Ruszył projekt, który ma poprawić ochronę żołnierzy przed wybuchami min
Zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy wewnątrz pojazdów w razie eksplozji miny lub improwizowanego ładunku wybuchowego - to cel konsorcjum kilku instytucji naukowych i firm, które zainaugurowało działalność na WAT w Warszawie.
Projekt został zaplanowany na pięć lat. Jego budżet to 30 mln zł, z czego 28 mln przekazało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W skład konsorcjum weszły: Wojskowy Instytut Medyczny, który jest liderem przedsięwzięcia, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Politechnika Śląska, Akademia Obrony Narodowej i firma AMZ-Kutno. O ile WIM ma się skupić na pracach medycznych, to zespołem, który będzie prowadził eksperymenty techniczne, będzie kierował WAT.
Jak podkreślają uczestnicy projektu, większość polskich żołnierzy poległych i rannych na misjach w Iraku i Afganistanie to ofiary min, a szczególnie ładunków improwizowanych. Każde tego typu zdarzenie zostało udokumentowane. Doświadczenia z tych eksplozji - zarówno techniczne, jak i medyczne - mają teraz zostać wykorzystane w pracach konsorcjum.
Konsorcjum postawiło sobie za cel poprawienie ochrony żołnierzy przed eksplozjami m.in. przez opracowanie mobilnych struktur i systemów biernej ochrony. Ich zastosowanie, jak zakładają uczestnicy projektu, ma być możliwe bez ingerencji w konstrukcję pojazdu. Opracowana ma też zostać taktyka działania w środowisku zagrożonym wybuchami min oraz system szkolenia pododdziałów wysyłanych w takie rejony.
W ramach badań zaplanowano też pełną identyfikację urazów, jakie odnieśli polscy żołnierze na misjach, którzy ucierpieli w wyniku wybuchów improwizowanych ładunków wybuchowych. Ma również powstać baza danych z informacjami o wybuchach min i improwizowanych ładunków, do jakich doszło na misjach, i wywołanych przez nie uszkodzeniach pojazdów i obrażeniach żołnierzy. (PAP)
Zobacz także
Zdobyli 19 nagród za wynalazki i innowacje. Wielki sukces naukowców z UKW
2022-05-17, 10:41Pracownicy naukowi z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymali aż 19 nagród i wyróżnień podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG. Czytaj dalej »
Łazik zaprojektowany przez grudziądzkich uczniów w finale konkursu Explory [zdjęcia, wideo]
2022-05-17, 07:15Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. Czytaj dalej »
Naucz się odróżniać prawdę od fałszu w Internecie. Kursy online za darmo
2022-05-08, 21:00Czy wiesz, czym jest fake news i jak go rozpoznać? Jak zweryfikować informacje i nie dać sobą manipulować? Tego dowiedzieć się można z kursów na platformie e-learningowej Demagoga. Czytaj dalej »
Zespół prof. Grzybowskiego: Z odpadów chemicznych można produkować leki
2022-04-27, 19:30Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe produkować można ok. 300 leków - opisują w publikacji w „Nature”… Czytaj dalej »
„Nauka jest dla człowieka". Startuje 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
2022-04-20, 15:30Rozpoczynają się w piątek (22 kwietnia) Toruński Festiwal Nauki i Sztuki ma być formą powrotu do normalności po pandemii. Organizatorzy zaplanowali ponad 140 imprez, w tym liczne wykłady, pokazy, happeningi i warsztaty. Liczą na duże… Czytaj dalej »