W Sztokholmie stanęło matematyczne drzewo Sierpińskiego
Rzeźba w kształcie drzewa, zainspirowana fraktalem skonstruowanym przez wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego (1882-1969), stanęła we wtorek na placu Wallenberga w Sztokholmie. Instalacja promuje polskie osiągnięcia ostatnich 25 lat.
Przykuwająca uwagę rzeźba ma zainteresować przechodniów i zachęcić do zeskanowania telefonem kodu umożliwiającego obejrzenie filmu, w którym polscy naukowcy opowiadają o swoich osiągnięciach oraz o współczesnej Polsce.
"Na miejscu rozdajemy miniatury drzewa Sierpińskiego. Na opakowaniu jest także kod do pobrania filmu" - powiedziała Karin Svantesson z agencji, która przygotowała to wydarzenie.
W filmie występują: prof. Agnieszka Zalewska, pierwsza na świecie kobieta wybrana na przewodniczącą Rady CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), Piotr Szrek, współodkrywca śladów najstarszego zwierzęcia lądowego, oraz Kinga Panasiewicz, nastolatka, która przeprowadziła badania nad synchronizacją półkul mózgowych.
W Sztokholmie instalację można oglądać do 29 września; w połowie października drzewo zostanie przeniesione do Uppsali. W tym uniwersyteckim mieście o pracy Wacława Sierpińskiego i znaczeniu jego odkryć opowie szwedzki matematyk prof. Per Enflo.
Okazało się, że prof. Enflo jest też miłośnikiem muzyki Fryderyka Chopina i obiecał także zagrać utwory polskiego kompozytora.
Instalacja pokazywana jest w Szwecji w ramach kampanii polskiego MSZ promującej Polskę za granicą "Polska. Spring into new". Akcja związana jest z przypadającymi w tym roku trzema rocznicami: 25-leciem wolności, 15-leciem przystąpienia do NATO oraz 10-leciem wejścia do Unii Europejskiej.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Zobacz także
Jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość w firmie? Sprawdzą to w Bydgoszczy
2022-02-14, 09:30Trwa budowa nowoczesnego centrum badawczego firmy Kantata. Inwestycja realizowana jest na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W Centrum prowadzone mają być między innymi badania nad technologiami VR (wirtualnej rze… Czytaj dalej »
Dzień Bezpiecznego Internetu: Co trzeci Polak ma jedno hasło do kilku serwisów
2022-02-08, 11:43- Z bezpiecznych haseł do logowania nie korzysta 44 proc. Polaków - wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów. Za największe zagrożenie 39 proc. osób uważa wyciek danych osobowych. We wtorek (8 lutego) świętowany… Czytaj dalej »
Bydgoskie respiratory są w Warszawie. Czas na badania z udziałem zwierząt
2022-02-04, 08:48Bydgoskie respiratory są już w Warszawie. Wkrótce w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego rozpoczną się badania na zwierzętach z zastosowaniem urządzeń, które powstały na Politechnice Bydgoskiej. Czytaj dalej »
Kto ciężko choruje i umiera na COVID? Odkryli gen, ma go 14 proc. Polaków
2022-01-13, 11:16- Zaawansowanie wieku, nadwaga, płeć męska, a na czwartym miejscu czynnik genetyczny decydują o ciężkości przebiegu COVID-19 - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Czytaj dalej »
Zmieni się standard nadawania telewizji naziemnej. Czy Twój telewizor jest na to gotowy?
2022-01-07, 21:30W związku z aktualizacją standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, ponad dwóm milionom gospodarstw domowych w Polsce grozi utrata sygnału - ostrzega Związek Cyfrowa Polska. Apeluje do konsumentów, aby upewnili się, czy ich telewizory… Czytaj dalej »