Wystrzelono europejskiego satelitę Sentinel-1A
W czwartek wieczorem z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Sentinel-1A. Będzie zbierał informacje o zmianach klimatycznych czy klęskach żywiołowych.
Rosyjska rakieta Sojuz, która wyniosła na orbitę okołoziemską Sentinel-1A, wystartowała zgodnie z planem o godzinie 23.02 czasu polskiego.
Ważący ponad 2 tony i krążący na wysokości ok. 700 km satelita jest wyposażony w zaawansowaną aparaturę radarową obrazującą powierzchnię Ziemi. Obserwacje będą prowadzone w dzień i w nocy, niezależnie od stanu zachmurzenia czy opadów deszczu.
Sentinel-1A dostarczy informacji m.in. na temat zmian klimatycznych, osiadania terenu czy stanu lodu w oceanach w strefach podbiegunowych. Na potrzeby rolnictwa będzie też zbierać dane na temat stanu lasów, wód i gleby.
Jak podkreśla ESA, to jedyny europejski satelita, który został stworzony, by szybko dostarczać informacje na temat takich klęsk żywiołowych jak powodzie czy trzęsienia ziem.
Prace konstrukcyjne nad Sentinel-1A trwały siedem lat. To efekt ścisłej współpracy pomiędzy ESA, Komisją Europejską a przemysłem kosmicznym. Satelita został zaprojektowany i zbudowany przez konsorcjum ok. 60 firm pod okiem Thales Alenia Space i Airbus Defence and Space.
Wystrzelenie Sentinel-1A to pierwsza z sześciu misji, które mają zostać zrealizowane w ramach programu KE dotyczącego monitoringu środowiska o nazwie Copernicus (wcześniej znanego jako "Globalny monitoring środowiska i bezpieczeństwa").
Program, którego nazwa jest hołdem dla Mikołaja Kopernika, ma zbierać dane na temat zmian klimatu Ziemi, stanu środowiska na lądzie, morzu i w atmosferze oraz ostrzegać przed kataklizmami. Dane te będą gromadzone z pomocą satelitów oraz naziemnych czujników.
W przyszłym roku do Sentinel-1A dołączy satelita Sentinel-1B. Razem będą w stanie sporządzić mapę całej Ziemi w zaledwie sześć dni.(PAP)
Zobacz także
Doradca Putina: jesteśmy technicznie gotowi, by odłączyć się od internetu
2018-03-05, 18:59Doradca prezydenta Rosji ds. internetu German Klimenko ocenił, że jego kraj jest gotowy technicznie do odłączenia się od globalnej sieci; proces jednak nie będzie łatwy - podał wdziennik 'Moskowskij Komsomolec'. Czytaj dalej »
Raport: Przybywa ukierunkowanych cyberataków
2018-02-27, 17:57Specjaliści obserwują rosnąca liczbę ukierunkowanych cyberataków mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Pretekstem do wyłudzeń może się stać w przyszłości również rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) - wynika… Czytaj dalej »
Tomografy optyczne tworzone na UMK pomogą w rozwoju okulistyki
2018-02-12, 10:07Nowa generacja tomografów optycznych, którą stworzyli naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, pozwoli na rozwój okulistyki. Czułość i dokładność tych urządzeń może być pomocna m.in. w trakcie… Czytaj dalej »
Polski programista w zespole, który wystrzelił najpotężniejszą rakietę na świecie
2018-02-12, 10:03Polski programista Tomasz Czajka pracował na systemami sterowania firmy SpaceX, która wystrzeliła we wtorek w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę - Falcon Heavy - informuje na swojej stronie internetowej Polskie Towarzystwo … Czytaj dalej »
Wystrzelono w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę Falcon Heavy
2018-02-07, 12:51Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Na pokładzie maszyny jest sportowy samochód… Czytaj dalej »