Nasze skarby docenione w plebiscycie „Archeologiczne Sensacje 2022”!
Znamy najważniejsze zeszłoroczne odkrycia i wydarzenia w polskiej archeologii. Plebiscyt na Archeologiczne Sensacje 2022 roku zakończony. Wśród zwycięzców są przedstawicie i znaleziska z naszego regionu.
Pochodzące z naszego województwa Międzywojewódzkie Stowarzyszenie Detektorystyczno-Eksploracyjne UNIA ma na koncie zwycięstwo w kategorii „Najcenniejszy skarb 2022". W kwietniu jego członkowie natrafili na zdobne końskie oporządzenie sprzed 3 tys. lat.
- Widziałem kiedyś zdjęcia tego depozytu. Naprawdę piękna rzecz. Bardzo widowiskowe znalezisko - tak podczas prezentacji nominowanych, o odkryciu stowarzyszenia UNIA mówił Artur Troncik z kanału „Underground Passion".
W skład skarbu wchodziło ponad 30 elementów końskiego oporządzenia. Co prawda odkrycia dokonano w lesie na Pomorzu, ale zrobili to ludzie z naszego regionu. Stowarzyszenie z powiatu tucholskiego jest młode. - Nie funkcjonujemy nawet roku - mówi jeden z jego członków i kierownik badań Maciej Malewicz. - Otworzyliśmy stowarzyszenie w lutym, a znalezisko jest z kwietnia. Po tej wygranej będziemy się na pewno starać, żeby jeszcze w tym roku coś znaleźć (...).
Z kolei na naszym terenie Stowarzyszenie Brzescy Poszukiwacze Historii znaleźli rzymski, złoty sygnet, który zwyciężył w kategorii „Unikatowe Artefakty 2022"
Głosowanie na 10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii zorganizował magazyn „Archeologia Żywa".
O tym, kto zwyciężył w każdej z 10 kategorii decydowały głosy internautów i członków plebiscytowej kapituły. Dodajmy, że z naszego regionu wśród nominowanych znalazło się także: cmentarzysko w Pniu koło Ostromecka, gdzie naukowcy odkryli grób „antywampiryczny” z XVII wieku, Tuchola i poszukiwania na terenie obozu z lat 1914-1923, premiera skarbu bydgoskiego oraz unikatowy trzewik pochwy miecza z Wielkiej Nieszawki.
Więcej w relacji Tatiany Adonis.
Zobacz także
CBOS: Rodzice boją się o nowe znajomości dzieci w sieci
2015-08-11, 16:16Rodzice i dziadkowie obawiają się niebezpiecznych kontaktów i znajomości, które dzieci mogą nawiązać za pośrednictwem internetu. Najbardziej boją się zagrożeń o charakterze seksualnym, przede wszystkim pedofilii - wynika z sondażu… Czytaj dalej »
W nocy ze środy na czwartek zobaczymy najwięcej "spadających gwiazd"
2015-08-09, 13:29Nawet 100 'spadających gwiazd' na godzinę będzie można zobaczyć w nocy 12 na 13 sierpnia. Miłośników astronomii czeka wtedy maksimum roju Perseidów. Wspólne obserwacje będą odbywały się w wielu miejscach w Polsce, a największe… Czytaj dalej »
Ekspert: prezydent w mediach społecznościowych bierze przykład z Obamy
2015-08-08, 11:39Prezydent Andrzej Duda aktywnie udziela się w mediach społecznościowych i to im właśnie przypisuje się w dużej mierze sukces w wyborach. Możliwość kontaktu z prezydentem przez internet może mieć ciekawe skutki społeczne - uważa… Czytaj dalej »
Chiny ograniczą eksport dronów w obawie przed terrorem
2015-08-03, 17:38Chiny od 15 sierpnia ograniczą eksport m.in. dronów, aby skuteczniej chronić własne bezpieczeństwo i z obawy, że chiński sprzęt może wpaść w ręce ugrupowań terrorystycznych - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja … Czytaj dalej »
Skuteczna szczepionka na ebolę
2015-07-31, 17:36Wstępne wyniki badań sugerują, że naukowcom udało się stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko śmiertelnie groźnej gorączce krwotocznej powodowanej przez wirusa Ebola - informuje pismo 'Lancet'. Może to zmienić sposób walki… Czytaj dalej »