USA i Wielka Brytania odradzają używanie przeglądarki Internet Explorer
Eksperci d/s cyberbezpieczeństwa USA i Wielkiej Brytanii zalecają wykorzystanie innych przeglądarek internetowych niż Internet Explorer do czasu aż Microsoft - twórca przeglądarki - naprawi lukę bezpieczeństwa, dzięki której można włamać się do komputera.
O błędzie w oprogramowaniu przeglądarki Internet Explorer (IE) poinformowała zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma FireEye. Błąd umożliwia przejęcie całkowitej kontroli przez cyberprzestępców nad systemem operacyjnym komputera - wystarczy, że nieświadomy użytkownik wejdzie na złośliwą stronę internetową. Problem dotyczy przeglądarek Internet Explorer w wersjach od 6 do 11.
Jak poinformowała agencja Reuters, US-CERT, zespół zajmujący się bezpieczeństwem sieci Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego USA, a także brytyjski National Team Computer Emergency Response zaleciły znalezienie alternatywnej przeglądarki oraz upewnienia się, czy oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na komputerze jest aktualne.
FireEye powiadomiło Microsoft o zagrożeniu i poinformowała, że błąd wykorzystywano głównie przy atakach na przeglądarkę w wersjach od 9 do 11, które stanowiły 25 proc. tego typu zdarzeń w 2013 roku.
"Jesteśmy świadomi ograniczonych w zasięgu ataków wymierzonych w pojedynczych klientów. Po zakończeniu analizy podatności podejmiemy odpowiednie działania w celu zabezpieczenia użytkowników naszych produktów poprzez dostarczenie poprawek w standardowym cyklu comiesięcznym lub poprzez dedykowaną poprawkę poza cyklem wydawniczym" - poinformował PAP Marcin Klimowski z polskiego oddziału firmy Microsoft. Szczegóły dotyczące zabezpieczenia można znaleźć pod adresem https://technet.microsoft.com/en-US/library/security/2963983.
Firma zaleca także, aby bacznie sprawdzać linki w sieci i nie klikać bezmyślnie w każdy. Szczególnie dotyczy to reklam, które mogą być specjalnie spreparowanymi wiadomościami. Dodatkowo, w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa, można zainstalować oprogramowanie EMET (Enhanced Mitigation Experience Toolkit) w wersji 4.1. EMET to darmowy program firmy Microsoftu, który pozwala podnieść bezpieczeństwo aplikacji.
Z kolei eksperci z FireEye radzą, że jeżeli nie mamy możliwości bądź nie chcemy korzystać z innej przeglądarki niż Internet Explorer, należy wyłączyć wtyczkę obsługującą Flash.
Jak zaznaczyła agencja Reuters ujawniony błąd w przeglądarce IE jest pierwszym od 8 kwietnia br., kiedy Microsoft przestał wspierać aktualizacje systemu Windows XP. Oznacza to, że komputery pracujące pod kontrolą tego systemu pozostają bez ochrony.
Internet Explorer to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. Według firmy badawczej NetMarketShare wersje przeglądarki IE, które są narażone na atak, stanowią 55 proc. rynku przeglądarek komputerów stacjonarnych.(PAP)
Zobacz także
Gry komputerowe rozwijają kreatywność, ale jednocześnie utrudniają naukę
2014-06-19, 16:36Dzięki grom komputerowym dzieci rozwijają kreatywność i budują relacje towarzyskie. Jednocześnie trudniej im się uczyć, gdyż przyzwyczajają się do szybkich sukcesów i schematów - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych… Czytaj dalej »
PISA: dwie do czterech godzin w internecie pomaga w nauce
2014-06-17, 17:36Najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie; ci, którzy korzystają z sieci więcej lub mniej mają gorsze wyniki - wynika z badania z międzynarodowego badania umiejętności… Czytaj dalej »
20 osób w powołanej Radzie do Spraw Cyfryzacji
2014-06-17, 17:28Prawnik, działaczka na rzecz wolności i praw człowieka, a także eksperci od informatyzacji, nowych technologii, bezpieczeństwa sieci i prawa telekomunikacyjnego weszli w skład Rady do Spraw Cyfryzacji, powołanej we wtorek przez resort… Czytaj dalej »
Polski satelita naukowy Heweliusz wystartuje 10 lipca
2014-06-12, 16:57Drugi polski satelita naukowy Heweliusz 10 lipca zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Wystartuje z chińskiego poligonu Taiyuan na rakiecie Long March 4B - informuje strona internetowa projektu Brite, którego Heweliusz jest czę… Czytaj dalej »
Eksperyment łańcuchowy przyciągnął fanów fizyki [wideo]
2014-06-10, 19:55W Krakowie po raz drugi odbył się eksperyment łańcuchowy. Młodzi konstruktorzy mieli za zadanie ukazać jak najwięcej praw fizyki. Eksperyment okazał się połączeniem nauki, motoryzacji i sportu. Czytaj dalej »