Wtorek, 19 października 2021 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2021-10-08, 16:54 Ewa Dąbska/Redakcja

Lasy, bagna i jaskinie stworzyli w hali. Tu kręcą „Magiczny kwiat paproci” [wideo, zdjęcia]

Na planie filmu „Magiczny kwiat paproci"/fot. Janusz Wiertel
Na planie filmu „Magiczny kwiat paproci"/fot. Janusz Wiertel
„Magiczny kwiat paproci" to film, który  powstaje w Bydgoszczy, a jego producentem jest Fundacja Czarny Karzeł. W piątek na plan filmowy zaproszono dziennikarzy i fotoreporterów.
W ogromnych halach przy ulicy Przemysłowej zobaczyliśmy naprawdę magiczny świat tworzony przez specjalistów. Lasy, bagna, jaskinie, jezioro, makiety pełnoplastyczne, które wielokrotnie powiększone zdają się być rzeczywiste. Jednym słowem magia obrazu filmowego, a na planie wspaniali aktorzy.

- W filmie jestem Rokitą, diabłem z bagien, z mgły, kotem – opowiada aktor Piotr Głowacki. – Jestem szczęśliwy, bo jestem częścią magicznego świata zbudowanego przez Czarnego Karła. To jest świat słowiańskich wierzeń, zbudowany specjalnie dla naszych widzów – dzieci i młodzieży. To czysta, twórcza radość, zwłaszcza przy skali, którą prezentuje ten projekt

- Gram w tej baśni trupca, demona, potwora, przewodnika po cmentarzu, który raz w roku – w Dzień Kupały - wychodzi ze swojego grobu i tym, którzy chcą odnaleźć kwiat paproci wskazuje drogę – mówi aktor Janusz Chabior. - W pewnym sensie jestem mentorem głównego bohatera, który poszukuje kwiatu paproci dla swojej chorej siostry. To jest cudowna przygoda, bo plan przypomina hollywoodzkie studio – tu są bagna, lasy, jeziora i cała plejada demonów, które przeszkadzają Jackowi zdobyć kwiat paproci.

Premiera filmu „Magiczny kwiat paproci" odbędzie się najprawdopodobniej pod koniec przyszłego roku.
Materiał Ewy Dąbskiej (Popołudnie z nami)
Na planie filmu „Magiczny kwiat paproci"/wideo: Janusz Wiertel
Na planie filmu „Magiczny kwiat paproci"/fot. Janusz Wiertel

Kultura

2021-10-19, godz. 15:18 Nagrodzone projekty siedziby Europejskiego Centrum Camerimage na wystawie [zdjęcia] Projekty najlepszych koncepcji architektonicznych budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage można już oglądać w siedzibie Fundacji Tumult na Rynku No ... » więcej 2021-10-19, godz. 13:47 Bez prądu, a jednak z wielką energią – zespół IRA wystąpił w Bydgoszczy! [zdjęcia] Kultowa formacja pod wodzą Artura Gadowskiego dała znakomity akustyczny występ przed bydgoską publicznością! » więcej 2021-10-19, godz. 09:37 Zagrają największe hity Pink Floyd symfonicznie. Jak podczas trasy z 1994 roku Zespół Another Pink Floyd symfonicznie wystąpi po raz pierwszy w Polsce podczas koncertu 30 października w Toruniu. Polskie Radio PiK ma patronat nad tym wyda ... » więcej 2021-10-18, godz. 20:40 Kamil Pacholec po finale Konkursu Chopinowskiego: Spełniło się moje marzenie [wideo] - Z dużą radością będę wspominać moje występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył, te piękne wspomnienia zachowam do końca życia - powiedzi ... » więcej 2021-10-18, godz. 18:24 Spektakl „Anty-Medea" Lashy Bugadze walczy o bydgoską nagrodę „AURORA" W poniedziałek (18 października) na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy rozpoczęła się prezentacja szkiców scenicznych pięciu dramatów, które znalazły się w fin ... » więcej 2021-10-18, godz. 14:08 Konkurs Chopinowski: nasi pianiści w finale! Pierwszy zagrał Kamil Pacholec W poniedziałek (18 października) w Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczęły się przesłuchania finałowe Konkursu Chopinowskiego. Wśród finałowej dwunastki ... » więcej 2021-10-18, godz. 08:40 Niezwykły koncert „Polska Niepodległa”. Ziemia Bydgoska na Święto Niepodległości Na pierwszy po dwuletniej przerwie występ zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Koncert Patriotyczny z okazji Święta Niepodległości odbędzie się 11 ... » więcej 2021-10-17, godz. 20:23 „Muzyka otwiera oczy”. Wyśpiewali nagrody na Festiwalu widzących duszą Milena Wiśniewska wygrała 11. Festiwal widzących duszą „Muzyka otwiera oczy' w Bydgoszczy. Swoją nagrodę wyśpiewała piosenkami: „Dziewica Anastazja' i „Tango ... » więcej 2021-10-17, godz. 19:37 Rafał Blechacz życzy powodzenia uczestnikom. I wspomina swój Konkurs [oglądaj!] Wybitny pianista Rafał Blechacz obserwuje Konkurs Chopinowski i życzy powodzenia uczestnikom, a także pociesza tych, którzy nie dostali się do finału. Na swoi ... » więcej 2021-10-17, godz. 15:46 Rewolucja technologiczna - czym grozi? Spektakl „Become human” w Baju Pomorskim [wideo] „Become human' to premierowe przedstawienie aktorów Teatru Baj Pomorski w Toruniu, które w niedzielę (17 października) wystawione zostanie na małej scenie. » więcej
1234567