Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kultura
2021-10-14, 08:41 Magda Jasińska/Redakcja

Wystąpi w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a przedtem w bydgoskiej Operze Nova

Wiolonczelista Mikołaj Wojciechowski/fot. materiały Opery Nova
Wiolonczelista Mikołaj Wojciechowski/fot. materiały Opery Nova
Filip Lipski i Mikołaj Wojciechowski Fot. Magda Jasińska
Filip Lipski i Mikołaj Wojciechowski Fot. Magda Jasińska
„Cztery pory roku” Vivaldiego zabrzmią w bydgoskiej Operze Nova w poniedziałek (8 listopada). Koncerty w transkrypcji na wiolonczelę wykona utalentowany muzyk Mikołaj Wojciechowski, który jeszcze w tym roku koncertować będzie w USA, Włoch i Austrii.
Mikołaj Wojciechowski to wiolonczelista na co dzień grający w pierwszym pulpicie w kanale Opery Nova w Bydgoszczy. W minionym roku wygrał kilkanaście międzynarodowych konkursów muzycznych. W ramach jednej z nagród jeszcze w tym roku zagra w legendarnej Carnegie Hall w Nowym Jorku, a potem planowane są koncerty we Włoszech i Austrii. Jednak żeby tam pojechać, artysta musi ponieść koszty podróży, które są niemałe.

Dlatego z inicjatywy kolegów muzyków i przy aprobacie dyrekcji opery, w poniedziałek (8 listopada) w Operze Nova odbędzie się wyjątkowy koncert Mikołaja Wojciechowskiego. W programie znajdą się m.in. „Cztery pory roku” Vivaldiego w transkrypcji na wiolonczelę. Wystąpią także: Filip Lipski – skrzypce i Orkiestra Kameralna Opery Nova w składzie: Justyna Cieślak – skrzypce, Przemysław Nawrocki – skrzypce, Mateusz Bocheński -altówka, Mikołaj Wojciechowski - wiolonczela i Patrycja Pawełczyk – kontrabas. Koncert „Z Bydgoszczy do Nowego Jorku: Mikołaj Wojciechowski przed koncertem w Carnegie Hall” rozpocznie się o godz. 18.00, bilety są już w sprzedaży.

NAGRODY MIKOŁAJA WOJCIECHOWSKIEGO
- I nagroda oraz udział w koncercie laureatów, Solitär Mozarteum - Grand Prize Virtuoso Competition, (Salzburg, Austria)
- Grand prix - II International Online Instrumental Performance Competition Toronto (Toronto Kanada)
- Gold Star - Music and Stars Awards (Tallin, Estonia)
- I nagroda - 1st ProCello International Competition ( Dania)
- I nagroda - 1st Swiss International Music Competition (Lugano, Szwajcaria)
- I nagroda - Danubia Talents Liszt International Music Competition ( Budapeszt,Węgry)
- I nagroda - IMKA Music Competition ( Sarajewo, Bośnia i Hercegowina)

Do naszej rozgłośni przybył utalentowany Mikołaj Wojciechowski w towarzystwie skrzypka Filipa Lipskiego
Mikołaj Wojciechowski i Filip Lipski (Salon Klasyczny)

Kultura

2021-10-19, godz. 15:18 Nagrodzone projekty siedziby Europejskiego Centrum Camerimage na wystawie [zdjęcia] Projekty najlepszych koncepcji architektonicznych budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage można już oglądać w siedzibie Fundacji Tumult na Rynku No ... » więcej 2021-10-19, godz. 13:47 Bez prądu, a jednak z wielką energią – zespół IRA wystąpił w Bydgoszczy! [zdjęcia] Kultowa formacja pod wodzą Artura Gadowskiego dała znakomity akustyczny występ przed bydgoską publicznością! » więcej 2021-10-19, godz. 09:37 Zagrają największe hity Pink Floyd symfonicznie. Jak podczas trasy z 1994 roku Zespół Another Pink Floyd symfonicznie wystąpi po raz pierwszy w Polsce podczas koncertu 30 października w Toruniu. Polskie Radio PiK ma patronat nad tym wyda ... » więcej 2021-10-18, godz. 20:40 Kamil Pacholec po finale Konkursu Chopinowskiego: Spełniło się moje marzenie [wideo] - Z dużą radością będę wspominać moje występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył, te piękne wspomnienia zachowam do końca życia - powiedzi ... » więcej 2021-10-18, godz. 18:24 Spektakl „Anty-Medea" Lashy Bugadze walczy o bydgoską nagrodę „AURORA" W poniedziałek (18 października) na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy rozpoczęła się prezentacja szkiców scenicznych pięciu dramatów, które znalazły się w fin ... » więcej 2021-10-18, godz. 14:08 Konkurs Chopinowski: nasi pianiści w finale! Pierwszy zagrał Kamil Pacholec W poniedziałek (18 października) w Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczęły się przesłuchania finałowe Konkursu Chopinowskiego. Wśród finałowej dwunastki ... » więcej 2021-10-18, godz. 08:40 Niezwykły koncert „Polska Niepodległa”. Ziemia Bydgoska na Święto Niepodległości Na pierwszy po dwuletniej przerwie występ zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Koncert Patriotyczny z okazji Święta Niepodległości odbędzie się 11 ... » więcej 2021-10-17, godz. 20:23 „Muzyka otwiera oczy”. Wyśpiewali nagrody na Festiwalu widzących duszą Milena Wiśniewska wygrała 11. Festiwal widzących duszą „Muzyka otwiera oczy' w Bydgoszczy. Swoją nagrodę wyśpiewała piosenkami: „Dziewica Anastazja' i „Tango ... » więcej 2021-10-17, godz. 19:37 Rafał Blechacz życzy powodzenia uczestnikom. I wspomina swój Konkurs [oglądaj!] Wybitny pianista Rafał Blechacz obserwuje Konkurs Chopinowski i życzy powodzenia uczestnikom, a także pociesza tych, którzy nie dostali się do finału. Na swoi ... » więcej 2021-10-17, godz. 15:46 Rewolucja technologiczna - czym grozi? Spektakl „Become human” w Baju Pomorskim [wideo] „Become human' to premierowe przedstawienie aktorów Teatru Baj Pomorski w Toruniu, które w niedzielę (17 października) wystawione zostanie na małej scenie. » więcej
1234567