NSA korzysta z technologii radiowej do monitorowania komputerów
Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wykorzystuje technologię radiową do monitorowania działalności i przepływu informacji w około stu tysiącach komputerów na całym świecie - informuje "New York Times". Według gazety proceder odbywał się poza USA.
Z informacji, do jakich dotarł "NYT" wynika, że NSA wykorzystuje sekretną technologię opartą na falach radiowych, które umożliwiają przechwytywanie informacji zamieszczonych i przechodzących przez monitorowane komputery. Metoda pozyskiwania strategicznych danych za pomocą fal radiowych, zdaniem gazety, jest wykorzystywana od 2008 roku i pozwala NSA na omijanie standardowych zabezpieczeń antywłamaniowych. Dziennik podkreśla jednocześnie, że dzięki technologii radiowej można śledzić komputery, które nie są podłączone do internetu.
Działania agencji polegają na wykorzystywaniu m.in. specjalnych kabli USB z zatopionymi w ich wnętrzu obwodami, które służą jako nadajniki fal radiowych. Aby takie urządzenie mogło rozpocząć działanie, wpierw musiało być ręcznie podłączone do komputera. "NYT" sugeruje, że w niektórych przypadkach mogło do tego dochodzić podczas transportu maszyn do odbiorców, albo przy wykorzystaniu konwencjonalnych działań wywiadowczych.
Monitorowane komputery nie tylko służą jako źródło informacji, ale za pomocą specjalnego oprogramowania mogą być wykorzystywane do prowadzenia ataków cybernetycznych.
NSA nazywa tę strategię "aktywną obroną" i wykorzystuje ją do monitorowania działalności chińskich i rosyjskich wojsk, meksykańskich karteli narkotykowych czy instytucji handlowych działających w ramach Unii Europejskiej. Z informacji "NYT" wynika, że agencja śledziła też działania Arabii Saudyjskiej, Indii i Pakistanu.
NSA zaprzecza, jakoby wykorzystywała tę technologię do monitorowania działalności mieszkańców USA.
"Działania NSA są skoncentrowane tylko i wyłącznie na przeciwdziałaniu uzasadnionym zagranicznym celom wywiadowczym, w odpowiedzi na zapotrzebowanie wywiadowcze" - powiedziała w rozmowie z "NYT" rzeczniczka NSA Vanee Vines. Podkreśliła, że technologia nie jest wykorzystywana do pozyskiwania zagranicznych technologii i wykorzystywania ich w kraju. (PAP)
Zobacz także
Mecze hiszpańskiej ligi na YouTube!
2019-01-11, 10:11Piłkarskie mecze hiszpańskiej drugiej ligi będą transmitowane w serwisie internetowym YouTube. Spotkania - komentowane w języku angielskim - będą dostępne w 150 krajach w Europie, Afryce, Azji oraz obu Amerykach. Czytaj dalej »
Naukowcy pomogą odzyskiwać aluminium i PCW z opakowań po tabletkach
2019-01-06, 14:32Jak skutecznie odzyskiwać aluminium i tworzywa sztuczne z odpadów po blistrach farmaceutycznych? Na pomysł wpadli naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy opatentowali innowacyjną metodę recyklingu opakowań po tabletkach. Czytaj dalej »
Chińska sonda wylądowała na niezbadanej półkuli Księżyca
2019-01-03, 08:15Chiński pojazd kosmiczny, sonda Chang'e 4 wylądowała na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca - poinformowała chińska telewizja państwowa. Jest to pierwsze lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na tej półkuli. Czytaj dalej »
Gwiazda Wigilijna 2018
2018-12-24, 10:30Która gwiazda zaświeci jako pierwsza na wigilijnym niebie A.D. 2018? Trudne pytanie, bo jednocześnie zabłysną aż trzy! Czytaj dalej »
Jak upolować kometę?
2018-12-18, 08:30Oto kometa roku - 46P/Wirtanen. Jest widoczna gołym okiem, a jej wizualny rozmiar przekracza wielkość tarczy Księżyca w pełni! W grudniu 2018 jesteśmy świadkami jej historycznego zbliżenia do Ziemi. Czytaj dalej »