Pomysłowi studenci nagrodzeni w polskim finale Imagine Cup
Projekt pomocny w skuteczniejszym radzeniu sobie z fobiami, system do kontrolowania komputera mimiką i ruchami głowy oraz gra "Lore" - te projekty zwyciężyły w polskich finałach Imagine Cup - konkursu technologicznego dla studentów.
Imagine Cup, organizowany przez firmę Microsoft, to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. W tym roku drużyny walczą o nagrody w trzech głównych dziedzinach: projekty społeczne, innowacje oraz gry. W krajowych finałach konkursu wybrano drużyny, które będą reprezentować Polskę w półfinałach światowych odbywających się online w maju. Finały światowe zaplanowane są na lipiec w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Tam główne nagrody w trzech kategoriach wyniosą po 50 tys. dol.
Członek jury, Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji stwierdził w rozmowie z PAP, że udział w konkursie motywuje do tego, by jeszcze w trakcie studiów przygotowywać projekty na biznes, które będą poddawane rzetelnej ocenie. Poza tym konkurs ćwiczy w studentach umiejętność współpracy i działania w zespole. Boni wyjaśnił, że w ramach konkursu trzeba opracować rozwiązanie nie tylko technicznie sprawne, ale na które będzie też popyt. "Bo nie chodzi o pomysły, które będą leżeć na półkach. Chodzi o pomysły na tyle technologicznie dobrze przygotowane, na tyle użyteczne dla ludzi, że będzie można myśleć o tym, iż znajdzie się kapitał na ich przygotowanie" - zaznaczył.
W kategorii innowacje nagrodzono zespół We Code For Food z Politechniki Białostockiej, który zaprezentował projekt Phobos. Ma on pomóc w leczeniu fobii przez terapeutów. Autorzy projektu opracowali specjalny hełm, który przenosi osobę z fobią do rzeczywistości wirtualnej. Dzięki temu osoba ta - pod kontrolą terapeuty - może w bezpiecznych warunkach mierzyć się ze swoimi lękami i uczyć się opanowywać swój niepokój w pewnych sytuacjach. Użytkownik, który boi się pająków, będzie mógł np. znaleźć się w wirtualnym pomieszczeniu z pająkiem, a osoba, która zmaga się z tremą - w kontrolowanych warunkach stanie przed licznym audytorium.
Kolejną dziedziną były projekty społeczne. Tu najlepszy okazał się system Face Controller, zaprezentowany przez Drużynę Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej. System ten przy wykorzystaniu dostępnego już na rynku systemu Kinect - rozpoznaje mimikę, ruchy głowy i komendy głosowe. Dzięki temu można korzystać z komputera, nie używając myszki ani klawiatury. System miałby rozpoznawać takie ruchy jak otwarcie ust czy uśmiech. Ruchy głowy pozwalają na sterowanie kursorem, a komendy głosowe - usprawniają komunikację z komputerem.
W kolejnej kategorii nagrodzono najlepsze gry na komputer czy tablet. Zwyciężyła drużyna Hothead Ballon z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która zaprojektowała grę "Lore". Przeplatają się w niej motywy z baśni braci Grimm. Gracz nie kontroluje bohaterów, tylko środowisko wokół nich. Każda jego decyzja wspiera pewne postaci, a przeszkadza innym. W ten sposób użytkownik może wpłynąć na fabułę baśni.
Jak w rozmowie z PAP podsumował członek jury, Rafał Albin z firmy Microsoft, to już 12. edycja konkursu. Od pierwszej edycji zarejestrowało się w nim ponad 1,7 mln użytkowników. "Do tej pory nasze (polskie - PAP) drużyny w różnych kategoriach na podium stawały 23 razy, co stawia nas w czołówce wszystkich krajów startujących w Imagine Cup" - zaznaczył.
W tym roku o nagrody rywalizują uczestnicy ze 150 krajów. W samej Polsce zgłosiło się ponad 130 drużyn z ponad 20 uczelni technologicznych. "Konkurs mobilizuje młodych ludzi do tego, żeby nie tylko kreowali pomysły, ale żeby przechodzili do fazy ich realizacji" - zaznacza Albin.
Polską edycję finałów organizowała firma Microsoft wspólnie z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Zwycięzcy głównych kategorii otrzymali nagrody rzeczowe. (PAP)
Zobacz także
Orange: jesteśmy przygotowani na obsługę kolejnej fali pracy zdalnej
2021-03-19, 15:30Jesteśmy przygotowani na obsługę zwiększonego ruchu podczas kolejnej fali pracy zdalnej - przekazał operator usług internetowych Orange. Według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Orange to największy udziałowiec rynku… Czytaj dalej »
Chcą promować sektor kosmiczny w Polsce oraz łączyć biznes i naukę
2021-03-16, 21:15W Toruniu powstała Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego. Ma rozwijać sektor kosmiczny w Polsce, tworzyć dla niego rozwiązania prawne i kształcić przyszłe kadry. Czytaj dalej »
Roje dronów nad naszymi głowami. To przyszłość, choć prace już trwają [wideo]
2021-03-16, 15:10Roje dronów na polskim niebie - nad tym m.in. pracuje się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Badania UMK: pancerze żuków pustynnych to cud natury, który trzeba skopiować
2021-03-06, 11:50Chemicy z UMK w Toruniu pracują nad membranami, które będą lepiej transportować wodę i zatrzymywać sole i oraz zanieczyszczenia. Punktem wyjścia były badania chrząszcza pustynnego, który potrafi jednocześnie zbierać i odpychać… Czytaj dalej »
Trawa? Nie taka prosta sprawa! Naukowcy z UTP pracują nad trawą idealną
2021-03-01, 13:49Intensywnie zielona, odporna na suszę, choroby, szkodniki i deptanie - bydgoscy naukowcy opracowują „trawę przyszłości'. Nowa odmiana powstaje na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Trawa zostanie zmodyfikowana biologicznie… Czytaj dalej »