Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych na sekundę.
Dostawcą komputera będzie konsorcjum firm Megatel i Action.
Jak poinformował dziennikarzy po podpisaniu umowy pełnomocnik konsorcjum Olaf Białek, na maszynę, która będzie miała formę klastra, czyli grupy połączonych z sobą komputerów, złoży się w sumie ponad 2,6 tysiąca procesorów. Całość ma zostać umieszczona w 30 szafach i będzie ważyć ok. 15 ton.
Jerzy Proficz z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej wyjaśnił, że komputer będzie najszybszą maszyną obliczeniową w Polsce, zdolną wykonać biliard (1 000 000 000 000 000) operacji matematycznych na sekundę.
Proficz poinformował, że sprzęt będzie wykorzystywany w wielu dziedzinach - poczynając od fizyki czy chemii, a na medycznie kończąc. Wyjaśnił, że urządzenie będzie służyło np. do przeprowadzania wirtualnych eksperymentów fizycznych lub chemicznych, które dzięki komputerowi będzie można przeprowadzać taniej i szybciej niż w rzeczywistości.
Sprzęt, który będzie najważniejszą częścią realizowanego na PG projektu Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji, ma też służyć m.in. do analizy zapisów dźwiękowych i obrazów. Ta ostatnia możliwość ma być wykorzystywana m.in. w badaniach endoskopowych: komputer będzie analizował nagrania z badań przewodu pokarmowego i wskazywał na obrazy mogące sugerować wystąpienie niepożądanych zmian w organizmie.
Gdy pod koniec roku superkomputer zostanie dostarczony Politechnice, będzie on pracował wraz ze swoim poprzednikiem pochodzącym z 2011 r. Jak poinformował dziennikarzy rektor PG, prof. Henryk Krawczyk, trzyletni sprzęt jest około dziesięć razy wolniejszy od nowego nabytku. (PAP)
Zobacz także
NSA korzysta z technologii radiowej do monitorowania komputerów
2014-01-15, 10:45Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wykorzystuje technologię radiową do monitorowania działalności i przepływu informacji w około stu tysiącach komputerów na całym świecie - informuje 'New York Times'. Według gazety… Czytaj dalej »
Rok 2014 pod znakiem e-edukacji i e-medycyny
2014-01-14, 16:02Rosnąca popularności e-edukacji, internetowe wizyty lekarskie i rosnąca liczba smartfonów wśród osób powyżej 55. roku życia - to globalne trendy, które według Deloitte będą dostrzegalne na rynku nowych technologii w 2014 roku. Czytaj dalej »
Krzyżackie rękopisy z kolekcji UMK dostępne w internecie
2014-01-14, 15:57Kolekcję 19 rękopisów krzyżackich ze zbiorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika udostępniono w internecie. Konserwacja i digitalizacja cennych manuskryptów były możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czytaj dalej »
W Kujawsko-Pomorskiem ruszył program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu
2014-01-13, 21:02Dwa tysiące niezamożnych gospodarstw domowych ze 136 gmin regionu kujawsko-pomorskiego otrzymało bezpłatny dostęp do internetu. Dzięki programowi samorządu wojewódzkiego uczestnicy programu otrzymali sprzęt komputerowy i zostali … Czytaj dalej »
Statek towarowy dotarł na ISS ze sprzętem i żywnością
2014-01-12, 14:44Prywatny statek towarowy Cygnus po trzech dniach dotarł w niedzielę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), na którą dostarczył sprzęt, żywność i spóźnione prezenty gwiazdkowe dla sześciu przebywających tam astronautów. Czytaj dalej »