Ruszyły 53. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie. Wielki finał w marcu
W Grudziądzu - podobnie jak w Toruniu - trwają obchody urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma. Przygotowano atrakcje.
Punktualnie w południe przy pomniku astronoma w dniu jego urodzin odbyła się uroczystość złożenia kwiatów. Były też przemówienia i historyczny wykład.
- Dni Kopernikowskie w Grudziądzu oparto na dwóch filarach: astronomicznym i ekonomicznym. Odbędzie się 51. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne oraz czwarta gala wręczenia nagrody Kopernika-ekonomisty - opowiada Sebastian Soberski, kierownik grudziądzkiego planetarium. - Finał już 24 marca. Tego dnia przypada bowiem rocznica pobytu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz ogłoszenia traktatu „O szacunku monety.
- W Grudziądzu Mikołaj Kopernik stoi na dwóch nogach. Jednej astronomicznej, a drugiej ekonomicznej - twierdzi Grażyna Leśniewska. - O ile wszyscy wiedzą, że Kopernik to jest ten człowiek, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię, to w Grudziądzu dodają, że obracał również efektywniej pieniądzem.
Zobacz także
Ogólnopolska Noc Biologów w 26 ośrodkach naukowych
2014-01-07, 08:1526 ośrodków naukowych w kraju, m.in. UKW w Bydgoszczy i UMK w Toruniu zorganizuje trzecią ogólnopolską Noc Biologów. Już 10 stycznia miłośnicy biologii dowiedzą się m.in. ile trwa odruch, jak ptaki znajdują drogę podczas wędrówek… Czytaj dalej »