Zobacz zaćmienie Słońca. Ale uważaj! Tak zrobisz to bezpiecznie
W sobotnie południe (29 marca) zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca. Pogoda ma sprzyjać, więc patrzmy! Podpowiadamy jak zrobić to bezpiecznie, aby nie stracić wzroku.
Mniej więcej kwadrans przed godz. 12 ujrzymy lekko „wygryzioną” prawą krawędź słonecznej tarczy. To Księżyc, stopniowo nasuwający się na dysk Słońca. Z każdą minutą będziemy świadkami jak nasz satelita coraz śmielej zakrywa owal naszej gwiazdy dziennej.
Kulminacyjny moment zaćmienia nastąpi (w zależności od miejsca obserwacji) około godz. 12:20-12:30. Wówczas tarcza Księżyca przesłoni kilkanaście procent słonecznej. Warto popatrzeć.
Zaćmienie Słońca. Jak bezpiecznie je obserwować?
Jak to zrobić? Bezpiecznie! Fundamentalna zasada brzmi: NIE WOLNO PATRZEĆ NA SŁOŃCE PRZEZ JAKIKOLWIEK SPRZĘT OPTYCZNY! Grozi to natychmiastową utratą wzroku!
Rzutujemy więc obraz zaćmionego Słońca np. z teleskopu na kartkę papieru albo mocujemy na optyce instrumentu specjalistyczną folię Baadera. Z takiego materiału produkowane są też „okulary zaćmieniowe", dostępne na rynku akcesoriów astronomicznych.
Do bezpośrednich obserwacji możemy posłużyć się szkłem spawalniczym, złożonym w kilka warstw kocem termicznym lub czarnym polem zdjęcia RTG. W każdym przypadku musimy jednak pamiętać, że nawet z pomocą filtra optycznego nie patrzymy na Słońce bez przerwy. Rzucamy okiem na kilka sekund, po czym robimy kilkuminutową przerwę i powtarzamy obserwacje w ten sam sposób.
Częściowe zaćmienie Słońca zakończy się kilka minut po godz. 13:00.
W naszym filmowym kalendarzu astronomicznym na marzec prezentujemy wizualizację sobotniego zaćmienia oraz porady dla obserwatorów.
Poniżej warto posłuchać porad eksperta „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK, Jerzego Rafalskiego.
Zobacz także
Do końca 2015 r. budowa tysięcy km sieci szerokopasmowego internetu
2014-10-19, 11:06W Polsce powstaje kilkadziesiąt tysięcy kilometrów sieci szerokopasmowych, zapewniających dostęp do szybkiego internetu. Inwestycje wspierane miliardem euro z funduszy UE na lata 2007-2013 mają zakończyć się do końca 2015 r., realizują… Czytaj dalej »
W sobotę rusza II Europejski Tydzień Kodowania
2014-10-10, 14:18Ponad 100 imprez takich jak warsztaty z programowania komputerowego dla dzieci, dorosłych i osób starszych, zajęcia dla kobiet, warsztaty z elektroniki - odbędzie się podczas rozpoczynającego się w sobotę II Europejskiego Tygodnia… Czytaj dalej »
3657 linków usunęło Google z wyników wyszukiwania po prośbach z Polski
2014-10-10, 09:213657 linków zostało usuniętych od 29 maja br. z wyników wyszukiwania przez Google po prośbach z Polski. Wnioskowano o usunięcie 14 586 linków. W sumie z UE, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii napłynęło 144 907 próśb… Czytaj dalej »
W Krakowie wręczono nagrody Narodowego Centrum Nauki
2014-10-09, 20:45Tegorocznymi laureatami nagród przyznawanymi młodym naukowcom przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) zostali profesorowie Janusz Bujnicki, Michał Horodecki i Marcin Miłkowski. Wyróżnienia wręczono w czwartek w krakowskich Sukiennicach. Czytaj dalej »
Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
2014-10-09, 17:41Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych… Czytaj dalej »