„Myślimy nie tylko mózgiem, ale całym ciałem”. Współpraca Collegium Medicum z USA
– To, co dzieje się z naszym ciałem, wpływa na nasz styl myślenia – mówi prof. Margaret Nizinkiewicz z Uniwersytetu Harvarda, która wygłosiła wykład dla Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Amerykańska i polska uczelnia zacieśniają współpracę w ramach badań nad ludzkim mózgiem.
Profesor Nizinkiewicz wygłosiła wykład w ramach „Wtorku z nauką” na UMK. W rozmowie z Polskim Radiem PiK mówi m.in. o wynikach badań poszerzających naszą dotychczasową wiedzę na temat „myślenia”.
– Mózg jest ośrodkiem, który zawiaduje bardzo wieloma funkcjami, ale w tej chwili rozumie się, że tak naprawdę myślimy całym ciałem. Mówimy o tym, że mamy się jakieś intuicje; jest takie angielskie wyrażenie „gut feeling” – moje ciało mówi mi, że coś jest tak lub nie tak. Wydaje się, że takie stwierdzenia są uzasadnione – mówi prof. Nizinkiewicz.
Jak tłumaczy, między neuronami w przewodzie pokarmowym a żyjącymi tam bakteriami zachodzi komunikacja. – Były badania, które powiązały sygnały z nerwów w jelitach i bakterii z częścią mózgu, którą nazywa się „wyspą”. W zależności od rodzaju komunikacji między wyspą a tymi ośrodkami pozamózgowymi można mówić o różnych stylach podejmowania ryzyka – tłumaczy specjalistka. – Wiedza na temat neuronów, być może sieci neuronowych umieszczonych poza mózgiem i [komunikacji z – przyp. red.] samym mózgiem jest jednym z najciekawszych obszarów, w dalszym ciągu słabo zbadanym – podkreśla profesor.
I zaznacza, że to, co dzieje się naszym ciałem, wpływa na nasz styl myślenia.
Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Collegium Medicum UMK prowadzą projekt dotyczący zmian aktywności mózgu u osób po operacjach bariatrycznych.
Więcej w materiale Sławy Skibińskiej-Dmitruk.
Zobacz także
Polscy naukowcy pomogą obejrzeć Słońce z bliska
2015-06-17, 08:11Naukowcy już wkrótce będą mogli obejrzeć Słońce z tak bliska, jak nigdy dotąd. Umożliwi to sonda Solar Orbiter, której zadaniem będzie m.in. badanie rozbłysków na Słońcu. Znajdzie się na niej teleskop STIX zbudowany m.in. w… Czytaj dalej »
10 mln cyberataków miesięcznie na rządową agencję ds. personelu w USA
2015-06-16, 20:28Szefowa rządowej agencji ds. personelu (Office of Personnel Management - OPM) Katherine Archuleta powiedziała we wtorek przed komisją Kongresu USA, że OMP blokuje miesięcznie 10 mln cyberataków na swą sieć komputerową. Czytaj dalej »
Ekspert: wykorzystanie internetu w psychoterapii to przyszłość
2015-06-15, 12:09Wykorzystanie internetu w psychoterapii to przyszłość, może rozwiązać problem ograniczonej dostępności pomocy psychologicznej - mówi PAP prof. Roman Cieślak z Uniwersytetu SWPS. Polscy psycholodzy chcieliby w Polsce wdrożyć takie… Czytaj dalej »
Firma Uber zapowiada ekspansję na rynku chińskim
2015-06-12, 10:28Amerykańska firma Uber, kojarzący pasażerów z kierowcami za pomocą aplikacji na smartfony, poinformował o planach wielkiej ekspansji w Chinach. Tylko w tym roku zamierza zainwestować w tym kraju miliard dolarów. Czytaj dalej »
Kolejny proces przeciw Google o "prawo do zapomnienia"
2015-06-10, 13:22500 tys. zł i usunięcia treści o sobie żąda Leszek L. w procesie wytoczonym Google Inc. za to, że znana wyszukiwarka wskazuje go w sieci jako poszukiwanego listem gończym. Google chce oddalenia pozwu. Wyrok zapadnie 23 czerwca. Czytaj dalej »