660 tys. euro za aparat fotograficzny, który był na Księżycu
Za 660 tys. euro sprzedano w sobotę wieczorem na aukcji w wiedeńskiej galerii fotografii Westlicht aparat fotograficzny Hasselblada, jedyny na świecie, którym filmowano Księżyc podczas jednej z amerykańskich misji kosmicznych.
Jak poinformowała galeria, nabywcą jest japoński przedsiębiorca Terukazu Fujisawa, założyciel sieci sklepów z elektrosprzętem Yodobashi Camera.
Aparatem posługiwał się amerykański astronauta Jim Irwin (1930-1991), który uczestniczył w misji Apollo 15 w 1971 roku. Cena wywoławcza na aukcji wynosiła 80 tys. euro.
Westlicht napisała w komunikacie, że wysoka cena, jaką osiągnął aparat, "świadczy o tym, jak bardzo fascynującym wydarzeniem było lądowanie na Księżycu".
Sprzedanym w sobotę aparatem zrobiono na Księżycu podczas misji Apollo 299 zdjęć.
Podczas gdy wszystkie inne aparaty fotograficzne, jakich użyto podczas tej misji, pozostawiono na Księżycu, aby zrobić w kapsule miejsce dla zebranych próbek minerałów, aparat Hasselblada Irwina wrócił na Ziemię.
Będzie on wystawiony w prywatnym muzeum Terukazu Fujisawy - poinformowała wiedeńska galeria.
Od 10 kwietnia w galerii Westlicht niedaleko centrum Wiednia będzie otwarta wystawa poświęcona historii fotografii w przestrzeni kosmicznej. (PAP)
Zobacz także
Lista zakupów przyszłości; polska aplikacja zakupowa ma zawojować świat
2017-06-22, 10:24Aplikacja zakupowa Listonic stworzona przez absolwentów Politechniki Łódzkiej to najczęściej pobierany tego typu program na rynkach anglojęzycznych. Ma jeszcze kilka innych wersji językowych i będą kolejne - w tym indonezyjska i hindi… Czytaj dalej »
Eksperci: postęp w leczeniu chłoniaków agresywnych i nawrotowych
2017-06-16, 18:48Nawet agresywną postać chłoniaka udaje się skutecznie leczyć i dla niektórych pacjentów może to być choroba przewlekła - przekonywali eksperci podczas 14. międzynarodowej konferencji poświęconej tej chorobie (ICML) w Lugano. Czytaj dalej »
Ekspert: o mózg powinniśmy dbać tak samo, jak o inne narządy
2017-06-12, 12:30O mózg należy dbać przez całe życie; badania dowodzą, że dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny aż do starości - powiedziała PAP prof. Dorota Bukowska z AWF w Poznaniu. Czytaj dalej »
Amazon i Apple chcą kupić dział mikroprocesorów Toshiby
2017-06-06, 15:31Apple i Amazon staną wspólnie do przetargu o kupno działu mikroprocesorów Toshiby, wraz z koncernem Hon Hai Precision Industry - podała agencja Kyodo, powołując się na informacje firmy Sharp. Czytaj dalej »
Konferencja Wikimedia Polska w Bydgoszczy
2017-06-03, 15:15Prawie 70 wikipedystów z Polski i ze świata przyjechało do Bydgoszczy na konferencję Wikimedia Polska, czyli największy doroczny zlot twórców Wikipedii. Czytaj dalej »