W niedalekiej przyszłości policyjna kamizelka będzie "szyta na miarę"
Lekka i dopasowana, bo "szyta na miarę" ma być - w niedalekiej przyszłości - kuloodporna kamizelka policyjna. Specjalne urządzenie, a nie policyjny krawiec, zdejmie miarę i wykona wykrój.
Pracę nad zaprojektowaniem takiej kamizelki rozpoczęli naukowcy z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Jak powiedział PAP szef zespołu naukowców pracujących nad projektem dr Piotr Łuka, chodzi o zaprojektowanie i wykonanie kamizelki, która będzie dopasowana do indywidualnego użytkownika, w ten sposób zapewniając mu większą ochronę. Zaletą takiej kamizelki ma być to, że policjant będzie mógł włożyć ją pod mundur lub cywilne ubranie. W ten sposób będzie ona niewidoczna dla osób postronnych.
Zapewni to skuteczną ochronę zarówno umundurowanych policjantów podczas interwencji, jak i funkcjonariuszy nieumundurowanych w czasie działań operacyjnych.
Aby uszyć taką kamizelkę, nie będzie jednak potrzebny krawiec, który zdejmie miarę i wykona wykrój. Zrobi to specjalne urządzenie zwane "body scannerem".
Jak wyjaśnił dr Łuka, to komputerowe urządzenie zeskanuje sylwetkę funkcjonariusza, skany zostaną zapisane i na ich podstawie dopasowany zostanie wykrój kamizelki. Potem wykroje zostaną skierowane do produkcji.
Używane teraz przez policjantów kamizelki są w kilku standardowych wymiarach: od najmniejszej poprzez średnią do największej.
"Przez to, że kamizelki pochodzą z masowej produkcji, nie zawsze są one dopasowane optymalnie do sylwetki. Nasza kamizelka będzie także lekka i funkcjonalna, nie może ona krępować ruchów. Chodzi o to, aby policjant w czasie interwencji mógł przeskoczyć w niej przez płot, pobiec za przestępcą i go obezwładnić" - dodał dr Łuka.
Kamizelka będzie także dobrana do specyfiki rodzaju służby i wynikających z niej zagrożeń. Będzie uwzględniać te zagrożenia, z którymi policjant w codziennej służbie może się stykać najczęściej. Będą więc kamizelki chroniące go szczególnie przed ciosami noża, igły czy szpikulca, chroniące przez przestrzeleniem z broni ostrej czy uderzeniami pięścią i kopnięciem napastnika. Kamizelki mają być też odporne na ogień.
Projekt jest realizowany przez Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol S.A., Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Ma się zakończyć w 2015 roku. (PAP)
Zobacz także
Zaćmienie Słońca może o ponad 1/3 obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie
2015-02-25, 09:12Spodziewane 20 marca zaćmienie Słońca na kilka godzin o ponad 1/3 może obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie i wywołać spadki napięcia w europejskiej sieci energetycznej - wskazuje Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych… Czytaj dalej »
Europol: pornografię dziecięcą w internecie coraz trudniej śledzić
2015-02-24, 17:59Przestępcy udostępniający w internecie na żywo materiały z pornografią dziecięcą coraz częściej korzystają z komunikatorów takich jak Skype, a także posługują się wirtualną walutą bitcoin, co utrudnia ich śledzenie - ostrzegł… Czytaj dalej »
Społecznościowa alternatywa dla Google Maps z nową funkcjonalnością
2015-02-23, 08:20OpenStreetMap, odpowiednik popularnych Google Maps, wprowadza nową funkcję - mapy pozwalają teraz wyszukiwać optymalną trasę. Eksperci, zwracając uwagę na społecznościowy i otwarty charakter projektu, oceniają, że nie jest on bezpośrednim… Czytaj dalej »
Prof. James G. Fujimoto doktorem honoris causa UMK w Toruniu
2015-02-19, 17:06Specjalista tomografii optycznej prof. James G. Fujimoto ze USA w czwartek otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a historyk archiwista prof. Andrzej K. Tomczak - wyróżnienie uczelni Convallaria… Czytaj dalej »
Najlepsze widżety dla iPhone’a
2015-02-19, 10:49Darmowa wtyczka „New York Timesa”, która odsyła użytkownika do wyselekcjonowanych przez redaktorów artykułów i newsów, znalazła się na pierwszym miejscu listy dziesięciu najlepszych widżetów dla systemu iOS, opracowanej przez… Czytaj dalej »