Celnicy przygotowali aplikację dla osób przekraczających granicę
Celnicy przygotowali bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne, która ma być pomocna dla osób przekraczających granicę, zwłaszcza kierowców ciężarówek wyjeżdżających na Wschód.
Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki, aplikacja pod nazwą "Granica" udostępnia informacje o aktualnej sytuacji na polskich drogowych przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą, w tym o długości kolejek, średnim czasie oczekiwania na odprawę czy prognozowanych przez służby graniczne zmianach tej sytuacji.
"Daje to możliwość zaplanowania i wyboru najdogodniejszego przejścia granicznego przez kierowców zarówno w ruchu towarowym, jak i osobowym" - dodał Czarnecki.
Aplikacja dostępna jest na urządzenia mobilne z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi, za darmo, w sklepach poszczególnych systemów. Dostępna jest w sześciu językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i niemieckim.
Daje możliwość m.in. zmiany typu pojazdu przy wyszukiwaniu informacji o długości kolejek i kierunku podróży. "Kierowca planujący przekroczenie granicy będzie miał wyliczony indywidualny czas, który pozostał do wjazdu na teren danego przejścia zarówno w kierunku wywozowym, jak i przywozowym do Polski" - dodał rzecznik Izby Celnej w Białymstoku.
Aplikacja daje też możliwość prognozy czasów oczekiwania na kolejny tydzień na podstawie danych archiwalnych z serwisu www.granica.gov.pl. Dzięki synchronizacji z serwisem jest też możliwość wysłania użytkownikowi powiadomień i komunikatów we wszystkim możliwych do wyboru językach.
Czarnecki dodał, że pod koniec grudnia na wszystkie drogowe przejścia graniczne z Rosją, Białorusią i Ukrainą trafi blisko 100 tys. ulotek z informacją o aplikacji, by zachęcić podróżnych do korzystania z niej.
Zobacz także
Za mało kobiet patrzy w gwiazdy i na wzory...matematyczne, fizyczne, chemiczne!
2019-04-12, 09:00Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu kolejny raz dołączył do ogólnopolskiej kampanii 'Dziewczyny do ścisłych!'. Warsztaty i pokazy na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK miały zachęcić panie do podejmowania studiów… Czytaj dalej »
Sklepy bez obsługi coraz popularniejsze
2019-04-04, 10:31Sklepy bez obsługi i kasy samoobsługowe stają się coraz popularniejsze, nie tylko wskutek wprowadzenia ograniczeń handlu w niedzielę. Według eksperta to wspierany przez postęp technologiczny światowy trend, w który wpisuje się … Czytaj dalej »
Porządkowanie rynku przewozu osób. Będą kary za brak licencji
2019-04-02, 18:45Porządkujemy rynek przewozu osób - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po posiedzeniu rządu, na którym przyjęto projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, wprowadzającym m.in. możliwość stosowania aplikacji… Czytaj dalej »
Będą jeść pizzę, pić energetyki i programować całą dobę
2019-03-29, 13:05III Bydgoski Hackaton, czyli maraton programowania rozpocznie się wieczorem w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Czytaj dalej »
20 marca początek astronomicznej wiosny
2019-03-17, 10:48W środę 20 marca o godz. 22:58 rozpocznie się astronomiczna wiosna, która potrwa do 21 czerwca. Od tej pory dni będą coraz dłuższe od nocy. Na wiosennym niebie można dostrzec ciekawe zjawiska astronomiczne, m.in. planety i widowiskowe… Czytaj dalej »