NInA udostępniła online nagrania przybliżające obrady Okrągłego Stołu
Niepublikowane wcześniej nagrania z archiwów Video Studio Gdańsk i polskiej sekcji RFI poświęcone obradom Okrągłego Stołu zostały w poniedziałek udostępnione przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) na www.ninateka.pl.
Publikacja materiałów jest związana z przypadającą w tym roku 25. rocznicą pierwszych wolnych wyborów. Nagrania dokumentują przebieg negocjacji oraz kulisy obrad Okrągłego Stołu. Realizatorzy niezależnego producenta filmowego Video Studio Gdańsk podczas rozmów w Sali Kolumnowej i na korytarzach Pałacu Namiestnikowskiego pytali członków władz i opozycji o komentarze na temat obrad. Byli także świadkami ich wypowiedzi dla mediów oficjalnych. Filmom towarzyszą plansze z oryginalnym tytułem oraz opis tła historycznego.
Nagrania pogrupowano w kilku blokach tematycznych: Inauguracja i zakończenie obrad, Kobiety Okrągłego Stołu, Kryzysy w negocjacjach, Stoliki i podstoliki, Ludzie opozycji, Ludzie władzy, Wywiady i komentarze, Rozmowy o strategii, Kryzysy w negocjacjach oraz Nastroje i realia społeczne. Materiały można również wyszukiwać w kluczu nazwisk najważniejszych występujących w nich postaci.
Wśród segmentów tematycznych uwagę zwraca część poświęcona udziałowi kobiet w obradach. Nagrania dokumentują wkład m.in. Grażyny Staniszewskiej w rozmowy o indeksacji płac; Janiny Jankowskiej i Heleny Łuczywo w kwestie dotyczące dostępu opozycji do środków przekazu; Ludwiki Wujec, która odpowiadała za organizację sekretariatu i biura prasowego opozycji czy Janiny Zakrzewskiej zaangażowanej w prace nad ordynacją wyborczą.
W części "Kuluary i atmosfera obrad" ukazano kulisy trudnych negocjacji opozycji z przedstawicielami władz widoczne podczas kuluarowych narad na korytarzach czy w pomieszczeniu zaanektowanym na sekretariat opozycji. Na stronie znalazły się także zmontowane fragmenty nagrań przybliżające ówczesną rzeczywistość m.in. wyposażenie wnętrz czy powszechne wówczas palenie papierosów, a także ukazujące świadomość uczestników jak ważny jest medialny przekaz z obrad.
Nagraniom towarzyszy "Alfabet Okrągłego Stołu" zawierający hasła wyjaśniające terminy i zjawiska związane z obradami takie jak: cenzura, kryzysy w negocjacjach czy Magdalenka.
W segmencie "O Okrągłym Stole po latach" przedstawiono zaś audycje przygotowane przez polską sekcję RFI (Radio France Internationale). To m.in. rozmowy z francuskim sowietologiem i historykiem Alainem Besanconem, politologiem i prezesem Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego Aleksandrem Smolarem oraz komentarz "20 lat po wyborach czerwcowych" polityka i uczestnika obrad Okrągłego Stołu Andrzeja Wielowieyskiego.
Wśród innych nagrań polskiej RFI zaprezentowano również ówczesne komentarze członków obrad oraz wspomnienia i oceny po latach. Znalazły się wśród nich m.in. relacja z wizyty Lecha Wałęsy w Paryżu w 1988 r., rozmowa z Janem Józefem Szczepańskim o stanie kultury w Polsce z 1990 r. oraz opowieść Jerzego Giedroycia o polskiej polityce po 1989 r., "Kulturze" i Instytucie Literackim. Archiwalia te pozyskano dzięki współpracy z Francuskim Instytutem Audiowizualnym (INA).
Nagrania z Video Studio Gdańsk zdigitalizowano na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Digitalizacja. (PAP)
Zobacz także
Microsoft: nowe rosyjskie cyberataki przed wyborami do Kongresu USA
2018-08-21, 08:48Powiązana z władzami Rosji grupa hakerów próbowała 'zakłócić procesy demokratyczne' przed listopadowymi wyborami do Kongresu USA, tworząc fikcyjne domeny internetowe wymierzone w amerykańskie organizacje polityczne - poinformował… Czytaj dalej »
Egipt zaostrza kontrolę nad internetem
2018-08-19, 13:27Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi podpisał nowe prawo, które zaostrza kontrolę nad siecią - podał w niedzielę serwis BBC. Nowe 'przepisy o cyberbezpieczeństwie' umożliwiają blokadę przez egipskie władze stron internetowych… Czytaj dalej »
"Całkowicie chińska przeglądarka” korzysta z kodu projektu Google
2018-08-17, 18:07Twórca przeglądarki reklamowanej jako „opracowana w 100 proc. w Chinach” przyznał, że zbudowana jest ona na bazie projektu Google - podał w piątek hongkoński dziennik „South China Morning Post”, wiążąc to z dyskusją na temat… Czytaj dalej »
Chiny opracowują system satelitarny do nadzorowania Morza Południowochińskiego
2018-08-16, 10:28Chiny rozpoczęły prace nad systemem satelitarnym do obserwacji Morza Południowochińskiego, w tym przepływających nim statków - poinformowała w czwartek chińska agencja CNS. Według ekspertów pomoże to Pekinowi zacieśnić kontrolę… Czytaj dalej »
Próbnik Parker Solar Probe wystartował
2018-08-12, 11:53Z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie w niedzielę wystartowała rakieta nośna Delta IV Heavy z próbnikiem Parker Solar Probe, który ma się zbliżyć do Słońca bardziej niż jakikolwiek inny obiekt wysłany dotąd przez … Czytaj dalej »