NASA: Dragon, statek towarowy dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Bezzałogowy statek towarowy Dragon dotarł w niedzielę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i dostarczył ponad dwie tony żywności i sprzętu technicznego - poinformowała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
Dragona pochwycił o godzinie 13.14 czasu polskiego wysięgnik, którym sterował dowódca ISS Koichi Wakata. W ładowni statku znajdują się m.in. nowy skafander dla wychodzenia astronautów w otwartą przestrzeń kosmiczną, eksperymentalny laserowy system łączności, kamery wideo o dużej rozdzielczości i prototypowa szklarnia.
Dragon ma powrócić na Ziemię za mniej więcej miesiąc, zabierając próbki naukowe i zbędny już na stacji sprzęt.
Statki Dragon i ich rakiety nośne Falcon 9 produkuje prywatna firma SpaceX, która na mocy kontraktu z NASA realizuje od 2012 roku loty zaopatrzeniowe na ISS. Użycie przez Amerykanów w tym celu statków bezzałogowych stało się konieczne, bo w 2011 roku wycofano ze służby wszystkie wahadłowce.
Po starcie Dragona z przylądka Canaveral na Florydzie w piątek wieczorem czasu polskiego pierwszy człon rakiety Falcon 9 opadł w kontrolowany sposób na wody Atlantyku, by można go było wyłowić i wykorzystać ponownie. Procedurę tę SpaceX zastosował pierwszy raz, choć wcześniej dokonał już jednego eksperymentalnego i dwóch komercyjnych lotów na ISS. (PAP)
Zobacz także
Języki programowania, których warto nauczać w szkołach
2018-06-21, 07:17JavaScript, Python, Java, HTML/CSS, PHP i C Sharp - to przykłady języków programowania, od których warto zacząć naukę w szkołach. Uważane są za najbardziej pożądane przez pracodawców z sektora IT i łatwe do przyswojenia przez… Czytaj dalej »
Naukowcy odkryli nowe wirusy u małych ssaków
2018-06-16, 08:08Nieznane dotychczas gatunki wirusów występujące u małych ssaków odkryli naukowcy z Polski i USA w ramach międzynarodowego projektu. Badacze sprawdzają też, czy wirusy te mogą się przenosić na ludzi. Czytaj dalej »
PE na finiszu prac ws. wywołującego emocje prawa dotyczącego internetu
2018-06-15, 10:25Czy serwisy internetowe powinny weryfikować, co zamieszczają ich użytkownicy? Gdzie powinna kończyć się kontrola? Czy trzeba bardziej chronić twórców? - na te pytania będą musieli sobie odpowiedzieć europosłowie przed przyszłotygodniowym… Czytaj dalej »
PE chce wzmocnienia obrony cybernetycznej w UE i jej współpracy z NATO
2018-06-14, 19:08Konieczność zdecydowanej reakcji UE na ataki cybernetyczne Rosji, Chin i Korei Północnej, utworzenie europejskiego zespołu szybkiego reagowania w dziedzinie cybernetycznej i utrzymanie strategicznych więzi UE-NATO - to założenia przyjętych… Czytaj dalej »
Poczta Polska oraz NCBR będą współpracować przy projekcie auta elektrycznego
2018-06-14, 13:31Poczta Polska oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będą współpracować na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce. Jednym z efektów ma być opracowanie projektu auta elektrycznego przeznaczonego na potrzeby narodowego operatora p… Czytaj dalej »