W Kujawsko-Pomorskiem ruszył program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu
Dwa tysiące niezamożnych gospodarstw domowych ze 136 gmin regionu kujawsko-pomorskiego otrzymało bezpłatny dostęp do internetu. Dzięki programowi samorządu wojewódzkiego uczestnicy programu otrzymali sprzęt komputerowy i zostali przeszkoleni.
Zgodnie z założeniami programu, jego uczestnicy będą korzystać z bezpłatnego sygnału internetowego przez dwa lata. W tym czasie do ich dyspozycji będzie także zespół dziesięciu konsultantów udzielających zdalnie bezpłatnej pomocy nie tylko przy problemach technicznych, ale także związanych z samym korzystaniem z zasobów sieci, np. z portali społecznościowych. "Cieszymy się, że system działa. Obdarowani serfują w sieci zarówno w kwestiach związanych ze sferą zawodową, jak i prywatną, poszerzając sieć kontaktów i własny kapitał społeczny" – podkreślił w poniedziałek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Jak przyznał Całbecki, odnotowano dotychczas dwa incydenty związane z próbą sprzedaży przekazanych przez samorząd komputerów. Jeden z laptopów pojawił się na aukcji internetowej, drugi w jednym z lokalnych komisów, ale oba przypadki szybko wykryto, a osoby które zawiniły są obecnie w ramach programu szczególnie monitorowane.Kujawsko-pomorski marszałkowski program przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu - jak podkreślają jego autorzy - to jedyne tego typu przedsięwzięcie w kraju. Samorząd wojewódzki realizuje je wspólnie z samorządami gmin, Polskim Związkiem Niewidomych i Caritas Polska.
Fundusze - w sumie 26 mln zł - pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także budżetu samorządu województwa i budżetów 25 gmin, które przystąpiły do projektu. Pozostałe gminy zostały dołączone w ramach Funduszu Wsparcia (pomoc dla najsłabszych finansowo samorządów lokalnych) i w związku z rekomendacją Caritasu. Oprócz niezamożnych rodzin beneficjentami są osoby niepełnosprawne, w tym niewidome i słabowidzące.Uczestniczący w programie niepełnosprawnych otrzymali zamówione i stworzone specjalnie z myślą o nich specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia peryferyjne. Najbardziej zaawansowane z nich to zintegrowany z klawiaturą ekran dla osób niewidomych posługujących się alfabetem Braille’a.
"Jeden taki ekran kosztuje 13 tysięcy złotych, dlatego większości niepełnosprawnych zwyczajnie na niego nie stać. Inne nietypowe urządzenia to między innymi klawiatury typu +big keys+ z cztery razy większymi i kolorowymi klawiszami oraz nakładkami uniemożliwiającymi przypadkowe wciśnięcie więcej niż jednego klawisza, tak zwane odwrócone myszy o średnicy 55 milimetrów, które można obsługiwać dłonią, stopą lub ustami oraz programy udźwiękawiające i udźwiękawiająco-powiększające" - poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. (PAP)
Zobacz także
Zdobyli 19 nagród za wynalazki i innowacje. Wielki sukces naukowców z UKW
2022-05-17, 10:41Pracownicy naukowi z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymali aż 19 nagród i wyróżnień podczas XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG. Czytaj dalej »
Łazik zaprojektowany przez grudziądzkich uczniów w finale konkursu Explory [zdjęcia, wideo]
2022-05-17, 07:15Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. Czytaj dalej »
Naucz się odróżniać prawdę od fałszu w Internecie. Kursy online za darmo
2022-05-08, 21:00Czy wiesz, czym jest fake news i jak go rozpoznać? Jak zweryfikować informacje i nie dać sobą manipulować? Tego dowiedzieć się można z kursów na platformie e-learningowej Demagoga. Czytaj dalej »
Zespół prof. Grzybowskiego: Z odpadów chemicznych można produkować leki
2022-04-27, 19:30Potężny algorytm komputerowy przeczesał miliardy możliwych reakcji chemicznych i pokazał, jak ze związków chemicznych traktowanych dotąd jako odpady przemysłowe produkować można ok. 300 leków - opisują w publikacji w „Nature”… Czytaj dalej »
„Nauka jest dla człowieka". Startuje 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
2022-04-20, 15:30Rozpoczynają się w piątek (22 kwietnia) Toruński Festiwal Nauki i Sztuki ma być formą powrotu do normalności po pandemii. Organizatorzy zaplanowali ponad 140 imprez, w tym liczne wykłady, pokazy, happeningi i warsztaty. Liczą na duże… Czytaj dalej »