USA i Wielka Brytania odradzają używanie przeglądarki Internet Explorer
Eksperci d/s cyberbezpieczeństwa USA i Wielkiej Brytanii zalecają wykorzystanie innych przeglądarek internetowych niż Internet Explorer do czasu aż Microsoft - twórca przeglądarki - naprawi lukę bezpieczeństwa, dzięki której można włamać się do komputera.
O błędzie w oprogramowaniu przeglądarki Internet Explorer (IE) poinformowała zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma FireEye. Błąd umożliwia przejęcie całkowitej kontroli przez cyberprzestępców nad systemem operacyjnym komputera - wystarczy, że nieświadomy użytkownik wejdzie na złośliwą stronę internetową. Problem dotyczy przeglądarek Internet Explorer w wersjach od 6 do 11.
Jak poinformowała agencja Reuters, US-CERT, zespół zajmujący się bezpieczeństwem sieci Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego USA, a także brytyjski National Team Computer Emergency Response zaleciły znalezienie alternatywnej przeglądarki oraz upewnienia się, czy oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na komputerze jest aktualne.
FireEye powiadomiło Microsoft o zagrożeniu i poinformowała, że błąd wykorzystywano głównie przy atakach na przeglądarkę w wersjach od 9 do 11, które stanowiły 25 proc. tego typu zdarzeń w 2013 roku.
"Jesteśmy świadomi ograniczonych w zasięgu ataków wymierzonych w pojedynczych klientów. Po zakończeniu analizy podatności podejmiemy odpowiednie działania w celu zabezpieczenia użytkowników naszych produktów poprzez dostarczenie poprawek w standardowym cyklu comiesięcznym lub poprzez dedykowaną poprawkę poza cyklem wydawniczym" - poinformował PAP Marcin Klimowski z polskiego oddziału firmy Microsoft. Szczegóły dotyczące zabezpieczenia można znaleźć pod adresem https://technet.microsoft.com/en-US/library/security/2963983.
Firma zaleca także, aby bacznie sprawdzać linki w sieci i nie klikać bezmyślnie w każdy. Szczególnie dotyczy to reklam, które mogą być specjalnie spreparowanymi wiadomościami. Dodatkowo, w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa, można zainstalować oprogramowanie EMET (Enhanced Mitigation Experience Toolkit) w wersji 4.1. EMET to darmowy program firmy Microsoftu, który pozwala podnieść bezpieczeństwo aplikacji.
Z kolei eksperci z FireEye radzą, że jeżeli nie mamy możliwości bądź nie chcemy korzystać z innej przeglądarki niż Internet Explorer, należy wyłączyć wtyczkę obsługującą Flash.
Jak zaznaczyła agencja Reuters ujawniony błąd w przeglądarce IE jest pierwszym od 8 kwietnia br., kiedy Microsoft przestał wspierać aktualizacje systemu Windows XP. Oznacza to, że komputery pracujące pod kontrolą tego systemu pozostają bez ochrony.
Internet Explorer to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Według firmy badawczej NetMarketShare wersje przeglądarki IE, które są narażone na atak, stanowią 55 proc. rynku przeglądarek komputerów stacjonarnych.(PAP)
Zobacz także
Kryzysy, prognozy, zmiany. Międzynarodowa konferencja na bydgoskim UKW
2023-06-01, 14:38Na bydgoskim UKW trwa dwudniowa konferencja, pt. „Utopie i dystopie wobec współczesnych lęków oraz nadziei społecznych'. Jej tematy to m.in.: zmiany klimatyczne, inwigilacja społeczeństwa, wyzwania kapitalizmu, czy „cyborgizacja'… Czytaj dalej »
Dokument Watykanu: chrześcijanin może być influencerem. Każdy wierzący nim jest!
2023-05-29, 21:00Chrześcijanin może być „influencerem” - podkreślono to w opublikowanym w poniedziałek dokumencie watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji. Watykan przyznał zarazem, że zaniepokojenie budzi komunikowanie, które dzieli, a pochodzi… Czytaj dalej »
Komfort psychiczny również jest ważny. Przy UKW powstało nowe Centrum Pomocy [zdjęcia]
2023-05-23, 17:17Centrum Pomocy Psychologicznej przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oficjalnie otwarte. Nowoczesna jednostka badawczo-rozwojowa działa już od stycznia, a we wtorek odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi… Czytaj dalej »
Tak cenne, że trzyma się je w banku! Mleko kobiece jest dla wcześniaków lekiem [wideo]
2023-05-19, 10:15- Naturalne mleko matki pomaga wcześniakom w prawidłowym rozwoju, a często działa także jako lekarstwo - powiedziała prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego Aleksandra Wesołowska. Dodała, że w 2020 roku 4 tysiące wcześniaków skorzystało… Czytaj dalej »
Prace o dynastii Wazów i rozmowy o relacjach polsko-szwedzkich w Golubiu-Dobrzyniu [zdjęcia]
2023-05-13, 21:38Golub-Dobrzyń świętuje 400-lecie przybycia króla Zygmunta III Wazy do miasta i ufundowanie trzeciego co do wielkości historycznego dzwonu w Polsce. Obchody połączone są z ósmym Międzynarodowym Konkursem Wiedzy Historycznej „Polska-Szwecja… Czytaj dalej »