Siła argumentów zamiast argumentu siły. Finał wojewódzkiej Ligi Debat we Włocławku
We Włocławku wojewódzki finał tak zwanej Ligi Debat. Uczniowie szkół średnich stanowczo, niekiedy ostro, ale zawsze kulturalnie spierają się na zadany temat. Chodzi o umiejętność pozytywnie rozumianej erystyki – sztuki prowadzenia sporów.
– Kujawsko-Pomorska Liga Debat to miejsce, gdzie drużyny składające się z uczniów szkół średnich na Kujawach i Pomorzu, debatują ze sobą nad tematami społecznymi. Finał turnieju odbywa się na te temat Szlaku Piastowskiego oraz tego, czy władze województwa powinny się skupiać nad jego rozwojem, czy może szukać alternatyw – wyjaśniał Dominik Furmaniak, członek fundacji Projekty Edukacyjne.
W finale walczą ze sobą drużyny dwóch bydgoskich liceów – „trójki” i „szóstki”. Pierwszy zespół żąda promowania nowych atrakcji turystycznych. Drugi musi wykazać, że – niezmiennie – należy inwestować w Szlak Piastowski, mimo tego, że jego znacząca część biegnie nie przez nasz region, ale przez Wielkopolskę.
– My proponujemy coś, co będzie konkurencyjne do tego i co jest w interesie województwa kujawsko-pomorskiego. Proszę państwa, dlaczego w interesie władz miałoby być promowanie szlaku, który skupia się na innym województwie – zastanawiali się uczestnicy debaty.
Zwycięski zespół powalczy o laur krajowy. Ogólnopolski finał zorganizowany będzie w Gdańsku.
Zobacz także
Powstanie aplikacja na smartfony do wysyłania zgłoszeń na numer 112
2017-02-11, 13:40Rozpoczęcie konkursu na mobilną aplikację do wysyłania zgłoszeń na numer 112 ogłosił w sobotę w Poznaniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot. 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego… Czytaj dalej »
PwC: co czwarty Polak korzystający z internetu jest on-line cały czas
2017-02-08, 10:42Co czwarty Polak, który korzysta z sieci jest on-line przez całą dobę, a 36 proc. od ośmiu do dwunastu godzin dziennie - wynika z raportu firmy doradczej PwC. Czytaj dalej »
PE pracuje nad przepisami ws. przedłużania życia sprzętom elektronicznym
2017-02-08, 07:58Europosłowie zaczęli prace nad przepisami, które pomogą walczyć ze zbyt szybko psującym się sprzętem elektronicznym. Chcą m.in. zobowiązywać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny. Czytaj dalej »
W Kielcach wyłoniono najlepszych studentów-wynalazców
2017-02-07, 20:32Nowatorska laska dla niewidomych, system chroniący kierowców przed zaśnięciem i pojazd do prowadzenia prac podwodnych - to niektóre z rozwiązań nagrodzonych w 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”. Wyniki ogłoszono… Czytaj dalej »
Prof. Andrzej Udalski laureatem prestiżowej nagrody - Dan David Prize
2017-02-07, 20:29Prof. Andrzej Udalski jest jednym z trzech tegorocznych laureatów prestiżowej międzynarodowej nagrody - Dan David Prize - w dziedzinie astronomii. Nazwiska nagrodzonych naukowców ogłoszono we wtorek w Tel Awiwie (Izrael). Czytaj dalej »