Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych na sekundę.
Dostawcą komputera będzie konsorcjum firm Megatel i Action.
Jak poinformował dziennikarzy po podpisaniu umowy pełnomocnik konsorcjum Olaf Białek, na maszynę, która będzie miała formę klastra, czyli grupy połączonych z sobą komputerów, złoży się w sumie ponad 2,6 tysiąca procesorów. Całość ma zostać umieszczona w 30 szafach i będzie ważyć ok. 15 ton.
Jerzy Proficz z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej wyjaśnił, że komputer będzie najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce, zdolną wykonać biliard (1 000 000 000 000 000) operacji matematycznych na sekundę.
Proficz poinformował, że sprzęt będzie wykorzystywany w wielu dziedzinach - poczynając od fizyki czy chemii, a na medycznie kończąc. Wyjaśnił, że urządzenie będzie służyło np. do przeprowadzania wirtualnych eksperymentów fizycznych lub chemicznych, które dzięki komputerowi będzie można przeprowadzać taniej i szybciej niż w rzeczywistości.
Sprzęt, który będzie najważniejszą częścią realizowanego na PG projektu Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji, ma też służyć m.in. do analizy zapisów dźwiękowych i obrazów. Ta ostatnia możliwość ma być wykorzystywana m.in. w badaniach endoskopowych: komputer będzie analizował nagrania z badań przewodu pokarmowego i wskazywał na obrazy mogące sugerować wystąpienie niepożądanych zmian w organizmie.
Gdy pod koniec roku superkomputer zostanie dostarczony Politechnice, będzie on pracował wraz ze swoim poprzednikiem pochodzącym z 2011 r. Jak poinformował dziennikarzy rektor PG, prof. Henryk Krawczyk, trzyletni sprzęt jest około dziesięć razy wolniejszy od nowego nabytku. (PAP)
Zobacz także
Angielski dla dorosłych za darmo. Lekcje online z Inowrocławia dla każdego
2021-04-13, 06:51Jest szansa na bezpłatną naukę języka angielskiego i to bez wychodzenia z domu. Taką propozycję przygotowała Biblioteka Miejska w Inowrocławiu. Czytaj dalej »
Przełom w leczeniu mukowiscydozy? „Nowe leki zmieniają ją w chorobę przewlekłą"
2021-04-11, 21:00- Nowe leki, wpływające na lepsze funkcjonowanie nieprawidłowego białka u chorych na mukowiscydozę, zmieniają tę do niedawna znacznie skracającą życie, genetyczną chorobę w schorzenie przewlekłe - ocenia prof. Dorota Sands z Instytutu… Czytaj dalej »
UTP kończy prace nad autorskim respiratorem. Wkrótce czas na testy kliniczne
2021-04-08, 10:16Kończą się badania laboratoryjne, niebawem ruszą testy kliniczne bydgoskiego respiratora. Projekt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wkracza w decydującą fazę. Czytaj dalej »
Facebook wprowadza nakładki na zdjęcia profilowe promujące szczepienia przeciwko COVID-19
2021-04-02, 20:19Facebook ogłosił udostępnienie użytkownikom nowych, propagujących szczepienia przeciwko COVID-19 nakładek na zdjęcia profilowe. Dzięki nim osoby korzystające z platformy będą mogły pokazać swoje wsparcie dla kampanii szczepień… Czytaj dalej »
Astronomowie z Torunia w wielkim projekcie naukowym. Będą nowe odkrycia?
2021-03-26, 21:30Dwa duże zespoły astronomów łączą swoje siły, by stworzyć największą w Europie sieć instrumentów obserwacyjnych. Czytaj dalej »