Łazik zaprojektowany przez grudziądzkich uczniów w finale konkursu Explory [zdjęcia, wideo]
Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu będą reprezentować nasz region w ogólnopolskim finale konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce.
- Stworzyli modularnego łazika kosmicznego, który zachwycił jurorów konkursu Explory i sprawił, że przyznali projektowi akredytację do krajowego finału konkursu, który już jesienią odbędzie się w Gdyni - wyjaśnia Dorota Braziewicz, dyrektor programu Explory, który ma odkrywać i wspierać młodych ludzi z ciekawymi pomysłami.
- Bardzo się cieszymy, że co roku udaje nam się dotrzeć do coraz większego grona młodych, zdolnych osób, które są zainteresowane tym, żeby zderzyć swoje pomysły z ekspertami. Udaje nam się znaleźć kolejne wyjątkowe talenty i tym razem - i bardzo nas to cieszy - znaleźliśmy je także w województwie kujawsko-pomorskim, w Grudziądzu - dodaje Dorota Braziewicz.
Zaprojektowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu łazik #ANTARCTECH może służyć jako przenośna stacja badawcza lub uniwersalny pojazd transportowy. Napęd 6x6 ma zapewnić pewną jazdę w trudnym terenie, a robotyczne ramię pozwalać na przeładowywanie modułów i usuwanie ewentualnych przeszkód.
Kinga Matuszewicz i Robert Kobylski powalczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tys. zł, akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne. Ich opiekunem jest Marcin Jabłoński.
W tym roku w całym kraju zgłoszono ponad 230 projektów. Innowacyjne pomysły młodych ludzi można poznać odwiedzając stronę explory.pl.
Łazik zaprojektowany przez grudziądzkich uczniów w finale konkursu Explory. Wideo: Tomasz Kaźmierski
Zobacz także
Gry komputerowe rozwijają kreatywność, ale jednocześnie utrudniają naukę
2014-06-19, 16:36Dzięki grom komputerowym dzieci rozwijają kreatywność i budują relacje towarzyskie. Jednocześnie trudniej im się uczyć, gdyż przyzwyczajają się do szybkich sukcesów i schematów - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych… Czytaj dalej »
PISA: dwie do czterech godzin w internecie pomaga w nauce
2014-06-17, 17:36Najlepsze wyniki uzyskują uczniowie, którzy korzystają z internetu od dwóch do czterech godzin dziennie; ci, którzy korzystają z sieci więcej lub mniej mają gorsze wyniki - wynika z badania z międzynarodowego badania umiejętności… Czytaj dalej »
20 osób w powołanej Radzie do Spraw Cyfryzacji
2014-06-17, 17:28Prawnik, działaczka na rzecz wolności i praw człowieka, a także eksperci od informatyzacji, nowych technologii, bezpieczeństwa sieci i prawa telekomunikacyjnego weszli w skład Rady do Spraw Cyfryzacji, powołanej we wtorek przez resort… Czytaj dalej »
Polski satelita naukowy Heweliusz wystartuje 10 lipca
2014-06-12, 16:57Drugi polski satelita naukowy Heweliusz 10 lipca zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Wystartuje z chińskiego poligonu Taiyuan na rakiecie Long March 4B - informuje strona internetowa projektu Brite, którego Heweliusz jest czę… Czytaj dalej »
Eksperyment łańcuchowy przyciągnął fanów fizyki [wideo]
2014-06-10, 19:55W Krakowie po raz drugi odbył się eksperyment łańcuchowy. Młodzi konstruktorzy mieli za zadanie ukazać jak najwięcej praw fizyki. Eksperyment okazał się połączeniem nauki, motoryzacji i sportu. Czytaj dalej »