Bitcoin - cyfrowa waluta w praktyce [wideo]
W niektórych miejscach Torunia można już płacić bitcoinami. To eletroniczna waluta umożliwiająca mikropłatności przede wszystkim w Internecie, ale również w tradycyjnych punktach handlowych. By płacić bitcoinami wystarczy aplikacja w telefonie lub program na komputerze.
- Bitcoiny można pozyskać na wiele sposobów - wyjaśnia Mateusz Drozd z toruńskiego Centrum Danych Dataspace.pl.
- Jednym z nich jest przyjmowanie w bitcoinach płatności za świadczone usługi lub sprzedawane towary. Kolejnym sposobem jest bezpośredni zakup tej waluty na giełdzie internetowej. Można też wziąc udział w procesie generowania nowych bitmonet - wyjaśnia Mateusz Drozd.
Jak płacenie bitcoinami wygląda w praktyce?
- Działa to podobnie jak terminal do kart płatniczych - wyjaśnia Mateusz Mróz z klubu "Muza", w którym można już płacić bitmonetami.
- Mamy telefon z zainstalowaną aplikacją i osoba obsługująca rachunek wpisuje w nią kwotę do zapłaty przez klienta, generuje się kod QR i klient musi zeskanować ten kod. Płatność dokonywana jest po kilkunastu sekundach, mamy potwierdzenie jej dokonania - mówi Mateusz Mróz.
Zaletą płacenia bitcoinami jest możliwość dokonywania natychmiastowych płatności między użytkownikami, którzy mogą znajdować się w dowolnym miejscu na świecie.
Od 2013 r. można też płacić w niektórych miejscach w Bydgoszczy.
Bitcoin – to cyfrowa waluta cyfrowa, zaprojektowana w 2008 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Nazwa odnosi się także do używającego jej oprogramowania open source oraz sieci peer-to-peer, którą formuje.
„Bitmonety” mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu Bitcoin.
Zobacz także
Aplikacja mobilna pomoże w zdobyciu wiedzy na temat HIV
2016-03-28, 14:18Czym jest HIV, w jaki sposób można się nim zarazić, jakie są objawy zakażenia, jak bezpiecznie uprawiać seks - odpowiedzi na te i inne pytania pomoże znaleźć aplikacja mobilna 'Połączenia' przygotowana przez stowarzyszenie Program… Czytaj dalej »
Badania DNA żołnierzy - nieśmiertelnik XXI wieku
2016-03-27, 10:50Wojsko bada DNA żołnierzy, którzy mają pełnić służbę poza granicami kraju; zgromadzone dane są przydatne w przypadku konieczności identyfikacji śladów biologicznych - nie tylko poległych czy rannych, ale także zaginionych. To… Czytaj dalej »
Robotyka kosmiczna rozwojowym sektorem dla polskich firm
2016-03-27, 10:49Polskie firmy coraz częściej kierują się ku sektorowi kosmicznemu: współpracują m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną, zyskując dostęp do najnowszych technologii. O realizowanych projektach i perspektywach rynku mówią PAP Technologie… Czytaj dalej »
Bydgoska firma wydała pierwszą grę mobilną z Rockym Balboa
2016-03-24, 15:00W sklepie Apple App Store można już pobrać grę Real Boxing 2 ROCKY™. Producentem gry jest bydgoskie studio Vivid Games. Czytaj dalej »
Polacy opisali naczynia krwionośne z białkami sprzed ćwierć miliarda lat
2016-03-18, 11:37Zespół polskich naukowców odkrył, zbadał i opisał skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie ćwierć miliarda lat. Wykorzystane do badań szczątki znaleziono… Czytaj dalej »