Zobacz zaćmienie Słońca. Ale uważaj! Tak zrobisz to bezpiecznie
W sobotnie południe (29 marca) zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca. Pogoda ma sprzyjać, więc patrzmy! Podpowiadamy jak zrobić to bezpiecznie, aby nie stracić wzroku.
Mniej więcej kwadrans przed godz. 12 ujrzymy lekko „wygryzioną” prawą krawędź słonecznej tarczy. To Księżyc, stopniowo nasuwający się na dysk Słońca. Z każdą minutą będziemy świadkami jak nasz satelita coraz śmielej zakrywa owal naszej gwiazdy dziennej.
Kulminacyjny moment zaćmienia nastąpi (w zależności od miejsca obserwacji) około godz. 12:20-12:30. Wówczas tarcza Księżyca przesłoni kilkanaście procent słonecznej. Warto popatrzeć.
Zaćmienie Słońca. Jak bezpiecznie je obserwować?
Jak to zrobić? Bezpiecznie! Fundamentalna zasada brzmi: NIE WOLNO PATRZEĆ NA SŁOŃCE PRZEZ JAKIKOLWIEK SPRZĘT OPTYCZNY! Grozi to natychmiastową utratą wzroku!
Rzutujemy więc obraz zaćmionego Słońca np. z teleskopu na kartkę papieru albo mocujemy na optyce instrumentu specjalistyczną folię Baadera. Z takiego materiału produkowane są też „okulary zaćmieniowe", dostępne na rynku akcesoriów astronomicznych.
Do bezpośrednich obserwacji możemy posłużyć się szkłem spawalniczym, złożonym w kilka warstw kocem termicznym lub czarnym polem zdjęcia RTG. W każdym przypadku musimy jednak pamiętać, że nawet z pomocą filtra optycznego nie patrzymy na Słońce bez przerwy. Rzucamy okiem na kilka sekund, po czym robimy kilkuminutową przerwę i powtarzamy obserwacje w ten sam sposób.
Częściowe zaćmienie Słońca zakończy się kilka minut po godz. 13:00.
W naszym filmowym kalendarzu astronomicznym na marzec prezentujemy wizualizację sobotniego zaćmienia oraz porady dla obserwatorów.
Poniżej warto posłuchać porad eksperta „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK, Jerzego Rafalskiego.
Zobacz także
Apple w ostatniej chwili opóźnia aktualizację systemu AppleWatch
2015-09-16, 18:37Zaplanowana na środę aktualizacja systemu operacyjnego Apple Watcha została w ostatniej chwili odroczona w związku z odkryciem luki w oprogramowaniu - poinformował koncern z Cupertino. System watchOS 2 ma być udostępniony w późniejszym… Czytaj dalej »
Facebook umożliwi wyrażanie więcej emocji
2015-09-16, 10:27Na Facebooku ma się w końcu pojawić nie tylko możliwość polubienia czegoś, ale też wyrażenia innych emocji. Jednak obok przycisku 'lubię to' raczej nie pojawi się po prostu przycisk 'nie lubię', z wizerunkiem skierowanego na dół… Czytaj dalej »
Eksperci prognozują przyszłość polskiego rynku wideo w internecie: czeka nas rewolucja
2015-09-15, 11:06Polską branżę wideo na żądanie czeka rewolucja po wejściu do kraju globalnych graczy; zamiast określonej ramówki dnia pojawią się spersonalizowane playlisty układane przez oglądających - oceniają w rozmowie z PAP eksperci. Czytaj dalej »
Telemedycyna zrewolucjonizuje ochronę zdrowia
2015-09-15, 10:58Globalny potencjał leczenia chorób przewlekłych z wykorzystaniem telemedycyny sięga miliardów dolarów. Zdaniem Anny Rulkiewicz, prezes LUX MED, telemedycyna pozwala na efektywne zarządzanie nakładami i zasadnicze wsparcie bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
Apple może pobić zeszłoroczny rekord sprzedaży przez nowe iPhone'y
2015-09-14, 18:17Obecna dynamika sprzedaży nowych iPhone'ów pokazuje, że pobity zostanie zeszłoroczny rekord Apple'a - poinformował w poniedziałek producent smartfonów. Koncern szacuje, że liczba sprzedanych urządzeń w pierwszy weekend od premiery… Czytaj dalej »