„255 dni"

2021-06-01
Producent: PR Wrocław
Autor/Autorzy: Agata Skowrońska (reżyser)
Realizacja: Mariusz Huszno
Czas: 51’09”

Słuchowisko zostało wyprodukowane na podstawie „Rozmów z katem” Kazimierza Moczarskiego, w reżyserii Agaty Skowrońskiej. Słuchowisko powstało we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość.

„255 dni"

„358 dzień roku"

2021-06-01
Producent: PR Rzeszów
Autor/Autorzy: Maciej Słysz
Realizacja: Maciej Słysz
Czas: 24’24”

Święta Bożego Narodzenia w więzieniu to bardzo wyjątkowy czas. Dla osób przebywających za więziennymi murami również. Nie ma w nim prezentów, choć jest choinka. Nie ma tu bliskich, choć wokół jest ponad tysiąc osób. Za murami rzeszowskiej jednostki, podobnie jak w innych więzieniach w Polsce ten świąteczny czas będzie jak najbardziej odczuwalny zarówno przez osadzonych jak i funkcjonariuszy.
Święta w zakładzie karnym wyglądają nieco inaczej niż normalnie. W naszych domach jest to dzień radosny, szczęśliwy, a w więzieniu to dzień charakteryzujący się smutkiem. Wiele myśli przebiega wówczas przez głowę. Smutek i żal do siebie, że nie jest się obecnym razem z rodziną przy wigilijnym stole, że się zawiodło. Wielu osadzonych myśli o rodzinie, ale z uwagi, że przebywają w więzieniu przybierają „maski” pozerów, twardzieli a w konsekwencji nie chcą tego pokazać na zewnątrz.
Te trudne tematy stały się podwaliną do powstania audycji radiowej pod tajemniczym tytułem 358 dzień roku. Wigilia… dla jednych niezwykły, a dla niektórych po prostu kolejny dzień roku…
Bohaterami tej audycji są Grzegorz i Marian. To dwie postacie, które odważyły się opowiedzieć jak bardzo ważnym i szczególnym dniem dla osoby pozbawionej wolności jest okres Świąt Bożego Narodzenia.
Warunki techniczne odsłuchu:
„358 dzień roku"

„Baczyński. Apokalipsa"

2021-06-01
Producent: PR Gdańsk
Autor/Autorzy: Magdalena Olszewska
Realizacja: Jacek Puchalski
Czas: 24’25”

Wybitny poeta oczami swojej matki.
Premiera na antenie Radia Gdańsk okazji 130. rocznicy urodzin Stefanii Baczyńskiej, matki Krzysztofa Kamila, oraz zbliżającej się 100. rocznicy urodzin poety.
To opowieść o matce i synu, którymi targają różne emocje, warunkowane ulotnością i okrucieństwem życia w czasach zagłady. W przestrzeń konfrontacji poglądów i wyobrażeń wprowadzać będą słuchacza hermetyczne obrazy dźwięków, ilustrujących przebogaty świat poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Słuchowisko stanowi próbę podsumowania twórczości Baczyńskiego przy równoczesnym przyglądaniu się jemu, jako młodemu człowiekowi, który musiał podjąć najważniejszą decyzję w życiu. Uznany za życia za poetę wybitnego, Baczyński będzie dawał świadectwo pokolenia Kolumbów, wcielającego ideały w czynnej służbie ukochanemu krajowi.

Zasadnicza audycja ma 24'30".
Całość z wprowadzeniem i wyprowadzeniem 25'19'
Reżyseria, scenariusz, koncepcja - Magdalena Olszewska
Muzyka - Bartosz Hervy
Reżyseria dźwięku - Jacek Puchalski
Matka - Edyta Janusz-Ehrlich
Głos dziewczynki - Konstancja Martin
W słuchowisku wykorzystano fragmenty wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fragm. piosenki "Parasola Piosenka Szturmowa" aut. Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek"
„Baczyński. Apokalipsa"

„Ballada o Zbyszku"

2021-06-01
Producent: PR Łódź
Autor/Autorzy: Kamila Litman
Realizacja: Jakub Litman
Czas: 23’39”

Zbyszek Godlewski to młody robotnik, który stracił życie podczas „czarnego czwartku" 17 grudnia 1970 roku w Gdyni. To właśnie o nim opowiada znana ballada czasów PRL-u (choć w utworze pojawia się jako Janek Wiśniewski).
Zbyszek Komorowski, dziennikarz samorządowej gazety z Koluszek odkrył, że jego imiennik spędził dzieciństwo w pobliskiej wsi - Gałkowie. Zainspirowany swoimi odkryciami, postanawia odbyć podróż śladami Zbyszka Godlewskiego.


„Ballada o Zbyszku"

„Bilet powrotny proszę"

2021-06-01
Producent: Studio Reportażu i Dokumentu PR
Autor/Autorzy: Adam Bogoryja-Zakrzewski, Agnieszka Szwajgier
Realizacja: Agnieszka Szwajgier
Czas: 30’35”

W Berlinie jest od trzech do sześciu tysięcy bezdomnych. Prawie połowa z nich to Polacy. Śpią w centrum Berlina, na chodnikach i pod wiaduktami. Uciekli tu przed karą więzienia, niezapłaconymi alimentami, kłopotami osobistymi. Polscy bezdomni nie chcą wracać do kraju. Nawet, gdy organizacje proponują, że kupią im bilet na pociąg. Odmawiają. Mówią, że jeśli już wyjadą z Berlina, to tylko do Paryża. Czy naprawdę nie chcą wracać? Czy może z Berlina powrotu już nie ma?
Reportaż jest częścią cyklu "Życie na granicy", który opowiada o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie.
W wersji reportażu zgłoszonego na konkurs został zachowany oryginalny sposób wysławiana się bezdomnych (przekleństwa), w celu oddania autentycznego sposobu zachowania się bohaterów audycji. Wulgaryzmy nie były emitowane w wersji nadanej na antenie Polskiego Radia.
Reportaż powstał w ramach cyklu "Życie na granicy", realizowanego przez Studio Reportażu i Dokumentu dla Programu III.
„Bilet powrotny proszę"

„Bunkier"

2021-06-01
Producent: PR Rzeszów
Autor/Autorzy: Andrzej Zajdel
Realizacja: Maciej Rosół
Czas: 11’

Mini słuchowisko „Bunkier "jest obrazkiem obyczajowym, zaczerpniętym z książki „Rzeszowskie Piekiełko - abc powojennych i PRL-owskich lokali" Agnieszki Skowron -Wilusz i Janusza Pawlaka, będącej swoistą encyklopedią kawiarń, barów i lokali różnej kategorii istniejących przez dekady w Rzeszowie, ożywioną wspomnieniami bywalców i pracowników. Bunkier był specyficznym sklepem, w którym ogniskowała się mniej chwalebna część życia niektórych mieszkańców miasta. Audycja jest pozornie żartobliwym -przypisem do naszych obyczajów.
„Bunkier"

„By sumą kar wszystkich mnie tylko karano"

2021-06-01
Producent: PR Zachód (Zielona Góra)
Autor/Autorzy: Izabela Patek
Realizacja: Łukasz Zalewski
Czas: 28’34”

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Rotmistrz Witold Pilecki wraz z dwoma współwięźniami uciekł z niemieckiego obozu w Auschwitz.
Wcześniej 19 września 1940 roku świadomie wszedł w „kocioł” podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu i wylegitymował się dokumentami ukrywającego się żołnierza polskiego Tomasza Serafińskiego. Wywieziono go do niemieckiego obozu Auschwitz gdzie znalazł się w nocy z 20 na 21 września. Miał zdobyć wiarygodne informacje na temat zbrodni hitlerowskich, stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów i zdobyć informację na temat tworzonych przez Niemców obozów koncentracyjnych. Przygotował pierwszą tajną notę na temat ludobójstwa w Auschwitz. Zorganizował w Auschwitz Związek Organizacji Wojskowych (ZOW).
To świadectwo męstwa, niezłomnej postawy moralnej i przywiązania do tradycji patriotycznych.
Jest jedną z najznamienitszych, a jednocześnie najtragiczniejszych postaci polskiej historii. Został uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Należał do pokolenia urodzonego pod zaborami, którego misją było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Całe życie pracował na rzecz wolnej Ojczyzny, bliskie było mu hasło „Bóg, honor, ojczyzna”. Był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej , oficerem Komendy Głównej Armii Krajowej. Po wojnie był więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Zamordowany w więzieniu w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej. O zachowanie pamięci o ojcu od lat walczą jego dzieci: Zofia i Andrzej. Do dzisiaj nie odnaleziono jego szczątków, które zostały pogrzebane przez stalinowskich oprawców, by zatrzeć po nim pamięć.

„By sumą kar wszystkich mnie tylko karano"

„Czuły matematyk"

2021-06-01
Producent: Studio Reportażu i Dokumentu PR
Autor/Autorzy: Antoni Rokicki
Realizacja: Antoni Rokicki
Czas: 21’05”

Mistrz obrazu, myśliciel, wizjoner. Krzysztof Kieślowski. 13 marca 2021 roku mija 25. rocznica śmierci reżysera, autora takich filmów jak: „Dekalog”, „Trzy kolory” czy „Podwójne życie Weroniki”. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, nominowany w 1995 roku do Oscara – Nagrody Akademii Filmowej, inspiruje wielu współczesnych dziennikarzy i reżyserów.
W reportażu wystąpili: Stanisław Zawiśliński – dokumentalista, autor książek o K. Kieślowskim; Jacek Petrycki – operator filmowy, reżyser, scenarzysta; aktorzy: Jerzy Stuhr, Andrzej Mastalerz; Ela Chrzanowska – reżyserka, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, Jakub Pączek – reżyser, absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Śląskiego Uniwersytetu w Katowicach, Joaquin Rubio Salazar – filozof, organizator kursu „20 lat bez Kieślowskiego”
„Czuły matematyk"

„Daleka Córeczko"

2021-06-01
Producent: PR Lublin
Autor/Autorzy: Magda Grydniewska
Realizacja: Piotr Wierzchoń
Czas: 33’42”
Streszczenie:
Joanna Szydłowska była więźniarka Ravensbruck. W Polsce została jej kilkuletnia córka. Joanna była przekonana, że jako "królik doświadczalny" zostanie rozstrzelana. Wtedy napisała do córki Krystyny i innych bliskich ostatni list, który był jej swoistym testamentem. Nie wiadomo dlaczego ciotka, Joanna Magierska, nie pokazała listu siostrzenicy. Joanna wróciła z obozu, a jej list trafił do szuflady. Został odnaleziony dopiero teraz i dopiero teraz dotarł do adresatki. Po ponad 70 latach zmienił obraz Matki w oczach córki.
„Daleka Córeczko"

„Demokracja niepubliczna"

2021-06-01
Producent: PR Białystok
Autor/Autorzy: Aleksandra Sadokierska
Realizacja: Aleksandra Sadokierska
Czas: 29’04”

Nikogo z radnych nie dziwi widok Jana Mordania – mieszkańca Haciek na posiedzeniach komisji rady gminy w Bielsku Podlaskim. Pan Jan żywo interesuje się tym, co dzieje się w jego miejscu życia. Jako jedyny mieszkaniec gminy nie tylko regularnie przychodzi na posiedzenia komisji, ale też dzwoni czy pisze oficjalne maile do radnych i pani wójt.
Mężczyzna składa liczne wnioski o dostęp do informacji publicznej, nierzadko też ostro krytykuje zachowania radnych i pani wójt. Jak sam mówi, „nie dokuczałby” im, gdyby w gminie działo się lepiej.
W sierpniu 2019 roku na posiedzenie połączonych komisji rady gminy Bielsk Podlaski wezwano policję, ponieważ Jan Mordań nie chciał przerwać nagrywania jej obrad. Ten incydent dał początek prawie rocznej batalii sądowej mieszkańca Haciek z Komendantem Powiatowym Policji w Bielsku Podlaskim.
Gdzie biegnie granica między prawem obywatela do informacji a jawnością władzy publicznej?

„Demokracja niepubliczna"

„Dom Pandemii Społecznej"

2021-06-01
Producent: PR Szczecin
Autor/Autorzy: Paulina Zaremba
Realizacja: Paulina Zaremba
Czas: 19’37”

Serce tłoczy krew, leniwy wzrok próżno szuka różnorodności, myśli krążą wokół jednej - wolności. Śniadanie, książka, telewizja, obiad, drzemka, kolacja i cisza... Do całkowitej izolacji ponad 200 tysięcy osób przyczyniła się epidemia koronawirusa. Tysiące schorowanych i niepełnosprawnych seniorów zostało pozbawionych odwiedzin najbliższych i kontaktu ze światem zewnętrznym. Ograniczenia w dalszym ciągu mają wpływ na ich stan psychiczny i emocjonalny, wielu z nich umiera w samotności. Bohaterem reportażu jest Paweł Ilecki, mieszkaniec DPS-u na warszawskiej Ochocie, który przez wiele miesięcy był zamknięty wśród zamkniętych, sam na sam ze sobą. Dom Pandemii Społecznej to opowieść o samotności, wykluczeniu i braku możliwości decydowania o własnym losie. To relacja wielomiesięcznych obserwacji oraz przeżyć wewnętrznych człowieka żyjącego w świecie poza światem, wzbogacona aranżacją muzyczną Michała Sochackiego.
„Dom Pandemii Społecznej"

„Droga kwarantanno"

2021-06-01
Producent: PR Zachód (Zielona Góra)
Autor/Autorzy: Cezary Galek
Realizacja: Cezary Galek
Czas: 32’

Kwarantanna jest paradoksem. Dla zachowania życia, rezygnuje się z pewnych jego aspektów. Zamknięcie w czterech ścianach można porównać do życia w gabinecie luster. Dla niektórych jest to trudne i często bolesne doświadczenie. Nasze mieszkania i domy nagle stają się bezludnymi wyspami pośród oceanu samotności. Przed tą pustką uratować jednak nas może jedynie „nadmetraż wyobraźni”. Wyobraź sobie, że Kwarantanna staje się postacią. Co chciałabyś/ chciałbyś jej powiedzieć? …
Podstawą scenariusza audycji są autentyczne listy pisane anonimowo przez ludzi pozostających w domowej kwarantannie. To pokłosie projektu realizowanego przez zespół psychologów pod kierownictwem prof. Małgorzaty Opoczyńskiej- Morasiewicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego założeniem jest psychologiczna pomoc człowiekowi odizolowanemu od drugiego człowieka, próba zdiagnozowania tej niecodziennej sytuacji i rejestracja często bardzo ulotnych elementów takich jak refleksje, uczucia i emocje. Audycja jest tego artystycznym opracowaniem i próbą opisania tej niezwykłej przestrzeni. Wybór i kompozycja tekstów, środki aktorskie i odpowiednio skomponowana autorska muzyka wydobywają uniwersalne wartości zawarte w listach. Koronawirus działa tu jak katalizator uczuć i zachowań. Rozpoczyna się opowieść o ludzkiej naturze poddanej presji nadzwyczajnych bodźców. Jaka jest kondycja naszego człowieczeństwa ? Produkcja odbywała się w warunkach ogólnoświatowej Pandemii z zachowaniem narzuconych również w mediach norm bezpieczeństwa. Autor miał do dyspozycji wydzielone, nieczynne na czas pandemii studio Polskiego Radia Zachód i własny sprzęt (mikrofony, audio rekorder, statywy) na co dzień używany do nagrań reporterskich. Występujący rejestrowani byli oddzielnie i na odległość mikrofonowych kabli.
Po 10 miesiącach życie wyryło na tej historii nowy ślad. Janusz Młyński, aktor kreujący w słuchowisku postacie męskie dowiedział się, że jest chory na covid. W uzupełnionej wersji słuchowiska staje się więc jego uczestnikiem. Zaciera się granica miedzy artystyczną kreacją a życiem.
„Droga kwarantanno"

„Duszy coraz mniej"

2021-06-01
Producent: PR Lublin
Autor/Autorzy: Agnieszka Czyżewska - Jacquemet
Realizacja: Piotr Król
Czas: 29’20”

Duszy coraz mniej, taka pustka, kurz i wszystko w nieładzie te słowa tylko z pozoru dotyczą opuszczonego budynku kościoła, w którym pan Piotr opowiedział o krzywdzie, doznanej od zaprzyjaźnionego z rodzina kapłana. Ale nie tylko o budowle tu chodzi... Jak wygląda dusza dziecka, które przez lata było wykorzystywane przez osobę duchowną o dużym autorytecie moralnym? Jaki jest obraz kościoła, który ma trudności ze zdecydowanym i szczerym rozliczeniem sprawców.
„Duszy coraz mniej"

„Face2Face"

2021-06-01
Producent: PR Katowice
Autor/Autorzy: Wojciech Kocjan
Realizacja: Rafał Drabek
Czas: 15’08”

Reportaż przedstawia historię Marcina Kozy oraz Sandy Konieczny, właścicieli klubu „Face2Face", a także Aleksandry Tlatlik, prowadzącej w Żorach lokal o nazwie „Ministerstwo Śledzia i Wódki". Oba te lokale zostały otwarte pomimo rządowych obostrzeń.
Ostatnich kilkanaście miesięcy pandemii to potężne wyzwanie nie tylko dla służby zdrowia, ale również dla wielu obszarów gospodarki. Ogromne straty zalicza między innymi branża gastronomiczna. Niestety nie wszystkie pozamykane restauracje, puby i kluby mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Niektórzy właściciele stojąc w obliczu bankructwa nie chcą jedynie biernie obserwować, jak ich biznes umiera - decydują się więc na otwarcie.

„Face2Face"

„Franciszkańska Perła"

2021-06-01
Producent: PR Kraków
Autor/Autorzy: Joanna Gąska
Realizacja: Joanna Gąska
Czas: 23’23”

To było jedno z najtrudniejszych zadań rewitalizacyjnych w Polsce - zdewastowanemu przez zaborców, XVII wiecznemu kościołowi Ojców Franciszkanów w Zamościu został przywrócony wygląd sprzed blisko 300 lat. Było to możliwe dzięki potężnemu wysiłkowi mieszkańców Zamościa, ogromnemu zastrzykowi finansowemu z Ministerstwa Kultury i zbiórce Zamościan. O ograbiony zabytek klasy zero, walczyli historycy sztuki, architekci, konserwatorzy zabytków, i pokolenia mieszkańców miasta, łącznie z poszukiwaniem utraconych obrazów i rzeźb oraz przemycaniem z muzeów w Moskwie i Petersburgu oryginalnych rycin i szkiców obiektu. Potężna zabytkowa budowla o wysokości niespełna 40 metrów i długości 50, została odbudowana niemal od podstaw, a jest to barokowy unikat.
„Franciszkańska Perła"

„Ginąc w ciszy"

2021-06-01
Producent: PR PiK (Bydgoszcz)
Autor/Autorzy: Żaneta Walentyn
Realizacja: Żaneta Walentyn
Czas: 21’57”

Do końca lat 30. ubiegłego wieku Polacy, Niemcy i Żydzi mieszkali obok siebie w maleńkim Fordonie pod Bydgoszczą. To trójkulturowe miasteczko do dziś nosi ślady dawnych tradycji i zwyczajów, Świadczą o tym choćby trzy świątynie: kościół, dawny zbór protestancki i synagoga. Jednak ta ostatnia przez lata stała opuszczona i niszczała, aż zainteresowała się nią grupa ludzi, którzy postanowili ją ożywić. Reportaż przedstawia historię fordońskiej synagogi, wiernych, którzy onegdaj się w niej modlili oraz tych, którzy od lat walczą o jej przetrwanie. Stara synagoga bowiem stała się nieoczekiwanie dla nich samych symbolem Starego Fordonu i jego wielokulturowości, szansą na rozwój kiedyś miasteczka, a dziś dzielnicy Bydgoszczy. Niestety, wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy stracą „swoją" synagogę.
„Ginąc w ciszy"

„Ktoś na panią czeka"

2021-06-01
Producent: Teatr Polskiego Radia
Autor/Autorzy: Marta Rebzda
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Realizacja: Andrzej Brzoska
Czas: 47’07”

Henryk poznał Genię na początku 1944 roku, który wraz z grupą stu więźniów został przeniesiony z obozu płaszowskiego do obozu pracy Emalia na Zabłociu. Cały jego dobytek składał się wówczas z chlebaka wypełnionego… książkami. Więźniowie przekazywali je sobie z rąk do rąk. Któregoś dnia podeszła do niego Eugenia Wohlfeiler, najładniejsza dziewczyna w fabryce Schindlera. Wypożyczyła od Henryka wiersze Juliana Tuwima. Kila miesięcy później zaręczyli się. Złożyli sobie tego dnia obietnicę, że jeśli przeżyją wojnę, spotkają się w Palestynie w domu ciotki Henryka, i wezmą ślub. Mieli szczęście. Oboje znaleźli się na tzw. liście Schindlera, dzięki której trafili do fabryki w Brünnlitz na Morawach. Tam doczekali końca wojny. Po kilku latach spełnili dane sobie przyrzeczenie. W styczniu świętowali siedemdziesiątą pierwszą rocznicę ślubu.
W materiałach dokumentalnych - Genia i Henryk Manorowie, których autorka nagrała w ich domu w Beer Schewie.
„Ktoś na panią czeka"

„Kołduny z ząbkami"

2021-06-01
Producent: PR Kraków
Autor/Autorzy: Anna Kluz-Łoś
Realizacja: Wojciech Gruszka
Czas: 19’09”

Podlasie od wieków jest miejscem współistnienia wielu kultur. Tutejsze bogate tradycje wiążą się z niejedną religią wyznawaną na tych terenach. Jedną z nich jest islam wyznawany przez Tatarów.
Dziś trudno dokładnie określić początki osadnictwa tatarskiego na ziemiach litewskich. Prawdopodobnie miały one miejsce w Wielkim Księstwie Litewskim w XIV wieku. Po II Wojnie Światowej większość Tatarów osiadła na terenach dzisiejszej Polski. Zostali ekspatriowani podobnie jak Polacy, którzy mieszkali na Kresach.
Jak się żyje na pograniczu kultur i religii? Nie chodzi tu o hasło z folderów turystycznych Podlasia, ale o codzienność w życiu rodzinnym.
Małżeństwo Katarzyny i Dżemila Gembickich mieszka w Kruszynianach - centrum polskich Tatarów. On - muzułmanin, ona - katoliczka. W ich życiu - jak w soczewce - widać współczesny eksperyment wielokulturowości. Czy udany?
„Kołduny z ząbkami"

„Kolekcjoner"

2021-06-01
Producent: PR PiK (Bydgoszcz)
Autor/Autorzy: Magda Jasińska
Realizacja: Jacek Domachowski
Czas: 27’54”

Kazimierz B. - w Wikipedii czytamy o nim: polski artysta malarz, konserwator sztuki, kustosz. Przed wojną kierownik Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy, po wojnie niemal przez 20 lat dyrektor tegoż Muzeum, noszącego imię Leona Wyczółkowskiego.
Dziś wiemy, choć i tak nie wszyscy dowierzają, że Pan Kazimierz nie był konserwatorem sztuki, a jego prace malarskie nie przedstawiają wielkiej wartości.
Kazimierz B. postać wręcz posągowa, jego nazwisko ma jedna z ulic Bydgoszczy. Po wojnie, jak sam twierdził, próbował odzyskać dzieła sztuki należące do Muzeum, wywiezione przez Niemców do okolicznych dworów. Jednakże większości obrazów, zabytków archeologicznych i innych dzieł, m.in. darowanych przez wdowę po Leonie Wyczółkowskim, nie znalazł. Dzieła zostały uznane za straty wojenne.
Wieloletni dyrektor muzeum za życia otrzymał wiele medali, odznaczeń i nagród w uznaniu za swoją pracę. W jego ślady poszła też jego córka - Aurelia, która nawet przez krótki czas była też dyrektorem muzeum. Rodzina wielce zasłużona dla Bydgoszczy, o której nawet mówiono dzieciom w szkołach. Co takiego się stało, że dziś już nawet nie ma wątpliwości, że Pan Kazimierz miał też inne oblicze?
Zmarł w 1986 roku, natomiast dopiero po śmierci jego córki - w sierpniu 2019 roku na rynku sztuki pojawiają się dzieła, które mogą być rzeczywiście stratami wojennymi.
Dwaj mężczyźni, którzy uprzątali mieszkanie pani Aurelii, postanowili spieniężyć kilka wiszących na ścianach obrazów. Pech chciał, że zdjęcia tych dzieł trafiły do eksperta, który zaczął podejrzewać, że należały one przed wojną do muzeum. Po 75 latach w wyniku przeprowadzonych w toku śledztw, kilkudziesięciu przeszukań – zarówno u osób prywatnych, jak i w antykwariatach - zabezpieczono łącznie ponad 400 obiektów, w tym zabytków archeologicznych oraz dzieł malarskich, z których część stanowiła straty wojenne dawnego Muzeum Miejskiego w Bydgoszczy. Dzieła te powróciły do Muzeum, a muzealnicy liczą, że to nie koniec. Na pewno to dopiero otwiera długą ścieżkę. wyjaśnienia tej trudnej historii i "zasług" wieloletniego "kryształowego" dyrektora muzeum.
„Kolekcjoner"

„Maestro byłby zadowolony"

2021-06-01
Producent: Studio Reportażu i Dokumentu PR
Autor/Autorzy: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Realizacja: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Czas: 10’05”

Eryk Koszela ma 14 lat, a Wojciech Niedziółka - 17. Pierwszy jest pianistą, a drugi skrzypkiem. Obaj określani są wybitnymi instrumentalistami u progu kariery estradowej. Obaj także trafili do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, gdzie wystąpili w ramach pierwszego spotkania z cyklu "Prezentacje". O tym jak Lusławice inspirują młodych wykonawców, o dzieleniu się z publicznością emocjami i o cenie dążenia do doskonałości w reportażu "Maestro byłby zadowolony" Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej.

„Maestro byłby zadowolony"

„Mecz, który zapamiętam do końca życia"

2021-06-01
Producent: PR Gdańsk
Autor/Autorzy: Michał Rzepiak
Realizacja: Jacek Puchalski
Czas: 20’53”

Reportaż „Mecz, który zapamiętam do końca życia” jest opowieścią o Michale Franku, sprawozdawcy sportowym Polskiego Radia. To on relacjonował pierwszy występ polskiej reprezentacji piłki nożnej na Mistrzostwach Świata we Francji. 5 czerwca 1938 roku na Stade de la Meinau w Strasburgu rozegraliśmy słynny mecz z Brazylią. To wówczas do historii sportu przeszły takie nazwiska, jak Scherfke, Wilimowski i Leonidas.
O Michale Franku, mimo że słuchała go przy radioodbiornikach cała Polska, wiemy niewiele. Kim był i jakie były jego losy? O tym opowiada reportaż Michała Rzepiaka.
W reportażu występują: Dariusz Szymaniak, Piotr Bonar, Michał Rzepiak.
„Mecz, który zapamiętam do końca życia"

„Mozaika"

2021-06-01
Producent: PR Szczecin
Autor/Autorzy: Agata Rokicka
Realizacja: Agata Rokicka
Czas: 30’30”

Krzyż ma niezwykły, nieregularny kształt. Utkany jest z czarnych elementów układających się w mozaikę. Zapraszamy do wysłuchania reportażu - mozaiki, utkanej z opowieści ludzi, którzy nie chcą dopuścić do tego, by pamięć o Feliksie Ciechomskim - artyście, żołnierzu, człowieku umarła. Kilka miesięcy temu na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zaprezentowano odnowiony grób Feliksa Ciechomskiego. Renowacji została poddana wykonana z piaskowca płyta oraz wspomniany już modernistyczny mozaikowy krzyż. Renowacja pamięci o człowieku jest trudniejsza, zwłaszcza, gdy zmarł tak dawno...
„Mozaika"

„My z covidowego"

2021-06-01
Producent: PR Opole
Autor/Autorzy: Agnieszka Pospiszyl
Realizacja: Agnieszka Pospiszyl
Czas: 16’55”

Od ponad roku społeczność Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu codziennie walczy z koronawirusem.
Dzięki wspólnemu wysiłkowi są w stanie sprawić, że kolejny pacjent będzie mógł złapać oddech, że młoda matka przytuli swoje dziecko, a dziadek zobaczy wnuki. Gdy przegrywają walkę o życie, razem z rodziną pacjenta przeżywają smutek i żal. Choć czasem jest trudno, codziennie przychodzą do pracy, bo czują, że to nie tylko zawód, ale i ich życiowe powołanie.
Jak wygląda walka o życie i zdrowie chorych? Jakie emocje temu towarzyszą? Czy boją się koronawirusa? Czy ważne dla nich były oklaski wiosną 2020 roku oraz czy rani ich hejt „wylewany” w mediach społecznościowych? Jak wygląda praca w szpitalu covidowym?
W reportażu słyszymy położną Judytę Dubaj, chirurga Miłosza Gągalskiego, pielęgniarkę Weronikę Gancarz, internistę Stanisława Skubisa, urologa Michała Pułtoraka, pielęgniarkę Annę Jahn, pielęgniarkę Bernadetę Siwy, dyrektora szpitala Jarosława Kończyłę, ortopedę Marcina Felsza, pielęgniarkę Beatę Mikosińską, ginekologa Krzysztofa Waszkiewicza, pediatrę Danutę Gmyrek, pielęgniarkę Barbarę Mordarską, anestezjolożkę Jadwigę Oronowicz, pielęgniarkę Katarzynę Ziaję, salowąRenatę Popiel i pielęgniarkę Gabrielę Szmitko.
Reportaż powstał w czasie pracy nad szerszym niekomercyjnym projektem multimedialnym noszącym taką samą nazwę. Projekt nadal jest rozwijany – prowadzone są kolejne wywiady, powstaje część fotograficzna, przygotowywana jest wystawa i publikacja książkowa. Całość materiału dostępna jest na stronie internetowej myzcovidowego.pl.
„My z covidowego"

„Nienasycenie"

2021-06-01
Producent: PR Olsztyn
Autor/Autorzy: Maja Kwiatkowska
Realizacja: Maja Kwiatkowska
Czas: 24’24”

Historia, jak z filmu, która wydarzyła się naprawdę. Wypadek, śpiączka i przebudzenie pod wpływem niezwykłego impulsu. Tę niezwykłą historię opowiedzieli: pani Marta i pan Marek z Olsztyna oraz Anna Maria Jopek.
„Nienasycenie"

„Nigdy nie wypływaj w morze – powracająca historia Gustloffa"

2021-06-01
Producent: PR Koszalin
Autor/Autorzy: Jolanta Rudnik, Anna Rawska
Realizacja: Jolanta Rudnik
Czas: 29’35”

To była największa katastrofa morska w historii. Do tragedii doszło na Bałtyku 30 stycznia 1945 roku.
Podczas katastrofy MS Wilhelm Gustloff zginęło około 10 tys. osób.
Po ponad 70 latach polski turysta wędrujący wybrzeżem Bałtyku znalazł list w butelce wrzucony do morza przez niemieckiego żeglarza.
Ten list to szczególe pożegnanie.
Tragedia „Gustloffa" odcisnęła piętno na rodzinie Ralfa Uki, który urodził się kilka lat po wojnie. To właśnie on wrzucił ten list w butelce i uważa, że jakkolwiek dziwnie to brzmi - zawdzięcza życie tej katastrofie.
„Nigdy nie wypływaj w morze – powracająca historia Gustloffa"

„Opowieść wigilijna"

2021-06-01
Producent: Radio Dla Ciebie
Autor/Autorzy: Aleksandra Głogowska
Realizacja: Iwo Biały
Czas: 47’27”

Choć „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa ma już ponad 170 lat, cały czas zaskakuje i inspiruje. Proponujemy Państwu słuchowisko w adaptacji, reżyserii i opracowaniu muzycznym Aleksandry Głogowskiej, dla której utwór Dickensa jest uniwersalną opowieścią o nadziei, dobru i szansie, które każdy człowiek w sobie nosi, choć nie każdy umie je w sobie odnaleźć. Autorka wierzy, że mimo goryczy całego życia, doświadczenia i nie oszczędzającego losu, każdy ma szansę na zmianę i powrót na dobrą stronę mocy. Siła opowieści Dickensa tkwi w strachu ale to właśnie strach zmienia człowieka na lepsze! A myśl, że na zmianę, nigdy nie jest za późno jest najważniejszym przesłaniem, które chciała przekazać autorka.
„Opowieść wigilijna"

„Pieśni Przebudzenia"

2021-06-01
Producent: PR Białystok
Autor/Autorzy: Alicja Pietruczuk, Źmicier Kościn
Realizacja: Mariusz Woroniewski
Czas: 31’17”

Tej rewolucji nikt się nie spodziewał. Białorusini od lat cierpliwie znosili autorytarne rządy Aleksandra Łukaszenki.
Tolerowali fałszowanie wyborów, dławienie protestów i aresztowania opozycyjnych polityków czy działaczy na rzecz praw człowieka. Było wiadomo, że przy zaplanowanych na sierpień 2020 roku wyborach prezydenckich to wszystko się powtórzy, że na moment zawrze i po chwili przycichnie, jak zawsze od ponad ćwierćwiecza. Tym razem jednak protest nie wygasa. Na ulice białoruskich miast wychodzą setki tysięcy ludzi w proteście przeciwko sfałszowanym wyborom. Tym razem chcą by ich głosy były usłyszane i policzone. Łukaszenka odpowiada szokującą przemocą. Im bardziej brutalne są działania reżimu, tym silniejszy jest bunt. Nowa Białoruś wychodzi na ulice, krzyczy „odejdź” i śpiewa o murach, które runą. Białorusini mają pieśni na każdą okazję. Mają także pieśni przebudzenia. Rozbrzmiewają one podczas wielotysięcznych pokojowych marszów, nabierają nowych znaczeń i dodają odwagi. Niektóre z nich to starożytne pieni ludowe, inne towarzyszyły partyzantom podczas Drugiej wojny Światowej, jeszcze inne powstały na fali buntów lat 80 i 90 ubiegłego stulecia. W większości rosyjskojęzyczni Białorusini tym razem śpiewają w ojczystym języku.
„Pieśni Przebudzenia"

„Pokochać pana P"

2021-06-01
Producent: PR Gdańsk
Autor/Autorzy: Andrzej Urbański
Realizacja: Jacek Puchalski
Czas: 24’41”

Reportaż „Pokochać pana P.", to opowieść o zmaganiach z chorobą i wysiłkach, by smutek zamienić w radość i nadzieję.
Smutek, przygnębienie, a nawet depresja. Takie zachowania często poprzedzają to schorzenie. Choroba Parkinsona zmienia zachowanie ludzi, ale nie powinna ich wykluczać z życia w społeczeństwie. W tej dziedzinie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Od roku w Gdańsku działa stowarzyszenie „Park on". Prowadzi działania na rzecz osób z chorobami zwyrodnieniowymi mózgu i ich opiekunów w zakresie ochrony, promocji zdrowia, opieki społecznej, zwiększenia dostępności do najlepszego leczenia. Włącza też osoby chore i opiekunów do uczestnictwa w życiu społecznym. Proponuje gimnastykę, zajęcia arteterapii, tai chi, techniki relaksacyjne, warsztaty dietetyczne oraz spotkania grupowe z psychologiem.
Wszystko zaczęło się od marzeń i szczególnych potrzeb. Lekarz pediatra dr Urszula Wyrwińska z grupą przyjaciół zdecydowała się wziąć sprawy we własne ręce. W Gdańsku nie było organizacji, która w sposób holistyczny podchodziłaby do problemu osób chorych na Parkinsona. W ciągu niespełna roku, a także mimo pandemii, udało się zbudować system wsparcia, który działa i rozwija się. Organizowane są zajęcia rehabilitacyjne i działania kulturotwórcze. Film „Plotka" z udziałem osób z Parkinsonem, koncert rocznicowy w Altanie Oliwskiej czy taneczne wieczory (również online) robią furorę również na portalach społecznościowych.
Jak do tego doszło i co zrobić, by smutek zamienić w radość i nadzieję?
O tym opowiada reportaż „Pokochać Pana P.", który przygotował Andrzeja Urbański, a zrealizował Jacek Puchalski.
„Pokochać pana P"

„Poradzę sobie, Mamo"

2021-06-01
Producent: Magdalena Świerczyńska - Dolot
Autor/Autorzy: Magdalena Świerczyńska - Dolot
Realizacja: Magdalena Świerczyńska - Dolot
Czas: 14’33”

Dzieciństwo i szkoła były dla niej drogą przez mękę. Nie potrafiła się zaprzyjaźnić, nie rozumiała niektórych żartów, przeszkadzały jej głośne dźwięki. Nauczyciele rozkładali ręce, a psychologowie twierdzili, że wszystko jest w porządku. Dlaczego? Bo kobiety doskonale potrafią się maskować i dopasowywać do szkolnych wymagań. „Zawsze byłam jakaś inna i nieakceptowana” – mówi o sobie 28-letnia dziś Natalia.
Diagnozę spektrum autyzmu otrzymała po wielu trudach – dopiero w dorosłym wieku. Z Natalią – jak o sobie mówi – „księżniczką autyzmu”, spotkamy się w reportażu „Poradzę sobie, Mamo”.
„Poradzę sobie, Mamo"

„Próba"

2021-06-01
Producent: PR Poznań
Autor/Autorzy: Piotr Świątkowski
Realizacja: Piotr Świątkowski
Czas: 25’

Pandemia COVID-19. Uwięzieni w domach muzycy porzucają pomysł śpiewania piosenek i zakładają teatr online. W czasie „Prób" mierzą się nie tylko z Cervantesem, Majakowskim i Mickiewiczem, ale również z własnymi słabościami. Słuchowisko powstało we współpracy Radia Poznań z poznańskim oddziałem ZASP, Stowarzyszeniem Autorów „Zaiks" i Fundacją Plac Teatralny.
„Próba"

„RADIO-QUADRO, czyli…kwadrofonia i kury"

2021-06-01
Producent: PR Wrocław
Autor/Autorzy: Andrzej Andrzejewski
Realizacja: Andrzej Andrzejewski
Czas: 13’15”

Ta historia wydarzyła się 45 lat temu w gmachu Polskiego Radia Wrocław. To właśnie wtedy dwa razy w tygodniu stacja nadawała specjalne programy w systemie kwadrofonicznym, czyli nie na dwa, ale aż na cztery głośniki - co potęgowało efekt przestrzeni.
- Słynne „helikoptery" z floydowskiej płyty „The Wall" nie fruwały między lewym a prawy głośnikiem... One krążyły nad naszymi głowami! - wspomina Piotr z legnickiego Zakaczawia.
Spory wkład w te emisje miał właściciel fermy, który kwadrofoniczną muzyką... zachęcał kury do częstszego znoszenia jaj. Z powodzeniem!
Były to początki nie tylko dolnośląskiej, ale i ogólnopolskiej kwadrofonii. Polskie Radio Wrocław jako jedyna stacja w socjalistycznej części Europy nadawała "czterowymiarowe" dźwięki. Światowe szlagiery dla kur szybko zostały wzbogacone o własne nagrania: powstawały programy muzyczne, słuchowiska. Łącznie ponad 700 audycji.

Wykorzystano fragmenty utworów:
1. „Ciągle pada" w wykonaniu zespołu "Czerwone gitary"
2. „Ucieczka z tropiku" w wykonaniu Marka Bilińskiego
3. „Oratorium legnickie" Józefa Świdra (pod dyr. autora)
oraz archiwalne nagrania reporterskie z zasobów Radia Wrocław S.A.
„RADIO-QUADRO, czyli…kwadrofonia i kury"

„Rodzina"

2021-06-01
Producent: PR Katowice
Autor/Autorzy: Agnieszka Loch
Realizacja: Grzegorz Woś
Czas: 10’16”

Reportaż to opowieść o życiu mieszkańców wyjątkowego Domu Opieki Społecznej w Katowicach.
Choć nie są spokrewnieni mieszkają razem i stanowią rodzinę.
To osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz wolontariusze z domu św. Józefa w Katowicach.
Dom powstał w ramach stowarzyszania „Spes", które od 35 lat pomaga potrzebującym.
Organizuje pracę, wypoczynek oraz schronienie po śmierci rodziców.
Reporterka Radia Katowice z bohaterami reportażu kontaktowała się telefonicznie bądź online.

„Rodzina"

„Serce na dwóch szerokościach"

2021-06-01
Producent: PR Kraków
Autor/Autorzy: Ewa Szkurłat
Realizacja: Ewa Szkurłat
Czas: 26’36”

Katarzyna Jawor mogła być dyrektorem banku, albo managerem w zagranicznej firmie, bo do tego przygotowały ją studia, które ukończyła. Ona wybrała inaczej - podążyła za tajemnicą i rozpoczęła pracę na rzecz biednych w Peru - jako świecka misjonarka. Wspiera liczne projekty dla ubogich ze slamsów, pomaga w liturgii w kaplicach na peryferiach diecezji. Pracuje z młodzieżą. Przyjechała do Polski na operacje, a z powodu pandemii, nie może wrócić do Peru. Dostaje informacje od swoich podopiecznych o panującym tam głodzie i ludziach umierających na ulicach. Postanowiła pomagać również z daleka - organizując zbiórki na portalach społecznościowych. Podczas pandemii świat się skurczył - możemy być w kontakcie z potrzebującymi ludźmi na całym świecie. Tylko czy zamierzamy to wykorzystać?

„Serce na dwóch szerokościach"

„Strzały o świcie"

2021-06-01
Producent: PR Rzeszów
Autor/Autorzy: Andrzej Zajdel, Jacek Pechman (pomysł, autor doboru tekstów)
Realizacja: Jerzy Dziobak
Czas: 34’30”

Słuchowisko poetyckie pt. „Strzały o świcie” ma wymiar ludzki oraz mistyczny. To głosy ofiar i ich bliskich wołających dlaczego tyle bólu, cierpienia, niesprawiedliwości. Jak mamy kochać ludobójców -nieprzyjaciół swoich? A co mówią boscy posłańcy? Przejmujące strofy dotyczące Polskiej Golgoty w „Strzałach o świcie” zapisali wybitni poeci m. in. - Kazimierz Wierzyński, Marian Hemar, Władysław Sebyła , jak i niezapomniany ks. Zdzisław Peszkowski.
W słuchowisku opartym na pomyśle Jacka Pechmana występują aktorzy Teatru im W. Siemaszkowej w Rzeszowie: Magdalena Kozikowska-Pieńko, Halina Machowska, Dagny Mikoś, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Wojciech Kwiatkowski, Mateusz Mikoś, Robert Żurek oraz Przemysław Tejkowski .Utwór opracowała muzycznie Elżbieta Lewicka ,zrealizował akustycznie Jerzy Dziobak; adaptacja i reżyseria Andrzeja Zajdla.


„Strzały o świcie"

„Śladami ojca"

2021-06-01
Producent: PR Opole
Autor/Autorzy: Agnieszka Pospiszyl
Realizacja: Agnieszka Pospiszyl
Czas: 21’15”

Czy wędrówka śladami ojca pozwala zrozumieć, jak kształtowała się jego osobowość? Czy nocowanie zimą w namiocie, w śniegu i mrozie, pomoże zrozumieć siłę przyjaźni i determinację, która ludzi pchała do przeżycia piekła?
Al Willner przyleciał do Polski z drugiego końca świata, żeby spróbować znaleźć odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Wraz z przyjacielem przeszedł trasę marszu śmierci z obozu Blechhammer (obecnie Blachownia w Kędzierzynie - Koźlu) do Gross - Rosen (Rogoźnica). Szedł śladami ojca, który jako szesnastoletni więzień, był zmuszony pokonać tę drogę. Czy Al Willner odkrył prawdę o ojcu? A może jednak... o sobie?
W reportażu wykorzystano materiały archiwalne z zasobów United States Holocaust Memorial Museum i USC Shoah Foundation. Głosów w polskim tłumaczeniu użyczyli dziennikarze Radia Opole: Jacek Rudnik, Wiesław Kolbusz i Bogusław Kalisz.

„Światy Lema"

2021-06-01
Producent: PR Katowice
Autor/Autorzy: Jarosław Juszkiewicz
Realizacja: Jacek Kurkowski
Czas: 41’

„Światy Lema" to cykl literackich audycji dokumentalnych, których celem jest maksymalne zanurzenie słuchaczy w fantastyczne światy stworzone przez Stanisława Lema. Autor cyklu wykorzystując możliwości realizacyjne współczesnego radia stara się wpłynąć na wyobraźnię odbiorców tak, by poczuli klimat dzieł tego jednego z największych polskich pisarzy SF. Cykl powstał z okazji Roku Stanisława Lema i składa się z sześciu odcinków. Ze względu na ograniczenia czasowe Konkursu przesłane zostają trzy najbardziej reprezentatywne dla całej serii: „Solaris", „Eden" oraz „Cyberiada".
„Solaris"
„Eden"
„Cyberiada"

„Tropy"

2021-06-01
Producent: PR Olsztyn
Autor/Autorzy: Alicja Kulik
Realizacja: Alicja Kulik
Czas: 23’47”

Można zaryzykować i powiedzieć, że wilk jest obecny w wierzeniach i kulturze od zawsze, bo skoro wilk został udomowiony, czyli stał się psem około 30 tysięcy lat temu, to może „do zawsze” jest niewielką przesadą. Obecny jest w imionach i nazwiskach, nazwach miejscowości, gór, rzek, występuje w mitach, jest symbolem zagrożenia, mrocznych sił, a… jak jest naprawdę. Zapraszam na wyprawę do lasów Puszczy Piskiej wraz z Adamem Gełdonem z Nadleśnictwa Spychowo, który wilki zna jak mało kto.
„Tropy"

„Wickowa batalia"

2021-06-01
Producent: PR PiK (Bydgoszcz)
Autor/Autorzy: Michał Słobodzian
Realizacja: Michał Słobodzian
Czas: 17’10”

Temat tej opowieści można by sprowadzić do prostego stwierdzenia: to historia życia kaszubskiego twórcy ludowego. To jednak jak żył, co robił i kim był Wincenty Rogala wykracza daleko poza jego artystyczną działalność. Walczył na wielu "frontach", mimo że nigdy nie oddał strzału. Reportaż to także dźwiękowa podróż po archiwaliach skrzętnie zbieranych przez dziennikarzy Polskiego Radia w Bydgoszczy w latach 50-tych.
W reportażu wykorzystano fragmenty audycji:
"Przeżycia Wicka Rogali" Anna Jachnina - rok produkcji 1954
"Pieśni kaszubskie" Anna Jachnina - rok produkcji 1957
"Wieczory u Wicka Rogali" Roman Sadowski - rok produkcji 1958
"O nieznanych królach polskich" Anna Jachnina, Elżbieta Górska rok prod. 1960
„Wickowa batalia"

„Wizyta"

2021-06-01
Producent: Radio Dla Ciebie
Autor/Autorzy: Elżbieta Uzdańska
Realizacja: Andrzej Gmitrzuk
Czas: 21’45”

REPORTAŻ „WIZYTA" TO OPOWIEŚĆ O KOLONII WAWELBERGA - ZESPOLE BUDYNKÓW PRZY UL. GÓRCZEWSKIEJ W WARSZAWIE. BYŁY TO BLOKI - KOMPLEKS TANICH MIESZKAŃ ROBOTNICZYCH ZBUDOWANYCH Z PIENIĘDZY BANKIERA I FILANTROPA HIPOLITA WAWELBERGA. O HISTORII TEGO MIEJSCA PRZEZ HISTORIĘ RODZINY, JEJ KOLEJNE POKOLENIA I OBCYCH LUDZI, KTÓRYCH POŁĄCZYŁ WAWELBERG OPOWIADA W REPORTAŻU ELŻBIETA UZDAŃSKA.

„Wizyta"

„(W)skazany"

2021-06-01
Producent: PR Łódź
Autor/Autorzy: Krzysztof Zimoch
Realizacja: Andrzej Papajak
Czas: 28’57”

Mieszkaniec Ksawerowa, Piotr Chałupka, został skazany przez Sąd Okręgowy w Łodzi za przemyt narkotyków w znacznych ilościach. Spośród wszystkich oskarżonych otrzymał najsurowszy wyrok. Mężczyzna jednak przekonuje, że jest niewinny i nie ma nic wspólnego ze sprawą, a śledczy mieli pomylić go z osobą o tym samym imieniu i nazwisku. Jedynym dowodem w sprawie, w której skazano mężczyznę, są zeznania tzw. "małego świadka koronnego"...
„(W)skazany"

„Zagadka Jana K."

2021-06-01
Producent: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Autor/Autorzy: Mikołaj Szczęsny, Łukasz Orbitowski, Sebastian Adamkiewicz
Realizacja: Andrzej Papajak
Czas: 55’59”

Jest sierpień 1920 roku. Do kwatery głównej nacierającej na Warszawę Armii Czerwonej przybywa komisarz Czeka Jakow. Zmęczony życiem i dostrzegający coraz większy bezsens swojej pracy otrzymuje kolejne rutynowe zadanie znalezienia haków na jednego z dowódców, który popadł w konflikt z szefem wywiadu w Mińsku. W toku śledztwa trafia na trop tajemniczego Polaka, Jana K., którego niezwykłe umiejętności i talenty wzbudzają u śledczego niepokój. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Bolszewicy są już na przedmieściach polskiej stolicy. Tylko cud może uratować ją przed upadkiem… cud albo grzebień z powyłamywanymi ząbkami.


„Zagadka Jana K."

Zobacz także

Kontakt

e-mail: grandpik@radiopik.pl

Dorota Gruszka - sekretarz konkursu
tel. 600 226 687
e-mail: dorotagruszka@radiopik.pl

Ewa Dąbska
tel. 608-056-053
e-mail: ewadabska@radiopik.pl

Żaneta Walentyn
tel. 608-695-602
e-mail: zanetawalentyn@radiopik.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę