Siła argumentów zamiast argumentu siły. Finał wojewódzkiej Ligi Debat we Włocławku
We Włocławku wojewódzki finał tak zwanej Ligi Debat. Uczniowie szkół średnich stanowczo, niekiedy ostro, ale zawsze kulturalnie spierają się na zadany temat. Chodzi o umiejętność pozytywnie rozumianej erystyki – sztuki prowadzenia sporów.
– Kujawsko-Pomorska Liga Debat to miejsce, gdzie drużyny składające się z uczniów szkół średnich na Kujawach i Pomorzu, debatują ze sobą nad tematami społecznymi. Finał turnieju odbywa się na te temat Szlaku Piastowskiego oraz tego, czy władze województwa powinny się skupiać nad jego rozwojem, czy może szukać alternatyw – wyjaśniał Dominik Furmaniak, członek fundacji Projekty Edukacyjne.
W finale walczą ze sobą drużyny dwóch bydgoskich liceów – „trójki” i „szóstki”. Pierwszy zespół żąda promowania nowych atrakcji turystycznych. Drugi musi wykazać, że – niezmiennie – należy inwestować w Szlak Piastowski, mimo tego, że jego znacząca część biegnie nie przez nasz region, ale przez Wielkopolskę.
– My proponujemy coś, co będzie konkurencyjne do tego i co jest w interesie województwa kujawsko-pomorskiego. Proszę państwa, dlaczego w interesie władz miałoby być promowanie szlaku, który skupia się na innym województwie – zastanawiali się uczestnicy debaty.
Zwycięski zespół powalczy o laur krajowy. Ogólnopolski finał zorganizowany będzie w Gdańsku.
Zobacz także
Olsztyńscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę rozrodu ryb
2014-12-25, 15:55Innowacyjną metodę pozyskiwania ikry od ryb słodkowodnych, polegającą na wypychaniu jej sprężonym gazem z wnętrza ryby, opracowali olsztyńscy naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Zastępuje ona tradycyjny sposób ręcznego pozyskiwania… Czytaj dalej »
Badanie: prawie co drugi szóstoklasista przegląda portale informacyjne
2014-12-19, 14:21Prawie co drugi uczeń VI klasy szkoły podstawowej systematycznie przegląda portale informacyjne i prasę on-line, gimnazjaliści odwiedzają te miejsca jeszcze częściej. Rzadziej za to czytają w sieci literaturę - wynika z badania Instytutu… Czytaj dalej »
Ruszył system Academica - Biblioteka Narodowa otworzyła swoje magazyny
2014-12-18, 19:17Już pół miliona publikacji naukowych udostępnia Biblioteka Narodowa użytkownikom bibliotek z całego kraju w systemie Academica. Ten nowatorski na skalę światową system wirtualnych wypożyczeń uruchomiła w czwartek szefowa resortu… Czytaj dalej »
Wrocławscy naukowcy opracowali nową metodę wykrywania choroby Alzheimera
2014-12-18, 16:26Akustyczna analiza głosu i mowy pozwala na wczesne wykrycie choroby Alzheimera - poinformowali wrocławscy lekarze i inżynierowie. Po dwóch latach badań opracowali metodę i prototyp urządzenia pomocnego do postawienia właściwej di… Czytaj dalej »
Łazik Curiosity wykrył metan na Marsie
2014-12-17, 08:16Amerykański łazik Curiosity wykrył na Marsie metan - gaz, który na Ziemi prawie wyłącznie pochodzi od organizmów żywych. Ponadto łazik wykrył inne molekuły organiczne w skałach - poinformowało czasopismo naukowe 'Science'. Czytaj dalej »