Test marsjańskiego statku nad Hawajami [wideo]
Potocznie mówiono, że to latający talerz. Tak naprawdę był to nowoczesny statek NASA, który testował technologie niezbędne do dalszego podboju Marsa i dostarczania na tę planetę sprzętu lądującego na spadochronach.
Test odbywał się nad Hawajami. Specjalny balon wyniósł statek o nazwie LDSD na wysokość 35 kilometrów. Potem uruchomił on silnik i poleciał jeszcze wyżej - na ponad 50 kilometrów, gdzie osiągnął prędkość czterokrotnie większą od dźwięku.
Wtedy zadziałał pierwszy system hamowania, tak zwany decelerator, czyli spowalniacz. To nic innego jak zestaw nadmuchiwanych poduszek w kształcie pączka z dziurką w środku, które w ułamek sekundy zostały napompowane i zwiększyły powierzchnię statku, który zaczął przypominać latający talerz.
„Marsjańska atmosfera jest bardzo rzadka, więc te deceleratory muszą być duże, by spowolnić statek” - tłumaczył wcześniej Mark Adler z NASA. Po pierwszym hamowaniu uruchomiono spadochron, ale nie rozwinął się on tak jak oczekiwano. NASA planuje jeszcze dwa takie testy. (IAR)
Zobacz także
Statek piracki i wystawa zdjęć żaglowców w Młynie Wiedzy w Toruniu
2017-10-05, 16:27Piracki statek zacumował przy rzece w Toruniu. Przy rzece wyjątkowej, bo płynącej w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Od początku działania instytucji wystawa 'Rzeka' jest jedną z największych atrakcji tego miejsca. Czytaj dalej »
DroneTech w Toruniu
2017-10-05, 13:02Wyścigi dronów, wojskowe pojazdy bezzałogowe i strefa wirtualnej rzeczywistości. Takie atrakcje czekają na uczestników II Światowego Spotkania DroneTech w Arenie Toruń. Czytaj dalej »
Najlepszych dziesięć start-upów z prezydenckimi paszportami
2017-10-04, 18:02Dziesięciu przedstawicieli polskich start-upów otrzymało w środę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy specjalny paszport, uprawniający do jednej zagranicznej wizyty w składzie delegacji głowy państwa. Czytaj dalej »
Microsoft Edge w wersji mobilnej na smartfony już w końcu 2017 roku
2017-10-03, 18:22Microsoft planuje odświeżenie wizerunku swoich produktów służących do przeglądania internetu. Microsoft Edge w wersji mobilnej może trafić do użytkowników systemów iOS i Android jeszcze przed końcem 2017 roku - poinformował we… Czytaj dalej »
Andrzej Trautman – polski badacz fal grawitacyjnych
2017-10-03, 17:07Tegorocznego Nobla z fizyki otrzymali naukowcy z USA i Niemiec, dzięki którym pierwszy raz zaobserwowano fale grawitacyjne. Ich dokonania pewnie by nie było bez prac polskiego fizyka prof. Trautmana - który przekonał wszystkich, że fale… Czytaj dalej »