Ekspert: bezpieczny internet zależy także od zachowania użytkowników sieci
Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w internecie i w jaki sposób z niego korzysta - powiedział PAP dyrektor NASK Michał Chrzanowski. We wtorek 11 lutego w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu.
Hasło tegorocznych obchodów "Razem tworzymy lepszy internet" ("Let's create a better Internet together") ma zwrócić uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że internet będzie miejscem bezpiecznym. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).
"To właśnie, zwykli użytkownicy, czyli także my, możemy i jesteśmy często ważnym ogniwem w procesie tworzenia bezpiecznego internetu. Wymiana informacji, także za pomocą sieci społecznościowych, reagowanie na pojawiające się niebezpieczne treści, to działania przynoszące konkretne skutki. Najważniejszym ogniwem w procesach bezpieczeństwa są właśnie ludzie - zarówno profesjonaliści, jak i zwykli użytkownicy sieci" - powiedział Chrzanowski.
Podkreślił, że obecnie wyzwaniem związanym z bezpieczeństwem w sieci jest rozwój urządzeń mobilnych. "Internet stale się zmienia. Dziś jest dostępny prawie wszędzie. Liczba urządzeń za pośrednictwem których możemy korzystać z sieci wielokrotnie przekracza liczbę mieszkańców naszego globu. Ogromna liczba tych urządzeń to sprzęt mobilny. To stwarza nowe wyzwania dla wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo sieci" - powiedział dyrektor NASK.
Zaznaczył, że z jednej strony przestępcy internetowi mają coraz lepsze metody atakowania użytkowników sieci, firm czy nawet państw, ale z drugiej strony rośnie świadomość zagrożeń i wiedza na temat skutecznych metod obrony przed atakami. "Wiedza ta dziś nie jest tylko domeną specjalistów, ale staje się dostępna, przynajmniej w części, dla zwykłych użytkowników" - dodał Chrzanowski.
Zdaniem Katarzyny Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon, zajmującej się m.in. ochroną wolności w internecie, największym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa cyfrowego nie są działania cyberprzestępców, ale państw i prywatnych firm, które "dla naszego dobra budują globalny system inwigilacji".
"W tym systemie zupełnie tracimy kontrolę nad danymi, które są gromadzone i przekazywane między prywatnymi i publicznymi instytucjami bez naszej świadomości. W efekcie możemy się spodziewać bardzo konkretnych zagrożeń, które sięgają daleko poza internet. Bezpieczeństwo w wymiarze cyfrowym powinno polegać przede wszystkim ma tym, że żadne służby nie mają dostępu do naszych danych bez zachowania odpowiednich gwarancji, a prywatne firmy bez naszej wiedzy nie mogą zbierać i przekazywać danych, których nie wymaga od nich natura świadczonej usługi w sieci czy przepisy prawa" - podkreśliła Szymielewicz.
Jak co roku centralnym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce będzie konferencja przedstawicieli sektora edukacyjnego i profesjonalistów pracujących z dziećmi, poświęcona zagrożeniom w sieci oraz nowym inicjatywom edukacyjnym, służącym zwiększeniu bezpieczeństwa w sieci.
We wtorek na całym świecie odbędzie się także protest przeciwko globalnemu programowi inwigilacji użytkowników sieci, prowadzonemu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego(NSA). Akcje organizowana jest m.in. przez Amnesty International, Human Rights Watch, a także organizacje zajmujące się wolnością w sieci.
Organizatorzy akcji, której nadano nazwę "The Day We Figth Back" apelują, aby w dniu protestu użytkownicy internetu, jak i zwykli obywatele wysyłali wiadomości e-mail do prawników oraz osób odpowiedzialnych za tworzenie prawa, domagając się zakończanie inwigilacji użytkowników sieci. W Polsce Fundacja Panoptykon przypomni o potrzebie zwiększenia niezależnego nadzoru nad działaniem służb specjalnych i skieruje oficjalny list z pytaniami o inwigilację do prezydenta Baracka Obamy. (PAP)
Zobacz także
Reaktor MARIA szykuje się do badań nad terapią borowo-neutronową
2017-05-14, 17:28W reaktorze MARIA w Świerku szykują się zmiany. Powstać ma nowe stanowisko badawcze. Tam rozpędzone neutrony z reaktora pomogą badaczom i środowisku medycznemu zdobyć tajniki terapii borowo-neutronowej (BNCT), która na świecie jest… Czytaj dalej »
Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu
2017-05-09, 12:12Innowacyjna jednostka napędowa, kąpielówki ratunkowe i maty do ćwiczeń zmniejszających wady wzroku - to przykłady projektów zgłoszonych do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu. Czytaj dalej »
SafeSky - polski system do ochrony przed dronami
2017-05-09, 09:17System, który wykryje nadlatującego drona i nie pozwoli mu wlecieć na chroniony teren, opracowała polska firma Advanced Protection Systems. SafeSky potrafi wykryć drona nawet z odległości kilometra. Czytaj dalej »
Przeszczepy tysięcy własnych włosów w dwa dni, zamiast w dwa lata
2017-05-08, 13:32Pierwszy w Polsce robot do przeszczepiania naturalnych włosów czeka w Katowicach na pacjentów i pacjentki. To jedyne na świecie urządzenie, które samodzielnie pobiera ze skóry głowy tysiące włosów, a następnie przygotowuje miejsca… Czytaj dalej »
"Sandboots” - projekt butów naśladujących chodzenie boso po piasku
2017-05-04, 18:45Zdaniem specjalistów, chodzenie boso po piasku ma relaksacyjny wpływ na stopy, wzmacnia nogi czy zmniejsza częstość urazów kończyn dolnych. Mechanizm ten chce wykorzystać studentka łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, która prowadzi… Czytaj dalej »