Piątek, 28 stycznia 2022 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Kultura
Apartamenty
2021-09-22, 11:55 Polska Agencja Prasowa/Magdalena Gill

Regularnie odwiedzał Bydgoszcz. Ceniony skrzypek Jan Stanienda nie żyje

Jan Stanienda miał 68 lat/fot. Archiwum
Jan Stanienda miał 68 lat/fot. Archiwum
Zmarł Jan Stanienda – skrzypek i kameralista oraz pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta miał 68 lat.
Pisali o nim „legendarny koncertmistrz wybitny kameralista, błyskotliwy wirtuoz", on sam od lat spełniał się nie tylko jako instrumentalista, ale też jako dyrygent i dyrektor orkiestr kameralnych. - Trzeba dobrze znać dzieło, wcześniej przygotować się, umieć cały utwór na pamięć, żeby podczas występu jednocześnie grać i obserwować, a po trzecie jeszcze - podczas grania wpływać na to co inni robią, czyli jakby wywierać presję na pozostałych kolegów z zespołu – opowiadał w Polskim Radiu PiK. - Lubię to połączenie, być może tego nie można się nauczyć, tylko jakoś wychodzi. Robię to już kilkadziesiąt lat i w moim przypadku zdaje egzamin.

Jan Stanienda urodził się 22 stycznia 1953 r. w Bytomiu. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka, a od 1977 r. jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 r. artysta został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui. Stanienda miał na swoim koncie występy m.in. z Yehudi Menuhinem, Mauricem André, Michalą Petri, Wandą Wiłkomirską, Krzysztofem Jakowiczem, Janoszem Starkerem, Barbarą Hendricks, Morisem Bourge, Lidią Grzanką-Urbaniak, a także Krzysztofem Jabłońskim, Andriejem Gridczukiem, Grzegorzem Nowakiem, Tadeuszem Wojciechowskim oraz Guyem Touvronem, Nigelem Kennedym i Ewą Pobłocką.

Na stronie UMFC przypomniano także, że artysta występował we wszystkich krajach europejskich i poza Europą, w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (na festiwalu BBC Henry Wood Promenade Concerts) i Santa Cecilia w Watykanie. W latach 1986-2000 był koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, a w latach 1991-92 jako „premier violon solo" Stanienda prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z tym zespołem wystąpił również 1 stycznia 1992 r. na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks. W latach 1992-95 pełnił także funkcję kierownika artystycznego Orkiestry Kameralnej „Leopoldinum". Z inicjatywy Jana Staniendy w 1996 r. powstała Wrocławska Orkiestra Kameralna "Wratislavia", której został dyrektorem artystycznym. Stanienda był również pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale", odbywającego się we Wrocławiu od 1997 r.

Jak napisano na portalu Culture.pl, artysta dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich oraz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, radia Francuskiego, a także Telewizji Polskiej i Telewizji Francuskiej, a także firm fonograficznych: Aperto, Linn Records, Pavane, KOS Warsaw Records, DUX, Tonpress.

Jan Stanienda regularnie i chętnie wracał do Bydgoszczy. - Zawsze dobrze czuję się w Filharmonii Pomorskiej. Sala koncertowa ma dobrą akustykę, w foyer też się przyjemnie gra, bo gdy jest trochę więcej ludzi, znika pogłos – mówił.

Kultura

2022-01-28, godz. 13:00 Kruszwica zaczyna jubileusz 600 - lecia. Myszy już harcują po Mysiej Wieży! [wideo, zdjęcia] Kruszwica rozpoczyna obchody 600-lecia uzyskania praw miejskich. Z tej okazji mieszkańcy i turyści mogą podziwiać nowe atrakcje. W Mysiej Wieży pojawiła się m ... » więcej 2022-01-28, godz. 09:00 Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK opisuje zabytki regionu od 30 lat „30 lat minęło” to hasło przewodnie 55. „Spotkania z historią” w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, czyli jubileuszu powstania Pracowni Dzi ... » więcej 2022-01-27, godz. 17:43 Dziewięć godzin ćwiczeń dziennie! To już finał projektu Orchestra 4Young w FP Kilku ostatnich dni w Filharmonii Pomorskiej ćwiczyli muzycy zrzeszeni w projekcie Orchestra 4Young, czyli najlepsi z najlepszych, bo zgłosiło się ponad 200 m ... » więcej 2022-01-26, godz. 16:01 „Matylda” na dobry początek. Uroczyste otwarcie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy Musical „Matylda” 19 marca zainauguruje uroczyste otwarcie Teatru Kameralnego w Bydgoszczy przy ulicy Grodzkiej. » więcej 2022-01-26, godz. 08:16 Pierwsze w Polsce radiowe archiwum online. I intermedialna audycja [wideo] Prezentujemy pierwszą w Polsce intermedialną audycję w adaptacji audiowizualnej. Premiera jej czwartego odcinka - już w środę (26 stycznia) w Polskim Radiu Pi ... » więcej 2022-01-24, godz. 18:00 „Akademickie kolędowanie" w Bazylice Mniejszej w Bydgoszczy [zdjęcia, wideo] Kolędy i pastorałki zabrzmiały w niedzielę (23 stycznia) w kościołach diecezji bydgoskiej w Osielsku, Łążynie, Solcu Kujawskim i Cielu. Pieśni wykonali chórzy ... » więcej 2022-01-23, godz. 16:18 Organizatorzy „zasypani” zgłoszeniami. Zbliża się Festiwal „Animocje” Ponad 3 tysiące tytułów animacji z całego świata napłynęło w tym roku do selekcji konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje”. » więcej 2022-01-23, godz. 14:16 Pismo „Akant” świętuje 25-lecie. Publikowało w nim już ponad 5 tys. autorów Kolejka na łamy tego kulturalnego periodyku jest długa. Czasem miesięczna, a czasem nawet i roczna, bo o miejsce dla siebie proszą twórcy z całego kraju. Mies ... » więcej 2022-01-23, godz. 10:31 Pamiętamy ją m.in. z „Czterech pancernych...”. Zmarła Barbara Krafftówna W wieku 93 lat zmarła Barbara Krafftówna - Felicja w 'Jak być kochaną' Wojciecha Hasa, Honorata z 'Czterech pancernych…' i Leokadia z 'Banku nie z tej ziemi'; ... » więcej 2022-01-21, godz. 21:31 Muzyka z „Gwiezdnych wojen” i „E.T.” w Filharmonii Pomorskiej. Dyryguje Mariusz Smolij! Mariusz Smolij to dyrygent mieszkający w Stanach Zjednoczonych od przeszło 30 lat. Wyjechał z Polski jako skrzypek - Kwartetu Smyczkowego im. Krzysztofa Pende ... » więcej
1234567