Są ekspertami od sztucznej inteligencji! Naukowców PBŚ cytuje się na całym świecie
Naukowcy Politechnika Bydgoskiej znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych na świecie polskich autorów prac poświęconych sztucznej inteligencji – informuje uczelnia.
Raport prezentujący osiągnięcia naukowe z zakresu sztucznej inteligencji (SI) w latach 2010-2021 w czasopismach z nauk ścisłych i technicznych został przygotowany przez ekspertów z Laboratorium Analiz Statystycznych Ośrodka Przetwarzania Informacji. Z dokumentu wynika, że wiodącą rolę odgrywają Chiny, USA oraz Indie. Prace z tych trzech krajów stanowią łącznie 45 proc. światowych publikacji o tej tematyce. Na tle 27 państw Unii Europejskiej dorobek polskich naukowców plasuje nasz kraj na 5. pozycji.
Badacze z Polski opublikowali na przestrzeni dekady prawie 14 tys. prac o tematyce SI, przy czym największym poziomem wpływu na świecie cieszą się opracowania naukowców z Politechniki Bydgoskiej.
- Wśród 36 polskich ośrodków, których pracownicy opublikowali co najmniej 100 prac naukowych o tematyce SI, to właśnie Politechnika Bydgoska osiągnęła największą wartość poziomu cytowani (MCNS=1,41). Chcemy rozwijać ten obszar badań, także we współpracy z zagranicznymi instytucjami – mówi Szymon Różański, rzecznik PBŚ.
Zobacz także
TNS Polska: co trzeci Polak korzysta z sieci rzadziej niż raz w tygodniu
2015-10-29, 15:54Co trzeci Polak (36 proc.) korzysta z sieci rzadziej niż raz w tygodniu a 90 proc. z tych osób nie planuje w najbliższych miesiącach podjąć próby skorzystania z sieci - wynika z badania TNS Polska 'Wykluczeni Cyfrowo'. Czytaj dalej »
„Straszny Młyn 2” - naukowe Halloween w toruńskim Młynie Wiedzy
2015-10-28, 12:24W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu straszy. Ale naukowo... i będzie to strach bardzo inspirujący. W Strasznym Młynie zaginęła mumia, będzie trzeba więc przejść przez laboratorium strachu i przeprowadzić śledztwo w … Czytaj dalej »
Spacer z aplikacją mobilną po Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu
2015-10-28, 08:15Od piątku (30.10) torunianie i turyści będą mogli korzystać z darmowej aplikacji na smartfony, która umożliwi bliższe poznanie przyrody Bydgoskiego Przedmieścia, jak i historii samej dzielnicy. Czytaj dalej »
Rosja planuje lądowanie na Księżycu nie później niż w 2029 roku
2015-10-27, 20:54Pierwsza rosyjska załogowa wyprawa na Księżyc odbędzie się nie później niż w 2029 roku - zapowiedział we wtorek dyrektor najważniejszego przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego w Rosji RKK Energia Władimir Sołncew. Czytaj dalej »
YouTube wprowadza płatny dostęp do serwisu, w Polsce na razie nie
2015-10-26, 08:189,99 dolara miesięcznie będzie kosztować płatny dostęp do serwisu YouTube: w płatnym kanale nie będzie reklam, a subskrybenci otrzymają dostęp do unikalnych materiałów wideo i dodatkowych funkcji. Czytaj dalej »