„Nauka jest dla człowieka". Startuje 20. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Rozpoczynają się w piątek (22 kwietnia) Toruński Festiwal Nauki i Sztuki ma być formą powrotu do normalności po pandemii. Organizatorzy zaplanowali ponad 140 imprez, w tym liczne wykłady, pokazy, happeningi i warsztaty. Liczą na duże zainteresowanie jubileuszową edycją.
- Wiele osób ciągle jeszcze nosi maski i podchodzi do kontaktów bezpośrednich z rezerwą, ale mam nadzieję, że zostanie to przełamane na naszym festiwalu. Będzie to wydarzenie inne niż wszystkie - mówił w środę prof. Włodzimierz Jaskólski, prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym.
Jednym z głównych wydarzeń tegorocznego TFNiS będą projekcja filmu o 20 latach festiwalu oraz wystawa obrazująca jubileusz imprezy. Będzie ją można oglądać już od piątku w kampusie UMK. - Co z tego obrazu się wyłania? Wydawałoby się, że fundamentem i celem festiwalu jest nauka. Obraz, jaki wyłania się z tych zdjęć, pokazuje, że naszym głównym celem jest człowiek i jego zaangażowanie - podkreślił prorektor. Dodał, że „nauka jest dla człowieka".
Piknik Naukowy
W piątek rozpocznie się Piknik Naukowy, w ramach którego uczestnicy będą m.in. mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych poświęconych śniadaniom świata, dowiedzieć się więcej o nowoczesnych dronach i ich zastosowaniach w nauce i podróżnictwie, obejrzeć pokazy mobilnych robotów czy porozmawiać o gwiazdach z astronomami z Instytutu Astronomii UMK. Kolejną atrakcją będzie wydarzenie o nazwie Akcja-edukacja. W jej ramach odbędą się m.in. warsztaty magii matematycznej, pomiary prognozy pogody, zabawy z chemią i rozważania na temat zdrady małżeńskiej.
- Jestem przekonany, że ten festiwal się odbędzie i uda - nie tylko jako jubileusz, ale także początek drogi do normalności dydaktycznej, scenicznej - w formie wydarzeń bezpośrednich. Teraz proponujemy bezpośrednie obcowanie z nauką, z naukowcem, z wykładowcą, z przedstawicielami świata kultury oraz sztuki. Tych ludzi w każdej chwili będzie można o wszystko zapytać. Oni będą namacalni, żywi, a wszystko to nie będzie wirtualne - mówił prof. Mieczysław Kunz, dyrektor programowy TFNiS.
Wykłady, pokazy i warsztaty
Poza tym organizatorzy zaplanowali 6 różnych bloków tematycznych: biomedyczny, podróżniczy, artystyczno-kulturalny, historyczny, artystyczny, ekologiczny. Każdy z nich składa się z kilku wykładów, pokazów lub warsztatów. Oprócz nich na gości czekać będą strefy: Jaskinia Mądrości, Kulturalna Interakcja, Muzealne Tajemnice i Jedwabny Szlak.
Częścią 20. edycji festiwalu będą też dwa inne pikniki: astronomiczny organizowany przez radio-teleskop.pl oraz Politechnikę Świętokrzyską, a także piknik przygotowany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Festiwal zakończy się w niedzielę (24.04) uroczystym koncertem "20 utworów na 20 lecie festiwalu", który odbędzie się w Centrum Kultury Dwór Artusa. Dyrektor placówki Łukasz Wudarski mówił, że podczas tego koncertu będzie można usłyszeć piosenki, które przez ostatnie 20 lat nuciła cała Polska. - Nie towarzyszyły one może festiwalowi bezpośrednio, ale pośrednio jak najbardziej - dodał. Organizatorami Festiwalu są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Urząd Miasta Torunia oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.
Zobacz także
Zbiory Ficowskiego trafiły do Narodowego Archiwum Cyfrowego
2015-03-11, 16:33Filmy, zdjęcia, taśmy magnetofonowe Jerzego Ficowskiego poety, znawcy twórczości kultury cygańskiej i żydowskiej zostały w środę przekazane do Narodowego Archiwum Cyfrowego. Czytaj dalej »
Eksperci ocenili najnowszego MacBooka: da nowe możliwości użytkowania
2015-03-11, 12:31Najnowszy model MacBooka jest bardzo lekkim laptopem o innowacyjnej konstrukcji - posiada tylko jeden port i ekran typu Retina - eksperci nie są zgodni w ocenach, wskazując na jego ograniczenia sprzętowe. Zwracają jednocześnie uwagę… Czytaj dalej »
Wielki Zderzacz Hadronów po 2 latach przerwy ruszy ze zdwojoną energią
2015-03-11, 08:35W marcu, po dwóch latach przerwy ma ponownie ruszyć Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w CERN pod Genewą. Ma osiągnąć prawie dwa razy większą energię zderzeń niż dotąd. Mimo że LHC był wyłączony, fizycy nie mieli wakacji - powiedział… Czytaj dalej »
Katowickie Mistrzostwa Świata w grach komputerowych już w czwartek
2015-03-10, 18:48Firma Electronic Sports League ogłosiła harmonogram głównych turniejów zaplanowanych na IEM Katowice 2015. Międzynarodowa impreza e-sportowa rozpocznie się już w najbliższy czwartek. Do Katowic ponownie zjadą się fani gier komputerowych… Czytaj dalej »
Aerodynamiczne ciężarówki - bezpieczeństwo i oszczędność paliwa
2015-03-10, 18:42Za kilka lat mają pojawić się na drogach w UE aerodynamiczne ciężarówki. Mają być bardziej bezpieczne i ekologiczne. To efekt zmian przepisów, które we wtorek przyjął Parlament Europejski, a w ciągu kilku tygodni zatwierdzą formalnie… Czytaj dalej »