61 obiektów z Wawelu będzie w Wirtualnych Muzeach Małopolski
61 obiektów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu za kilka miesięcy będzie można oglądać na portalu Wirtualne Muzea Małopolski. We wtorek specjaliści z Małopolskiego Instytutu Kultury skanowali arras "Szczęśliwość rajska".
Tkanina znajdująca się w Sali Senatorskiej należy do serii 19 arrasów z motywami biblijnymi. Przedstawia stworzenie Adama i Ewy, scenę grzechu pierworodnego oraz wygnanie Adama i Ewy z raju.
Arras ma 8 m 54 cm szerokości i 4,8 m wysokości. Ze względu na jego rozmiary do skanowania użyto skanera geodezyjnego. "Wcześniej wykonaliśmy kilkadziesiąt zdjęć arrasu w dużej rozdzielczości. W tej chwili wykonujemy skanowanie, które posłuży nam za tzw. osnowę, na której będzie można umieścić zdjęcia dokładnie tam, gdzie powinny być i usunąć z nich wszelkie zniekształcenia" - wyjaśnił Igor Szelest z Regionalnej Pracowni Digitalizacji MIK.
Efektem prac będzie niemal idealny obraz z możliwością powiększenia i wykonywania zbliżeń, dzięki czemu w internecie będzie można zobaczyć nawet pojedyncze nitki tkaniny, która w wawelskich zbiorach jest oznaczona numerem inwentarzowym jeden.
"To tkanina niezwykle cenna. Pochodzi z kolekcji króla Zygmunta Augusta, który około roku 1550 zamówił arrasy w najlepszych warsztatach Brukseli" - mówiła kierownik Działu Tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu Magdalena Ozga. Z blisko 160 tkanin wykonanych na zamówienie króla do dziś zachowało się 136. "Mamy nadzieję, że zobaczenie tej tkaniny w internecie obudzi chęć zobaczenia jej na żywo" - dodała.
W sumie zdigitalizowanych zostanie 61 zabytków z Zamku Królewskiego na Wawelu. Poza arrasem, także rzeźby, militaria, ceramika, wyroby złotnicze, obrazy. "Chcemy pokazać szerzej charakter wawelskich zbiorów. Wybraliśmy obiekty piękne i ważne pod względem historycznym i artystycznym" - mówiła PAP zastępca głównego inwentaryzatora Zamku Królewskiego na Wawelu Ojcumiła Sieradzka Malec.
Cyfryzacja wawelskich zbiorów jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego KULTURA+ .
Obecnie na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (www.muzea.malopolska.pl) można oglądać ponad 750 obiektów z 35 małopolskich muzeów, od egipskiego sarkofagu z mumią kapłanki bogini Izydy po naszywki z kombinezonu gen. Mirosława Hermaszewskiego. Eksponaty w 2D, 3D i 3D HD. Można je dokładnie obejrzeć, obracając i przybliżając, a także poznać ich historię. W tym roku do tych obiektów zostaną dodane zabytki z Wawelu i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.(PAP)
Zobacz także
CBOS: Polacy częściej używają smartfonów, niż klasycznych telefonów komórkowych
2017-08-01, 11:5992 proc. Polaków korzysta z telefonów komórkowych - wynika z najnowszego badania CBOS. Powodzeniem bardziej cieszą się smartfony - ponad 57 proc., niż klasyczne telefony komórkowe - 43 proc. Telefonu głównie używamy do prowadzenia… Czytaj dalej »
Google ostrzega przed dynamicznym rozwojem ransomware
2017-07-27, 18:14Ponad 19 milionów funtów (91 milionów złotych) zarobili w ciągu ostatnich dwóch lat hakerzy odpowiedzialni za szkodliwe oprogramowanie domagające się okupu za odzyskanie zainfekowanych plików (ransomware) - wynika z raportu opublikowanego… Czytaj dalej »
Pierwsza firma w USA będzie wszczepiać mikroczipy swoim pracownikom
2017-07-25, 12:44Firma Three Square Market, handlująca maszynami do sprzedaży przekąsek i napojów, jako pierwsza w USA zamierza wszczepiać mikroczipy swoim pracownikom. Jak przekonuje, maleńkie urządzenia wszczepione pod skórę dłoni ułatwią noszącym… Czytaj dalej »
Polscy specjaliści laureatami "okulistycznych Oscarów"
2017-07-24, 08:14Łódzcy okuliści tworzą jedne z najlepszych filmów dydaktyczno-naukowych na świecie. Prof. Jerzy Nawrocki, dr hab. Zofia Michalewska i ich zespół ma już na koncie 8 tzw. okulistycznych Oscarów. W sierpniu polscy specjaliści mają… Czytaj dalej »
Amazon przekazał książki i e-booki sosnowieckiej szkole
2017-07-18, 09:08100 książek, 500 e-booków i 10 czytników Kindle - przenośnych urządzeń do czytania książek elektronicznych - trafiło do Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu w ramach 3. edycji Kindloteki Amazon - programu… Czytaj dalej »