W Sztokholmie stanęło matematyczne drzewo Sierpińskiego
Rzeźba w kształcie drzewa, zainspirowana fraktalem skonstruowanym przez wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego (1882-1969), stanęła we wtorek na placu Wallenberga w Sztokholmie. Instalacja promuje polskie osiągnięcia ostatnich 25 lat.
Przykuwająca uwagę rzeźba ma zainteresować przechodniów i zachęcić do zeskanowania telefonem kodu umożliwiającego obejrzenie filmu, w którym polscy naukowcy opowiadają o swoich osiągnięciach oraz o współczesnej Polsce.
"Na miejscu rozdajemy miniatury drzewa Sierpińskiego. Na opakowaniu jest także kod do pobrania filmu" - powiedziała Karin Svantesson z agencji, która przygotowała to wydarzenie.
W filmie występują: prof. Agnieszka Zalewska, pierwsza na świecie kobieta wybrana na przewodniczącą Rady CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), Piotr Szrek, współodkrywca śladów najstarszego zwierzęcia lądowego, oraz Kinga Panasiewicz, nastolatka, która przeprowadziła badania nad synchronizacją półkul mózgowych.
W Sztokholmie instalację można oglądać do 29 września; w połowie października drzewo zostanie przeniesione do Uppsali. W tym uniwersyteckim mieście o pracy Wacława Sierpińskiego i znaczeniu jego odkryć opowie szwedzki matematyk prof. Per Enflo.
Okazało się, że prof. Enflo jest też miłośnikiem muzyki Fryderyka Chopina i obiecał także zagrać utwory polskiego kompozytora.
Instalacja pokazywana jest w Szwecji w ramach kampanii polskiego MSZ promującej Polskę za granicą "Polska. Spring into new". Akcja związana jest z przypadającymi w tym roku trzema rocznicami: 25-leciem wolności, 15-leciem przystąpienia do NATO oraz 10-leciem wejścia do Unii Europejskiej.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Zobacz także
Nowy sprzęt toruńskiej straży miejskiej do badania jakości powietrza
2017-11-07, 17:04Dron do mierzenia zanieczyszczeń, specjalne auto do odczytu pomiarów i 10 mobilnych stacji badawczych. Toruń jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza własny system badawczy do walki ze smogiem. Operatorem sprzętu jest Straż Miejska. Czytaj dalej »
Naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego opracowali test na raka układu moczowego
2017-11-07, 08:45Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali innowacyjny, szybki test do wykrywania raka układu moczowego. Skuteczność testu pokazały wstępne badania wykonane na 85 osobach. Dalsze - rozpoczęte właśnie próby - obejmą tysiąc o… Czytaj dalej »
Białystok/ Na UMB otwarto Centrum Symulacji Medycznych
2017-11-06, 13:19Lepszemu kształceniu w praktyce młodych lekarzy, pielęgniarek, położnych i stomatologów, ale też ratowników służy otwarte w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Centrum Symulacji Medycznych. Czytaj dalej »
Już 30 startupów przygotowuje rozwiązania dla Taurona
2017-11-03, 10:25Nad rozwiązaniami dla Taurona w zakresie usprawnienia funkcjonowania infrastruktury energetycznej czy budowy nowych biznesów w grupie pracuje 30 startupów. Dwanaście z nich już prowadzi testy na infrastrukturze koncernu - podał w piątek… Czytaj dalej »
System reagowania na cyberataki kluczowy dla cyberbezpieczeństwa
2017-11-02, 17:51System reagowania na cyberataki i włączenie w ten proces zainteresowanych podmiotów - jest jedną z kluczowych propozycji w tworzonym krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Podział incydentów m.in. na krytyczny, poważny umożliwi podejmowanie… Czytaj dalej »