W Kujawsko-Pomorskiem ruszył program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu
Dwa tysiące niezamożnych gospodarstw domowych ze 136 gmin regionu kujawsko-pomorskiego otrzymało bezpłatny dostęp do internetu. Dzięki programowi samorządu wojewódzkiego uczestnicy programu otrzymali sprzęt komputerowy i zostali przeszkoleni.
Zgodnie z założeniami programu, jego uczestnicy będą korzystać z bezpłatnego sygnału internetowego przez dwa lata. W tym czasie do ich dyspozycji będzie także zespół dziesięciu konsultantów udzielających zdalnie bezpłatnej pomocy nie tylko przy problemach technicznych, ale także związanych z samym korzystaniem z zasobów sieci, np. z portali społecznościowych. "Cieszymy się, że system działa. Obdarowani serfują w sieci zarówno w kwestiach związanych ze sferą zawodową, jak i prywatną, poszerzając sieć kontaktów i własny kapitał społeczny" – podkreślił w poniedziałek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Jak przyznał Całbecki, odnotowano dotychczas dwa incydenty związane z próbą sprzedaży przekazanych przez samorząd komputerów. Jeden z laptopów pojawił się na aukcji internetowej, drugi w jednym z lokalnych komisów, ale oba przypadki szybko wykryto, a osoby które zawiniły są obecnie w ramach programu szczególnie monitorowane.Kujawsko-pomorski marszałkowski program przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu - jak podkreślają jego autorzy - to jedyne tego typu przedsięwzięcie w kraju. Samorząd wojewódzki realizuje je wspólnie z samorządami gmin, Polskim Związkiem Niewidomych i Caritas Polska.
Fundusze - w sumie 26 mln zł - pochodzą z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a także budżetu samorządu województwa i budżetów 25 gmin, które przystąpiły do projektu. Pozostałe gminy zostały dołączone w ramach Funduszu Wsparcia (pomoc dla najsłabszych finansowo samorządów lokalnych) i w związku z rekomendacją Caritasu. Oprócz niezamożnych rodzin beneficjentami są osoby niepełnosprawne, w tym niewidome i słabowidzące.Uczestniczący w programie niepełnosprawnych otrzymali zamówione i stworzone specjalnie z myślą o nich specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia peryferyjne. Najbardziej zaawansowane z nich to zintegrowany z klawiaturą ekran dla osób niewidomych posługujących się alfabetem Braille’a.
"Jeden taki ekran kosztuje 13 tysięcy złotych, dlatego większości niepełnosprawnych zwyczajnie na niego nie stać. Inne nietypowe urządzenia to między innymi klawiatury typu +big keys+ z cztery razy większymi i kolorowymi klawiszami oraz nakładkami uniemożliwiającymi przypadkowe wciśnięcie więcej niż jednego klawisza, tak zwane odwrócone myszy o średnicy 55 milimetrów, które można obsługiwać dłonią, stopą lub ustami oraz programy udźwiękawiające i udźwiękawiająco-powiększające" - poinformowała Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. (PAP)
Zobacz także
Apple w ostatniej chwili opóźnia aktualizację systemu AppleWatch
2015-09-16, 18:37Zaplanowana na środę aktualizacja systemu operacyjnego Apple Watcha została w ostatniej chwili odroczona w związku z odkryciem luki w oprogramowaniu - poinformował koncern z Cupertino. System watchOS 2 ma być udostępniony w późniejszym… Czytaj dalej »
Facebook umożliwi wyrażanie więcej emocji
2015-09-16, 10:27Na Facebooku ma się w końcu pojawić nie tylko możliwość polubienia czegoś, ale też wyrażenia innych emocji. Jednak obok przycisku 'lubię to' raczej nie pojawi się po prostu przycisk 'nie lubię', z wizerunkiem skierowanego na dół… Czytaj dalej »
Eksperci prognozują przyszłość polskiego rynku wideo w internecie: czeka nas rewolucja
2015-09-15, 11:06Polską branżę wideo na żądanie czeka rewolucja po wejściu do kraju globalnych graczy; zamiast określonej ramówki dnia pojawią się spersonalizowane playlisty układane przez oglądających - oceniają w rozmowie z PAP eksperci. Czytaj dalej »
Telemedycyna zrewolucjonizuje ochronę zdrowia
2015-09-15, 10:58Globalny potencjał leczenia chorób przewlekłych z wykorzystaniem telemedycyny sięga miliardów dolarów. Zdaniem Anny Rulkiewicz, prezes LUX MED, telemedycyna pozwala na efektywne zarządzanie nakładami i zasadnicze wsparcie bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
Apple może pobić zeszłoroczny rekord sprzedaży przez nowe iPhone'y
2015-09-14, 18:17Obecna dynamika sprzedaży nowych iPhone'ów pokazuje, że pobity zostanie zeszłoroczny rekord Apple'a - poinformował w poniedziałek producent smartfonów. Koncern szacuje, że liczba sprzedanych urządzeń w pierwszy weekend od premiery… Czytaj dalej »