Miasteczko „Planeta Energii” pojawi się w Inowrocławiu oraz Toruniu
Uczniowie z grupy świetlicowej pod opieką Katarzyny Pawłowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu oraz klasy III C pod opieką Anny Wasiłek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Toruniu znaleźli się wśród laureatów konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”. Dzięki nim mobilne centrum naukowe Energi, które wiosną przyjedzie do 10 miast w Polsce, pojawi się również w Inowrocławiu i Toruniu.
Łącznie w konkursie wzięło udział prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów klas I-III szkół podstawowych z całej Polski. W ramach zajęć szkolnych dzieci uczyły się, skąd się bierze oraz jak działa energia elektryczna, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachować się w pobliżu obiektów energetycznych.
Uczniowie poznawali także zasady postępowania podczas burzy i w przypadku porażenia prądem, a także proekologiczne postawy związane z racjonalnym i oszczędnym korzystaniem z energii.
Autorzy najciekawszych i najbardziej nieszablonowych lekcji o energii zostali nagrodzeni zestawami pomocy naukowych oraz dwudniową wizytą mobilnego centrum edukacyjnego ”Planeta Energii".
W naukowym miasteczku staną namioty, w którym wyświetlane będzie film 3D i przeprowadzane eksperymenty naukowe. Będzie również Energobus – centrum nauki na kółkach, w którym dzieci będą mogły poznać historię prądu – od atomu do elektrowni. Wizyta w miasteczku będzie okazją, by zdobyć wiedzę, ale także szansą, by zdobyć nagrody w konkursach.
Ambasadorem programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek, fizyk i popularyzator nauki. Organizatorem programu jest grupa energetyczna ENERGA.
Zobacz także
„Dziewczyny do ścisłych” - akcja na UMK w Toruniu
2017-03-30, 19:37„Kobiety nie nadają się do kierunków ścisłych” - ten stereotyp starali się obalić organizatorzy Dnia Otwartego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu. Czytaj dalej »
64 proc. polskich firm obawia się cyberataków na systemy przemysłowe
2017-03-25, 10:1564 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC. 'To co kiedyś było tylko science-fiction staje się rzeczywistością'… Czytaj dalej »
Znaleziony w stawie cios mamuta trafi na wystawę
2017-03-24, 10:01Dobrze zachowany cios mamuta, który przed prawie dwoma laty znaleziono w stawie w Wodzisławiu Śląskim, został zakonserwowany i od 30 marca będzie można go oglądać na wystawie w tamtejszym muzeum miejskim - poinformował PAP dyrektor… Czytaj dalej »
Ekspert: za 10-20 lat autonomiczne pojazdy zastąpią prywatne samochody
2017-03-22, 08:30Już za 10-20 lat w pełni autonomiczne pojazdy będą na naszych ulicach normalnym widokiem. Własny samochód będzie zaś ekstrawagancją bogaczy - przewiduje w rozmowie z PAP prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego w … Czytaj dalej »
50 pacjentów z Zabrza będzie pod zdalną opieką lekarzy
2017-03-20, 19:2350 pacjentów z Zabrza (Śląskie) będzie przez pół roku pod stałą, ale zdalną opieką lekarzy dzięki nowoczesnym urządzeniom, które - stale noszone przy sobie - będą monitorować ich stan zdrowia. Pozwoli to szybko wychwycić ewentualne… Czytaj dalej »