Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Kultura
Meble
2022-01-03, 13:38 Bogumiła Wresiło/Redakcja

Co roku jadą w inne miejsce i kręcą horrory. Teraz pokazali „Kandydatów śmierci”

Spotkanie w kinie Orzeł w bydgoskim MCK-u/fot. Bogumiła Wresiło
Spotkanie w kinie Orzeł w bydgoskim MCK-u/fot. Bogumiła Wresiło
Premierowy pokaz trzech nowych części filmu z serii „Kandydaci Śmierci'' odbył się pod koniec roku w kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Od ponad dekady bydgoski filmowiec Maciej Cuske, jego syn Stanisław Cuske oraz przyjaciele Stanisława realizują niezwykłą serię z dreszczykiem. „Kandydaci Śmierci” to filmowa inicjatywa stworzona przez przyjaciół, którzy od 13 lat co roku jadą w inne, pełne grozy miejsce. Na miejscu tworzą scenariusz i bawią się w kino.

O najnowszych odcinkach: X, XI i XII - stworzonym online w pandemii – opowiadał w bydgoskim Orle operator Stanisław Cuske. - Jedną z części zrobiliśmy w całości przez kamerki internetowe, bo przez pandemię nie dało się inaczej. Połączyliśmy się, kiedy ja byłem w Boliwii, a chłopaki w Polsce - wspominał. - Mamy coraz mniej czasu, coraz rzadziej się spotykamy, bo każdy ma własne zawodowe sprawy. Ciężko znaleźć dwa tygodnie na wyjazd, a potem jeszcze dwa na montowanie – opowiadał.

Być może w tym roku pojawi się dokument przedstawiający od kulis, kilka lat pracy nad filmową serią grupy przyjaciół - dziś profesjonalnych filmowców.
Mówi operator Stanisław Cuske

Kultura

2022-07-03, godz. 20:34 Bydgoski Festiwal Operowy zaplanowano na jesień. Co na inaugurację? Jesienią, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbędzie się 28. Bydgoski Festiwal Operowy, będący przeglądem najciekawszych dokonań scen krajowych… » więcej 2022-07-03, godz. 16:05 Izabela Trojanowska na początek cyklu koncertów „Rzeka Muzyki” W niedzielę, 3 lipca rozpoczyna się cykl wakacyjnych koncertów na wodzie. Jako pierwsza wystąpi wokalistka i aktorka Izabela Trojanowska. Usłyszeć będzie… » więcej 2022-07-03, godz. 12:03 Letnie pokazy filmów przed kolejną edycją Festiwalu „Przeźrocza” To będzie pierwsze letnie wydarzenie w ramach bydgoskiego Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”. Przed główną odsłoną festiwalu - a ta w tym roku we wrześniu… » więcej 2022-07-02, godz. 22:00 Film „Olga” zwycięzcą Festiwalu Tofifest w Toruniu Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz odebrali Złote Anioły za Niepokorność Twórczą. Filip Bajon odebrał Złotego Anioła za Całokształt Twórczości… » więcej 2022-07-01, godz. 18:03 Artus Festival czas zacząć! Przygotowano wiele wydarzeń Koncerty, spotkania, pokazy filmowe oraz wystawa - jutro w Toruniu pod hasłem „Alternatywa na Lato” rozpocznie się Artus Festiwal. » więcej 2022-07-01, godz. 16:10 Pożegnanie i powitanie. Łukasz Wudarski został dyrektorem WOAK Toruń Z Centrum Kultury Dwór Artusa związany był 12 lat. Dziś pożegnał się z instytucją. Łukasz Wudarski obejmie stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka… » więcej 2022-07-01, godz. 11:35 Na tej scenie wiek nie gra roli! Rozpoczął się Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów Taniec, folklor, śpiew, gra aktorska - na tych polach rywalizują wielopokoleniowe zespoły artystyczne, uczestnicy 20. jubileuszowego „ARS”. Eliminacje odbywają… » więcej 2022-07-01, godz. 10:30 20. MFF Tofifest: Katarzyna Figura i Andrzej Grabowski w Toruniu [rozmowy] Obraz podzielonej rodziny i los aktora, który wybił się na produkcjach o niskich walorach artystycznych - Katarzyna Figura i Andrzej Grabowski byli gośćmi… » więcej 2022-07-01, godz. 09:30 Wystawa „Czeskie bohaterki”. Te kobiety zmieniły bieg historii – nie tylko w swoim kraju Od 1 lipca Czesi rozpoczynają prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej m.in. okazji w bydgoskich Młynach Rothera otwarta została wystawa pod tytułem „Czeskie… » więcej 2022-06-30, godz. 20:35 Krystian Pesta – od wolontariusza po aktora – laureata Tofifestu 14 lat temu na toruńskim festiwalu pracował jako wolontariusz, w tym roku odebrał nagrodę Flisaka od prezydenta Torunia. Krystian Pesta jest gościem Festiwalu… » więcej
1234567