Zmarła Stephanie Kwolek, wynalazczyni kevlaru
W wieku 90 lat zmarła w USA chemiczka polskiego pochodzenia Stephanie Kwolek, która w 1965 wraz ze swym zespołem wynalazła kevlar - wyjątkowo silne włókna, dziś stosowane m.in. w kamizelkach kuloodpornych.
Uczona zmarła w środę w szpitalu Wilmington, w stanie Delaware. O zgonie w piątek poinformowała firma DuPont, dla której pracowała.
Kwolek urodziła się w 1923 roku w rodzinie polskich emigrantów w Pittsburghu. Po ukończeniu studiów chemicznych zatrudniła się w laboratoriach przedsiębiorstwa DuPont. Pracowała tam równo 40 lat, od 1946 do 1986 roku. Na swoim koncie ma 28 patentów.
Swego największego odkrycia dokonała w połowie lat 60. w czasie pracy nad specjalnymi włóknami sztucznymi. Opracowała roztwór ciekłych kryształów, który można było przetworzyć w nadzwyczaj wytrzymałe struktury. Obecnie jej wynalazek - kevlar - stosuje się jako element kamizelek kuloodpornych, pancerzy, obuwia, do wzmacniania opon, kabli, lin oraz żagli.
Po przejściu na emeryturę Stephanie Kwolek była członkiem Narodowej Rady Badawczej oraz Akademii Nauk USA. Jako jedna z niewielu kobiet znalazła się na amerykańskiej liście sławnych wynalazców. Prywatnie działała także na rzecz większego udziału kobiet w nauce. (PAP)
Zobacz także
YouTube przeprosił za błędy w tłumaczeniu wystąpienia premiera Morawieckiego ws. noweli o IPN
2018-02-03, 11:07Serwis YouTube przeprosił za błędy w tłumaczeniu telewizyjnego wystąpienia premiera Mateusza Mazowieckiego na temat nowelizacji ustawy o IPN, które zmieniły sens jego wypowiedzi. Czytaj dalej »
Psycholog: smartfon w szkole ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze uczniów
2018-01-24, 08:03Korzystanie ze smartfonów przez uczniów w szkołach źle wpływa na zdolności poznawcze. Dzieci korzystające podczas lekcji z telefonów komórkowych mają gorsze wyniki w nauce - mówi PAP psycholog Joanna Paszkowska-Rogacz z Instytutu… Czytaj dalej »
Politechnika Rzeszowska buduje motoszybowiec z napędem wodorowym
2018-01-20, 12:50Motoszybowiec z napędem wodorowym powstaje na Politechnice Rzeszowskiej. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat badań nad alternatywnymi źródłami energii dla lotnictwa. Do pierwszego samodzielnego lotu motoszybowiec ma być gotowy… Czytaj dalej »
Prezydent: elektromobilność to skuteczna metoda walki ze smogiem
2018-01-17, 16:23Samochody elektryczne oznaczają brak emisji, jeżeli przejdziemy na elektromobilność będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, na tym polu możemy też skutecznie konkurować z… Czytaj dalej »
Powraca wystawa "Kalejdoskop" w Młynie Wiedzy w Toruniu
2018-01-16, 08:47Wystawa 'Kalejdoskop' ponownie otwarta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Instytucja przygotowała także towarzyszącą ekspozycji ścieżkę zwiedzania dla dzieci i młodzieży - na 30 stanowiskach prezentowane będą elementy… Czytaj dalej »