Miasteczko „Planeta Energii” pojawi się w Inowrocławiu oraz Toruniu
Uczniowie z grupy świetlicowej pod opieką Katarzyny Pawłowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu oraz klasy III C pod opieką Anny Wasiłek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Toruniu znaleźli się wśród laureatów konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”. Dzięki nim mobilne centrum naukowe Energi, które wiosną przyjedzie do 10 miast w Polsce, pojawi się również w Inowrocławiu i Toruniu.
Łącznie w konkursie wzięło udział prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów klas I-III szkół podstawowych z całej Polski. W ramach zajęć szkolnych dzieci uczyły się, skąd się bierze oraz jak działa energia elektryczna, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachować się w pobliżu obiektów energetycznych.
Uczniowie poznawali także zasady postępowania podczas burzy i w przypadku porażenia prądem, a także proekologiczne postawy związane z racjonalnym i oszczędnym korzystaniem z energii.
Autorzy najciekawszych i najbardziej nieszablonowych lekcji o energii zostali nagrodzeni zestawami pomocy naukowych oraz dwudniową wizytą mobilnego centrum edukacyjnego ”Planeta Energii".
W naukowym miasteczku staną namioty, w którym wyświetlane będzie film 3D i przeprowadzane eksperymenty naukowe. Będzie również Energobus – centrum nauki na kółkach, w którym dzieci będą mogły poznać historię prądu – od atomu do elektrowni. Wizyta w miasteczku będzie okazją, by zdobyć wiedzę, ale także szansą, by zdobyć nagrody w konkursach.
Ambasadorem programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek, fizyk i popularyzator nauki. Organizatorem programu jest grupa energetyczna ENERGA.
Zobacz także
Wręczono nagrody EUCYS 2014
2014-09-23, 19:35Ogłoszone zostały wyniki finału Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2014). Uroczyste rozdanie nagród odbyło się we wtorek w Warszawie. Czytaj dalej »
Ośmiu nowych Mistrzów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
2014-09-22, 20:53Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, niezależna instytucja pozarządowa, nagrodziła ośmiu polskich naukowców w programie 'Mistrz' - dla badaczy łączących pracę naukową z kształceniem młodej kadry. Na realizację projektów otrzymali… Czytaj dalej »
Warmińsko-Mazurskie/ Zakończono badania archeologiczne pod Grunwaldem
2014-09-20, 15:51Głownię miecza, groty strzał, krzyżackie monety i inne zabytkowe przedmioty znaleźli uczestnicy poszukiwań archeologicznych w okolicach Grunwaldu. Czytaj dalej »
Skórki od banana i opatrunek z surowego mięsa - prace nagrodzone Ig Noblem
2014-09-19, 10:17Autorzy badania właściwości poślizgowych skórek banana, możliwości wykorzystania wieprzowiny do zatrzymania krwi z nosa oraz analizy reakcji reniferów na ludzi przebranych za niedźwiedzie zostali laureatami tegorocznych Ig Nobli -… Czytaj dalej »
Zakrzywione ekrany i kontrola głosowa, czyli ofensywa smartwatchów [wideo]
2014-09-08, 18:19Na tegorocznych targach elektroniki użytkowej IFA 2014 zaprezentowali się najważniejsi producenci urządzeń elektronicznych - Sony, Samsung, LG czy Asus. Czytaj dalej »