W dzień mokradeł zaglądamy na bagna regionu. Te koło Tucholi przejdą badania
Naukowcy zbadają torfowiska w Nadleśnictwie Woziwoda niedaleko Tucholi. Przez stulecia grząskie tereny osuszano. Przyrodnicy przekonują jednak, że bagna, to skarb, który trzeba chronić - nie tylko od święta, czyli 2 lutego, w Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
– Na takich torfowiskach można znaleźć rośliny nazywane reliktami polodowcowymi, czyli są to rośliny – pamiątki po okresie zlodowaceń. Reliktem polodowcowym jest bagno zwyczajne, bażyna czarna, czy rosiczka pośrednia – mówi leśnik Dorota Rząska-Lis.
– Bardzo często w Polsce te obszary mokradłowe występują w splątaniu z lasami, od tych lasów są zależne, ale lasy jednocześnie są zależne od nich – mówi Mateusz Stopiński z Nadleśnictwa Toruń. – Retencjonują wodę, zatrzymują ją. Wszędzie tam, gdzie jest woda obserwujemy większą różnorodność biologiczną, bogatszy wachlarz gatunków i to nie tylko gatunków pospolitych, ale też tych gatunków najrzadszych. Mówimy o różnych rzadkich storczykach, rosiczkach, zdarzają się nawet gatunki grzybów, które występują w symbiozie wyłącznie z określonymi gatunkami torfowców i nigdzie indziej ich nie spotkamy.
W celu ochrony torfowisk leśnicy współpracują z naukowcami. Nadleśnictwo Gołąbki będzie, np. korzystać z wód z kopalni kruszywa wapiennego, o czym mówi Weronika Wróblewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
– Woda z tej kopalni trafia wprost do rzeki Noteć, natomiast naszym celem jest to, żeby ta woda nie trafiała bezpośrednio do rzeki, tylko żeby zasilała zbiorniki retencyjne, przepływała do lasu i ubogacała to miejsce – mówi Weronika Wróblewska. – Chcemy wodę z kopalni zatrzymać w tym lesie.
Dodaje, że podobne działanie kilka lat temu udało się z powodzeniem zrealizować na terenie Nadleśnictwa Rytel, w bardzo cennym przyrodniczo miejscu.
– Było tam coraz mniej wody, więc oczyszczono koryto rzeki Orla, wykonano szereg prac i dzięki temu to miejsce, tak cenne przyrodniczo, zostało ożywione. Do koryta rzeki Orla wróciła woda i z tego jest wiele korzyści przyrodniczych dla tego cennego miejsca.
2 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Mokradeł.
Więcej w relacji Roberta Erdmanna i TUTAJ
Zobacz także
Prototyp pojazdu Google pojawi się na drogach Północnej Kalifornii w 2015 r.
2015-01-10, 10:15Nie posiada kierownicy, drążka zmiany biegów czy pedału gazu - Google poinformował o zakończeniu prac nad prototypem w pełni autonomicznego pojazdu. Przez ostatnie miesiące pojazd testowano go na zamkniętych torach, w 2015 r. odbędą… Czytaj dalej »
W 2015 czeka nas boom na internet rzeczy
2015-01-09, 09:402015 będzie należał do internetu rzeczy oraz inteligentnych, autonomicznych urządzeń wykorzystujących sieć Wi-Fi i Bluetooth do wymiany informacji - przewidują eksperci Kickstarter. To będzie rok, w którym w projektowanie urządzeń… Czytaj dalej »
Zdaniem naukowców, 1/3 ropy musi zostać w ziemi - dla klimatu
2015-01-07, 19:27Jedna trzecia globalnych zasobów ropy, połowa gazu i ponad 80 proc. pozostałych zasobów węgla musi pozostać w ziemi, jeśli do połowy XXI w. globalne temperatury mają nie wzrosnąć więcej niż 2 st. C powyżej średniej z czasów… Czytaj dalej »
Integracja: do połowy 2015 r. wiele instytucji nie zdąży dostosować stron internetowych
2015-01-06, 19:47Mimo że zostało kilka miesięcy na dostosowanie stron internetowych do międzynarodowego standardu dostępności, wiele instytucji publicznych nie zdąży tego zrobić; o audyt stron zgłasza się kilkanaście podmiotów miesięcznie - powiedział… Czytaj dalej »
Las Vegas: początek targów CES
2015-01-05, 09:06Ochrona zdrowia jest głównym tematem rozpoczętych w niedzielę w Las Vegas prestiżowych targów elektroniki konsumenckiej CES. Na imprezie dominują nowoczesne gadżety. Czytaj dalej »