Po tej operacji żołądka mózg odżyje! Badania naukowców z Bydgoszczy i Harvarda
Co dzieje się w mózgu osoby z otyłością, która przeszła operację bariatryczną, czyli zabieg zmniejszający żołądek? To zagadnienie badają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i bydgoscy neuropsychologowie. Właśnie rozpoczęli wspólny projekt.
Doktor Magdalena Szwed i profesor Krzysztof Szwed z Bydgoszczy chcą się dowiedzieć, dlaczego mózg człowieka po takim zabiegu coraz lepiej funkcjonuje. Pacjentowi bardziej smakują zdrowsze potrawy, a przy tym jest on w stanie lepiej kontrolować ilość zjadanych produktów.
- To właśnie chcemy zbadać, to nas ciekawi: jak to się dzieje, że operacja jest na żołądku, a zmienia się mózg, zmieniają się preferencje - mówi dr Magdalena Szwed.
- Do badań używamy rezonansu magnetycznego w sekwencjach, które dzielimy razem z naszymi kolegami ze Stanów Zjednoczonych - mówi prof. Krzysztof Szwed. - Jest to międzynarodowe badanie wykorzystujące najnowsze metodologie. Po raz pierwszy w Polsce umożliwia tak dogłębne sprawdzenie, co tak naprawdę dzieje się na poszczególnych warstwach mózgów, w jego poszczególnych obwodach.
- Wiemy, że zmienia się łatwość przesyłania sygnału w mózgu już w trzecim miesiącu, a mózg odbudowuje się wręcz architektonicznie po 12 miesiącach - dodaje dr Szwed.
- Chcemy się dowiedzieć, co powoduje tak dobre warunki, że te korzystne zmiany mogą mieć miejsce. Podejrzewamy w naszym pierwszym projekcie, że może to być przemiana materii, która jest uregulowana po operacji zmniejszenia żołądka. Zmniejsza się ilość mikrozapaleń w całym organizmie, również w mózgu, a to tworzy doskonałe warunki do jego odbudowy.
W pierwszym projekcie przebadane zostanie 40 osób. Przewidziano trzy punkty czasowe tych analiz: przed operacją, trzy miesiące po operacji i rok po operacji.
Pełne wyniki poznamy pod koniec przyszłego roku.
Więcej w relacji Sławy Skibińskiej-Dmitruk.
Zobacz także
Dziesięciu uczonych w finale konkursu FameLab
2014-03-01, 20:03Dziesięciu uczonych znalazło się w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik (CNK). Ostatecznego zwycięzcę jury wyłoni 10 maja. Czytaj dalej »
Polacy uczestniczą w misji sondy Rosetta
2014-02-28, 19:31Sonda kosmiczna Rosetta, z urządzeniami opracowanymi przez Polaków, dotarła już w okolice Saturna. Lądownik Rosetty ma osiąść na pędzącej przez kosmos komecie, co zaplanowano na koniec 2014 roku - informuje Ministerstwo Gospodar… Czytaj dalej »
Ekspert: agresja w sieci wśród młodych ludzi ma różne formy
2014-02-22, 10:00Nie ma jednej agresji internetowej, w którą mogą być zaangażowani młodzi ludzie. W sieci mamy do czynienia z różnymi jej rodzajami - powiedział PAP prof. Jacek Pyżalski, pedagog z Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, zajmujący się… Czytaj dalej »
MAC: Podniesienie umiejętności cyfrowych to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski
2014-02-20, 19:42Podniesienie umiejętności cyfrowych, w tym programistycznych, to wyzwanie cywilizacyjne dla Polski - powiedział sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra MAC ds. rozwoju kompetencji cyfrowych… Czytaj dalej »
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-17, 13:52Powstaje satelitarny system monitoringu Bałtyku. Konsorcjum naukowców pracuje m.in. nad przewidywaniem zmian pogody, zakwitów trujących alg, plam zanieczyszczeń. Będzie też można czuwać nad morskim ekosystemem. System jest już prawie… Czytaj dalej »