Zobacz zaćmienie Słońca. Ale uważaj! Tak zrobisz to bezpiecznie
W sobotnie południe (29 marca) zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca. Pogoda ma sprzyjać, więc patrzmy! Podpowiadamy jak zrobić to bezpiecznie, aby nie stracić wzroku.
Mniej więcej kwadrans przed godz. 12 ujrzymy lekko „wygryzioną” prawą krawędź słonecznej tarczy. To Księżyc, stopniowo nasuwający się na dysk Słońca. Z każdą minutą będziemy świadkami jak nasz satelita coraz śmielej zakrywa owal naszej gwiazdy dziennej.
Kulminacyjny moment zaćmienia nastąpi (w zależności od miejsca obserwacji) około godz. 12:20-12:30. Wówczas tarcza Księżyca przesłoni kilkanaście procent słonecznej. Warto popatrzeć.
Zaćmienie Słońca. Jak bezpiecznie je obserwować?
Jak to zrobić? Bezpiecznie! Fundamentalna zasada brzmi: NIE WOLNO PATRZEĆ NA SŁOŃCE PRZEZ JAKIKOLWIEK SPRZĘT OPTYCZNY! Grozi to natychmiastową utratą wzroku!
Rzutujemy więc obraz zaćmionego Słońca np. z teleskopu na kartkę papieru albo mocujemy na optyce instrumentu specjalistyczną folię Baadera. Z takiego materiału produkowane są też „okulary zaćmieniowe", dostępne na rynku akcesoriów astronomicznych.
Do bezpośrednich obserwacji możemy posłużyć się szkłem spawalniczym, złożonym w kilka warstw kocem termicznym lub czarnym polem zdjęcia RTG. W każdym przypadku musimy jednak pamiętać, że nawet z pomocą filtra optycznego nie patrzymy na Słońce bez przerwy. Rzucamy okiem na kilka sekund, po czym robimy kilkuminutową przerwę i powtarzamy obserwacje w ten sam sposób.
Częściowe zaćmienie Słońca zakończy się kilka minut po godz. 13:00.
W naszym filmowym kalendarzu astronomicznym na marzec prezentujemy wizualizację sobotniego zaćmienia oraz porady dla obserwatorów.
Poniżej warto posłuchać porad eksperta „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK, Jerzego Rafalskiego.
Zobacz także
System antyplagiatowy w szkołach średnich
2015-09-01, 09:44Nowe narzędzie do walki z plagiatowaniem w szkołach. Od 1 września Internetowy System Antyplagiatowy Plagiat.pl dostępny jest w 3 tysiącach szkół średnich na terenie całego kraju. Czytaj dalej »
Firma z Polski dostarczy oprogramowanie dla OBWE
2015-08-27, 17:31Polska firma IC Solutions podpisała kontrakt z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na dostarczenie oprogramowania do 300 elektronicznych długopisów. Urządzenia będą wykorzystywane przez obserwatorów OBWE podczas… Czytaj dalej »
U wybrzeży Alaski masowo giną wieloryby
2015-08-27, 12:09Od maja u wybrzeży wyspy Kodiak na Alasce odnotowano ponad 30 niewyjaśnionych zgonów wielorybów. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) zdecydowała się rozpocząć badania w tej sprawie. Czytaj dalej »
Badanie: żyjemy dłużej, ale dłużej też jesteśmy schorowani
2015-08-27, 08:30Żyjemy dłużej, ale wielu z nas żyje też dłużej w chorobie - wynika z badania przeprowadzonego w 188 krajach, którego rezultaty opublikowano w czwartek. W ciągu ostatnich 23 lat przeciętna długość życia dla kobiet i mężczyzn… Czytaj dalej »
Naukowcy: kaplica w Grunwaldzie wzniesiona w miejscu obozu Krzyżaków
2015-08-24, 16:39Kaplica pobitewna na Polach Grunwaldzkich została wzniesiona na miejscu krzyżackiego obozu: to prawie pewne, świadczy o tym nagromadzenie wokół niej znalezisk militariów, pozostałości po zdobywaniu obozu - ocenili naukowcy po tegorocznych… Czytaj dalej »