Naucz się odróżniać prawdę od fałszu w Internecie. Kursy online za darmo
Czy wiesz, czym jest fake news i jak go rozpoznać? Jak zweryfikować informacje i nie dać sobą manipulować? Tego dowiedzieć się można z kursów na platformie e-learningowej Demagoga.
Kursy są bezpłatne. - Ukończysz je nie tylko zdobyciem nowych umiejętności, ale także otrzymasz od nas odpowiedni certyfikat – zachęcają organizatorzy. Aktualnie można wziąć udział w dwóch niezależnych od siebie modułach. Każdy z nich składa się z kilku lekcji – dwie godziny wystarczą, abyś poznać podstawy fact-checkingu, które można następnie wykorzystać w praktyce: „Sposoby weryfikacji informacji w internecie” (6 lekcji – 120 minut) oraz „Fałszywe informacje. Jak sobie z nimi radzić” - (5 lekcji – 120 minut).
- Jeśli jesteś nauczycielem: oprócz kursów na Platformie znajdziesz bezpłatne webinary, dzięki którym rozwiniesz umiejętności i kompetencje w zakresie uczenia krytycznego myślenia. Przygotowaliśmy materiały, które możesz dowolnie wykorzystać w trakcie lekcji: aplikację z quizem Fajnie, że Wiesz, lekki podręcznik Z tarczą! Jak chronić się przed Dezinformacją, a przede wszystkim scenariusze zajęć – zachęcają twórcy platformy.
Z kolei w zakładce „Szkolenia” umieszczone są poradniki w formie cyklów wideo, które pokazują narzędzia fact-checkerskie, objaśniają, czym są fałszywe informacje oraz na czym polega fact-checking.
Strona platformy edukacyjnej Demagoga - TUTAJ.
Zobacz także
Dzięki nowym technologiom Konkurs Chopinowski dotrze tam, gdzie jest internet
2015-09-30, 10:56Wystarczy dostęp do sieci i będzie można wysłuchać na żywo wszystkich koncertów Konkursu Chopinowskiego, głosować i prowadzić dyskusje. 'Chcemy dotrzeć do melomanów na całym świecie' - mówi PAP dyrektor Narodowego Instytutu… Czytaj dalej »
NASA pokazała dowody, że Mars nie jest zupełnie suchą planetą
2015-09-28, 19:40Są dowody na występowanie uwodnionych soli na powierzchni Marsa - poinformowała w poniedziałek amerykańska agencja kosmiczna NASA. Wskazuje to, że w miejscach, w których są one obecne, okresowo występuje woda w postaci ciekłej -… Czytaj dalej »
12 października wyrok w precedensowym procesie przeciw Google
2015-09-28, 14:3912 października zapadnie wyrok w precedensowym procesie cywilnym przeciw Google, wytoczonym przez polskiego biznesmena. Za to, że wynik wyszukiwania godził w jego dobra osobiste, żąda on 300 tys. zł zadośćuczynienia. Google wnosi o… Czytaj dalej »
Najbliższej nocy (27/28.09) całkowite zaćmienie Księżyca
2015-09-27, 10:52Miłośników zjawisk astronomicznych czeka nieprzespana noc. Nie dość, że na niebie zobaczymy całkowite zaćmienie Księżyca, to jeszcze nasz satelita będzie większy niż zwykle, znajdzie się bowiem najbliżej Ziemi w całym 2015… Czytaj dalej »
Instagram ma już ponad 400 mln użytkowników
2015-09-23, 19:16Instagram ma powód do świętowania - w środę serwis umożliwiający dzielenie się zdjęciami i filmami poinformował, że ma już ponad 400 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. To blisko o 100 mln użytkowników więcej niż ma… Czytaj dalej »