Najbogatszy Rosjanin kupił medal noblowski i chce go oddać laureatowi
Najbogatszy Rosjanin Aliszer Usmanow ujawnił, że kupił na licytacji medal, który w roku 1962 przyznano wraz z Nagrodą Nobla amerykańskiemu naukowcowi Jamesowi Watsonowi za odkrycie struktury DNA. Sprzedany na aukcji medal ma wrócić do genetyka.
Usmanow, który jest potentatem na rynku metalurgii i telekomunikacji, podkreślił we wtorek, że Watson zasługuje na ten medal i przyznał, że był poruszony, kiedy dowiedział się, iż naukowiec pragnie sprzedać odznaczenie na cele dobroczynne. W oświadczeniu miliarder poinformował, że medal wylicytował anonimowo na zeszłotygodniowej aukcji w Christie's w Nowym Jorku.
"Według mojej opinii sytuacja, w której wyjątkowy naukowiec musi sprzedać medal podsumowujący jego osiągnięcia, jest nie do przyjęcia. (...) James Watson jest jednym z najwybitniejszych biologów w historii ludzkości i nagroda za odkrycie struktury DNA musi należeć do niego" - ocenił Usmanow.
Medal przyznany wraz z Nagrodą Nobla w 1962 roku został sprzedany za 4,7 mln dolarów. Przedstawiciele domu aukcyjnego podali, że suma ta jest najwyższą w historii aukcji noblowskich. Podkreślili także, że był to pierwszy medal noblowski wystawiony na licytację przez żyjącego laureata.
Według magazynu "Forbes" majątek Usmanowa wynosi ok. 15,8 mld dolarów. (PAP)
Zobacz także
Wręczono nagrody EUCYS 2014
2014-09-23, 19:35Ogłoszone zostały wyniki finału Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2014). Uroczyste rozdanie nagród odbyło się we wtorek w Warszawie. Czytaj dalej »
Ośmiu nowych Mistrzów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
2014-09-22, 20:53Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, niezależna instytucja pozarządowa, nagrodziła ośmiu polskich naukowców w programie 'Mistrz' - dla badaczy łączących pracę naukową z kształceniem młodej kadry. Na realizację projektów otrzymali… Czytaj dalej »
Warmińsko-Mazurskie/ Zakończono badania archeologiczne pod Grunwaldem
2014-09-20, 15:51Głownię miecza, groty strzał, krzyżackie monety i inne zabytkowe przedmioty znaleźli uczestnicy poszukiwań archeologicznych w okolicach Grunwaldu. Czytaj dalej »
Skórki od banana i opatrunek z surowego mięsa - prace nagrodzone Ig Noblem
2014-09-19, 10:17Autorzy badania właściwości poślizgowych skórek banana, możliwości wykorzystania wieprzowiny do zatrzymania krwi z nosa oraz analizy reakcji reniferów na ludzi przebranych za niedźwiedzie zostali laureatami tegorocznych Ig Nobli -… Czytaj dalej »
Zakrzywione ekrany i kontrola głosowa, czyli ofensywa smartwatchów [wideo]
2014-09-08, 18:19Na tegorocznych targach elektroniki użytkowej IFA 2014 zaprezentowali się najważniejsi producenci urządzeń elektronicznych - Sony, Samsung, LG czy Asus. Czytaj dalej »