Warmińsko-Mazurskie/ Zakończono badania archeologiczne pod Grunwaldem
Głownię miecza, groty strzał, krzyżackie monety i inne zabytkowe przedmioty znaleźli uczestnicy poszukiwań archeologicznych w okolicach Grunwaldu.
Zakończone w sobotę badania miały pomóc w dokładnym zlokalizowaniu miejsca, w którym w 1410 roku rozegrała się bitwa.
Przez ostatni tydzień w okolicach wsi Grunwald przy pomocy nowoczesnych urządzeń szukano śladów po jednej z największych bitew średniowiecza. W badaniach uczestniczyło ponad 50 archeologów i detektorystów wyposażonych w wykrywacze metalu, skanery i georadary. Wyprawa miała pomóc w odnalezieniu Doliny Wielkiego Strumienia, gdzie - według opisów Jana Długosza - wojska polsko-litewskie walczyły z Krzyżakami.
Jak powiedział PAP archeolog dr Piotr Nowakowski, który kierował pracami poszukiwaczy, taka metodologia badań sprawdziła się i warto je powtarzać w kolejnych latach. "Może nie nastąpił jakiś przełom, ale udało się nam potwierdzić, że walki toczyły się na całym terenie, który zdążyliśmy przebadać, bo wszędzie znajdowaliśmy drobne ślady po bitwie" - wyjaśnił.
Według naukowca jednym z najbardziej interesujących znalezisk jest wydobyta z bagna głownia miecza. Broń jest jednak w złym stanie i dopiero po oczyszczeniu i konserwacji będzie można ocenić, czy pochodzi z czasów bitwy. Znaleziono również groty strzał i bełtów do kuszy, noże, okucia pasów i fragmenty końskiej uprzęży.
Wydobyto ponad 200 drobnych przedmiotów, świadczących również o osadnictwie na tym terenie, w tym liczne monety - od okresu wpływów rzymskich przez krzyżackie brakteaty po czasy nowożytne. Archeolodzy odnaleźli też relikty, które potwierdziły istnienie - znanej ze źródeł pisanych - krzyżackiej strażnicy w Gardynach, która prawdopodobnie została zniszczona przed bitwą.
Jeszcze przed rozpoczęciem badań jeden z poszukiwaczy przekazał odnaleziony przez siebie niedaleko jeziora Łubień topór bojowy, datowany przez historyków na XIV-XV wiek. Taka broń była powszechnie używana zarówno przez armię zakonu krzyżackiego, jak i wojska króla Jagiełły.
Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem Szymon Drej, zabytkowe znaleziska - po opracowaniu przez archeologów i konserwacji - będą pokazane zwiedzającym. Ocenił, że tegoroczne poszukiwania zakończyły się sukcesem i warto objąć nimi w przyszłości kolejne tereny.
Pola Grunwaldu były badane przez archeologów m.in. w latach 60. ub. wieku. W okolicach kaplicy krzyżackiej odkryto wówczas blisko 200 szkieletów ze śladami bitewnych urazów - w większości były to prawdopodobnie tzw. wtórne pochówki, bo szczątki zostały tam przeniesione z innych miejsc.
W tym roku poszukiwacze sprawdzali głównie te tereny, których wcześniej nie objęto dokładnymi badaniami archeologicznymi.
(PAP)
Zobacz także
Naukowcy chcą zakazu stosowania w UE pestycydów niebezpiecznych dla pszczół
2016-08-17, 17:32Naukowcy apelują do Komisji Europejskiej, żeby utrzymała dotychczasowy zakaz stosowania w rolnictwie szkodliwych dla pszczół środków owadobójczych, zawierających neonikotynoidy. Czytaj dalej »
Psycholog: inteligencja jest jak mięśnie, wymaga stałego użycia
2016-08-14, 11:52Inteligencja, czyli zdolność pojmowania, rozum, jest w pewnym zakresie wrodzona, tak jak budowa ciała. Ma ją każdy. Ale inteligencja - tak jak mięśnie - wymaga stałego użycia, inaczej nie rozwija się - mówi PAP psycholog prof. Czesław… Czytaj dalej »
Nadlatują Perseidy!
2016-08-11, 11:03Jak co roku, sierpniowe noce rozbłyskują 'spadającymi gwiazdami'. Doskonale wiemy, że to nie gwiazdy lecą z nieba, lecz drobiny kosmicznego pyłu pozostawione przez komety. Czytaj dalej »
Laboratorium z Łodzi testuje technologię zwijanych ekranów telewizorów i smartfonów
2016-08-11, 08:36Elastyczne ekrany telewizorów i smartfonów, które można zwinąć jak płócienny obraz to technologie, nad którymi pracują światowi producenci tych urządzeń. Łódzkie laboratorium testuje materiały organiczne, które są w wykorzystywane… Czytaj dalej »
Polska firma opracowała unikatowy system wykrywania dronów
2016-08-09, 10:22Unikatowy system wykrywania i neutralizacji dronów może być wykorzystywany do zabezpieczenia m.in. lotnisk, rafinerii, stadionów czy zakładów karnych. ' Z dronami, niestety obok pozytywnych, wiąże się bardzo wiele groźnych zastosowań… Czytaj dalej »