Ekspert: użytkownicy nie mają świadomości, że smartfony należy zabezpieczyć
Traktujmy smartfony jak komputery - te urządzenia też powinny być zabezpieczone - mówił ekspert Piotr Konieczny na konferencji "Prywatność w cyfrowym świecie". Dodał, że można to zrobić np. ustalając hasło czy kod pin, a także wykorzystując funkcje smartfonu.
Z okazji przypadającego we wtorek dnia ochrony danych osobowych odbyła się konferencja poświęcona wykorzystaniu wielkich zbiorów danych (tzw. big data), wpływie aplikacji mobilnych na prywatność oraz edukacji cyfrowej.
Piotr Konieczny z Niebezpiecznik.pl, firmy testującej sieci komputerowe pod kątem włamań i ataków, powiedział, że z reguły użytkownicy zapominają, że smartfony to mniejsze komputery, i gorzej je zabezpieczają. Tymczasem to na smartfonach coraz częściej znajduje się wiele wrażliwych dla użytkowników danych.
Konieczny zaznaczył, że należy być ostrożnym przy instalowaniu różnych użytkowych aplikacji mobilnych na telefonie - często wymagają one dostępu do zapisanych w urządzeniu danych m.in. nazwy operatora telekomunikacyjnego, listy kontaktów, danych z kalendarza, haseł, zdjęć, także współrzędnych lokalizacyjnych telefonu.
Ekspert dodał, że winę za utratę wrażliwych danych ponoszą także użytkownicy smartfonów, którzy np. łącząc się z internetem przez niezabezpieczone Wi-Fi w miejscach publicznych, korzystają z konta bankowego czy poczty elektronicznej.
Jak powiedział Konieczny, każdy z użytkowników może zwiększyć bezpieczeństwo swojego telefonu dzięki wykorzystaniu dostępnych w nim możliwości. "To są funkcje wbudowane już w system operacyjny, ale z racji tego, że ograniczają funkcjonalność telefonu, producenci nie włączają ich w sposób domyślny. Można jednak świadomie je uruchomić" - powiedział.
Warto - jak podkreślił Konieczny - zabezpieczyć dostęp do swojego telefonu za pomocą hasła lub kodu pin. Takie hasło powinno jednak być tzw. silnym hasłem, czyli trudnym do złamania. Bardziej zapobiegliwi mogą także wprowadzić opcję, że np.: po 10. błędnie wprowadzonym haśle, wszystkie zapisane na nim informacje zostaną skasowane.
Można także podłączyć nasz telefon do systemu centralnego zarządzania - najczęściej na stronie producenta urządzenia, które pozwala na zdalną kontrolę smartfona w przypadku jego utraty.
Konieczny podkreślił także, że jeśli nie korzystamy z technologii Bluetooth czy Wi-Fi w telefonie, to warto je wyłączyć. Istotnym sposobem zabezpieczenia jest także regularna aktualizacja oprogramowania zarówno systemu operacyjnego, jak i oprogramowania antywirusowego.
Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych ustanowiono na pamiątkę sporządzenia konwencji Rady Europy z 28 stycznia 1981 r. w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.(PAP)
Zobacz także
Młodzież i internet. Wyniki badań przeczą stereotypom [prezentacja]
2019-07-04, 15:20Większość młodzieży właściwie wykorzystuje internet i telefon komórkowy - wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W badaniach poświęconych używaniu nowoczesnych technologii, naukowcy przepytali… Czytaj dalej »
Ponad połowa Polaków zorganizuje urlop samodzielnie, korzystając z Internetu
2019-06-10, 13:32W tym roku, podobnie jak rok temu, większość polskich turystów (61,8 proc.) zorganizuje wyjazd samodzielnie, korzystając z Internetu, a 18,1 proc. kupi wycieczkę w biurze podróży - wynika z badania Diners Club Polska. Czytaj dalej »
Nowa odsłona serwisu internetowego SzukajwArchiwach.gov.pl
2019-06-08, 21:15Tworzenie własnych kolekcji tematycznych i udostępnianie materiałów z serwisu na portalach społecznościowych dla zalogowanych użytkowników czy zamówienie sobie wizyty w Archiwum to niektóre z nowych opcji serwisu Archiwów Państwowych… Czytaj dalej »
Plastikowe karty wkrótce znikną. Co je zastąpi?
2019-06-05, 07:18Plastikowe karty płatnicze wyjdą z użycia. Testowane są różne formy uwierzytelniania płatności, a w tej dziedzinie najważniejsze jest bezpieczeństwo transakcji - mówi w wywiadzie dla PAP Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca… Czytaj dalej »
Wiosna w pełni to szczyt aktywności kleszczy [wideo]
2019-05-18, 10:14Kleszcze piją krew od żywicieli trzy razy w ciągu całego swojego życia, wyszukują ofiary dzięki niezwykle czułym zmysłom, reagującym m.in. na ciepło i wydychany dwutlenek węgla i potrafią przeżyć kilkunastostopniowe mrozy. Właśnie… Czytaj dalej »