Są ekspertami od sztucznej inteligencji! Naukowców PBŚ cytuje się na całym świecie
Naukowcy Politechnika Bydgoskiej znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych na świecie polskich autorów prac poświęconych sztucznej inteligencji – informuje uczelnia.
Raport prezentujący osiągnięcia naukowe z zakresu sztucznej inteligencji (SI) w latach 2010-2021 w czasopismach z nauk ścisłych i technicznych został przygotowany przez ekspertów z Laboratorium Analiz Statystycznych Ośrodka Przetwarzania Informacji. Z dokumentu wynika, że wiodącą rolę odgrywają Chiny, USA oraz Indie. Prace z tych trzech krajów stanowią łącznie 45 proc. światowych publikacji o tej tematyce. Na tle 27 państw Unii Europejskiej dorobek polskich naukowców plasuje nasz kraj na 5. pozycji.
Badacze z Polski opublikowali na przestrzeni dekady prawie 14 tys. prac o tematyce SI, przy czym największym poziomem wpływu na świecie cieszą się opracowania naukowców z Politechniki Bydgoskiej.
- Wśród 36 polskich ośrodków, których pracownicy opublikowali co najmniej 100 prac naukowych o tematyce SI, to właśnie Politechnika Bydgoska osiągnęła największą wartość poziomu cytowani (MCNS=1,41). Chcemy rozwijać ten obszar badań, także we współpracy z zagranicznymi instytucjami – mówi Szymon Różański, rzecznik PBŚ.
Zobacz także
Resort nauki przedstawił Białą Księgę Innowacji
2016-09-22, 14:13Białą Księgę Innowacji z propozycjami rozwiązań, które mają pomóc w pokonaniu problemów z innowacyjnością, przedstawił w czwartek resort nauki. Wśród propozycji jest m.in.: wprowadzenie statusu innowacyjnego przedsiębiorstwa… Czytaj dalej »
Elastyczna elektroda - polski wynalazek może znaleźć zastosowanie np. w telefonach
2016-09-22, 10:05Tania, elastyczna elektroda, nad którą pracuje dr inż. Grzegorz Wróblewski z Politechniki Warszawskiej, pomoże ochronić ekrany telefonów przed zniszczeniem po upadku z wysokości. Elektroda powstaje w technologii elektroniki drukowanej… Czytaj dalej »
Zuckerbergowie przeznaczą 3 mld USD na badania medyczne
2016-09-22, 10:03Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan zadeklarowali, że w ciągu dekady przeznaczą 3 mld dolarów na badania medyczne. Jak oświadczyli, ich celem jest 'zapobieżenie i wyleczenie wszystkich chorób do końca… Czytaj dalej »
Twitter łagodzi limit 140 znaków w wiadomościach
2016-09-20, 14:06Limit obowiązujący przy komponowaniu tweetów nadal będzie wynosił 140 znaków, ale Twitter nie będzie już wliczał do niego załączników - takich jak pliki wideo i zdjęcia - czy cytowanych wiadomości, poinformował serwis mikro… Czytaj dalej »
Eksperci: nowotwory głowy i szyi coraz częstsze u młodych dorosłych
2016-09-19, 18:17Na nowotwory głowy i szyi, do których zalicza się np. raka nosa, jamy ustnej, krtani, gardła (z wyjątkiem nowotworów mózgu i oka), cierpi coraz więcej młodych dorosłych przed 40. rokiem życia - alarmowali eksperci w poniedziałek… Czytaj dalej »