20 osób w powołanej Radzie do Spraw Cyfryzacji
Prawnik, działaczka na rzecz wolności i praw człowieka, a także eksperci od informatyzacji, nowych technologii, bezpieczeństwa sieci i prawa telekomunikacyjnego weszli w skład Rady do Spraw Cyfryzacji, powołanej we wtorek przez resort administracji i cyfryzacji.
Pierwsze posiedzenie 20-osobowej rady odbędzie się 24 czerwca. Jej powołanie wynika z art. 17 znowelizowanej ustawy o informatyzacji, która weszła w życie 11 maja
"Członkowie Rady będą wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem MAC oraz Komitet Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji. Dlatego najważniejszym kryterium w doborze składu Rady było, aby jej przedstawiciele reprezentowali różne środowiska zainteresowane procesem cyfryzacji państwa: administrację rządową, samorząd, biznes, środowisko akademickie, ekspertów technicznych oraz organizacje pozarządowe" - podało w komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Przewodniczącym Rady został prawnik, b. doradca premiera oraz wiceministra administracji i cyfryzacji Igor Ostrowski. W jej skład weszli m.in.: wiceminister edukacji narodowej Joanna Berdzik, dyrektor NASK Michał Chrzanowski, była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (w latach 2006-2012) Anna Streżyńska, szefowa fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz, dyrektor ds. Polityki Publicznej Europy Środkowo-Wschodniej Google Polska Agata Wacławik-Wejman, socjolog internetu i dyrektor Centrum Cyfrowe: Projekt Polska Alek Tarkowski, prawnik i autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet Piotr Waglowski, a także prezes zarządu Rady Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania Michał Andrzej Woźniak.
Do zadań Rady do Spraw Cyfryzacji będzie należeć m.in. opiniowanie dokumentów strategicznych, takich jak Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, oraz innych, związanych z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Rada ma współpracować m.in. w takich obszarach jak: integracja cyfrowa, ochrona prywatności w sieci, likwidacja barier rozwoju gospodarki elektronicznej czy reforma prawa własności intelektualnej w sieci.
"Zakres prac oraz agendy spotkań będą ustalane przez przewodniczącego, przy aktywnej współpracy członków. MAC również będzie aktywnie wspierać prace Rady, proponując tematy do agend spotkań. Część posiedzeń Rady będzie otwarta - czyli będą mogli uczestniczyć w nich zainteresowani tematem obserwatorzy" - podkreślono w komunikacie MAC. (PAP)
Zobacz także
Niecodzienne odkrycie - planetoida posiadająca pierścienie
2014-03-26, 19:19Obserwacje astronomiczne przeprowadzone z wielu miejsc w Ameryce Południowej doprowadziły do odkrycia systemu pierścieni wokół planetoidy Chariklo. To pierwszy przypadek planetoidy posiadającej pierścienie. Wyniki obserwacji opublikowano… Czytaj dalej »
Polskie instrumenty kosmiczne zbadają Jowisza i jego księżyce
2014-03-26, 18:18Polscy naukowcy opracowali dwa z 11 instrumentów naukowych sondy, która ma zbadać Jowisza i jego największe księżyce. Start sondy jest planowany na 2022 r., a przylot do Jowisza na 2030 r. - poinformował w środę resort gospodarki… Czytaj dalej »
660 tys. euro za aparat fotograficzny, który był na Księżycu
2014-03-23, 20:51Za 660 tys. euro sprzedano w sobotę wieczorem na aukcji w wiedeńskiej galerii fotografii Westlicht aparat fotograficzny Hasselblada, jedyny na świecie, którym filmowano Księżyc podczas jednej z amerykańskich misji kosmicznych. Czytaj dalej »
Bitcoin - cyfrowa waluta w praktyce [wideo]
2014-03-23, 14:17W niektórych miejscach Torunia można już płacić bitcoinami. To eletroniczna waluta umożliwiająca mikropłatności przede wszystkim w Internecie, ale również w tradycyjnych punktach handlowych. By płacić bitcoinami wystarczy aplikacja… Czytaj dalej »
Naukowcy zaobserwowali fale grawitacyjne
2014-03-19, 08:43Po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować fale grawitacyjne - ogłosili naukowcy zaangażowani w projekt BICEP2. Uzyskali także dowód na przewidywaną przez teorie kosmologiczne erę inflacji na początku istnienia Wszechświ… Czytaj dalej »