Najbogatszy Rosjanin kupił medal noblowski i chce go oddać laureatowi
Najbogatszy Rosjanin Aliszer Usmanow ujawnił, że kupił na licytacji medal, który w roku 1962 przyznano wraz z Nagrodą Nobla amerykańskiemu naukowcowi Jamesowi Watsonowi za odkrycie struktury DNA. Sprzedany na aukcji medal ma wrócić do genetyka.
Usmanow, który jest potentatem na rynku metalurgii i telekomunikacji, podkreślił we wtorek, że Watson zasługuje na ten medal i przyznał, że był poruszony, kiedy dowiedział się, iż naukowiec pragnie sprzedać odznaczenie na cele dobroczynne. W oświadczeniu miliarder poinformował, że medal wylicytował anonimowo na zeszłotygodniowej aukcji w Christie's w Nowym Jorku.
"Według mojej opinii sytuacja, w której wyjątkowy naukowiec musi sprzedać medal podsumowujący jego osiągnięcia, jest nie do przyjęcia. (...) James Watson jest jednym z najwybitniejszych biologów w historii ludzkości i nagroda za odkrycie struktury DNA musi należeć do niego" - ocenił Usmanow.
Medal przyznany wraz z Nagrodą Nobla w 1962 roku został sprzedany za 4,7 mln dolarów. Przedstawiciele domu aukcyjnego podali, że suma ta jest najwyższą w historii aukcji noblowskich. Podkreślili także, że był to pierwszy medal noblowski wystawiony na licytację przez żyjącego laureata.
Według magazynu "Forbes" majątek Usmanowa wynosi ok. 15,8 mld dolarów. (PAP)
Zobacz także
Doradca Putina: jesteśmy technicznie gotowi, by odłączyć się od internetu
2018-03-05, 18:59Doradca prezydenta Rosji ds. internetu German Klimenko ocenił, że jego kraj jest gotowy technicznie do odłączenia się od globalnej sieci; proces jednak nie będzie łatwy - podał wdziennik 'Moskowskij Komsomolec'. Czytaj dalej »
Raport: Przybywa ukierunkowanych cyberataków
2018-02-27, 17:57Specjaliści obserwują rosnąca liczbę ukierunkowanych cyberataków mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Pretekstem do wyłudzeń może się stać w przyszłości również rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) - wynika… Czytaj dalej »
Tomografy optyczne tworzone na UMK pomogą w rozwoju okulistyki
2018-02-12, 10:07Nowa generacja tomografów optycznych, którą stworzyli naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, pozwoli na rozwój okulistyki. Czułość i dokładność tych urządzeń może być pomocna m.in. w trakcie… Czytaj dalej »
Polski programista w zespole, który wystrzelił najpotężniejszą rakietę na świecie
2018-02-12, 10:03Polski programista Tomasz Czajka pracował na systemami sterowania firmy SpaceX, która wystrzeliła we wtorek w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę - Falcon Heavy - informuje na swojej stronie internetowej Polskie Towarzystwo … Czytaj dalej »
Wystrzelono w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę Falcon Heavy
2018-02-07, 12:51Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Na pokładzie maszyny jest sportowy samochód… Czytaj dalej »