Sobota, 25 września 2021 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Kultura
Eurostandard
2021-09-13, 15:17 Iwona Muszytowska-Rzeszotek/Redakcja

„Struny Wiatru” pierwszą rzeźbą w Parku CSW. Ma 5,5 metrów wysokości!

Pierwszą rzeźbą, która tam stanie będzie pięciometrowa praca prof. Macieja Szańkowskiego „Struny Wiatru”/fot. YouTube
Pierwszą rzeźbą, która tam stanie będzie pięciometrowa praca prof. Macieja Szańkowskiego „Struny Wiatru”/fot. YouTube
Park Rzeźby CSW powstanie przy Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Pierwszą rzeźbą, która tam stanie będzie pięciometrowa praca prof. Macieja Szańkowskiego „Struny Wiatru”.
- Mamy cudowne miejsce przy CSW, które kiedyś w ogóle zostało zaprojektowane, by eksponować rzeźby - wyjaśnia dyrektor CSW Krzysztof Stanisławski. „Struny wiatru” to będzie pierwsza rzeźba, bardzo okazała – ma 5,5 m wysokości, więc będzie do zauważenia ze wszystkich stron. W tej chwili jest produkowana, to jest dość skomplikowana technologia – wyjaśnia. - Jej autor - profesor Szańkowski jest jednym z najważniejszych i największych żyjących rzeźbiarzy w tej chwili w Polsce, jest to mistrz.

- Rzeźba „Struny Wiatru” wymaga przestrzeni, nieba i dobrego kontrastu w postaci pięknej architektury, więc myślę, że efekt będzie zgodny z oczekiwaniami – dodaje prof. Maciej Szańkowski.

Projekt rzeźby już można oglądać na wystawie prac prof. Szańkowskiego „Notatki. Szkice. Inspiracje", która czynna jest w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Otwarcie Parku Rzeźb CSW planowane jest na pierwsze dni października. Jest on realizowany dzięki pieniądzom pozyskanym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Rzeźba współczesna w przestrzeni publicznej".
Mówią dyrektor CSW Krzysztof Stanisławski i artysta prof. Maciej Szańkowski

Kultura

2021-09-24, godz. 20:45 "Jednogłośna" - Natalia Kukulska opowiada o najnowszym projekcie Natalia Kukulska wieczorem w Filharmonii Pomorskiej zaprezentowała swój projekt chopinowski 'Czułe struny' w ramach 59 Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego — Kont ... » więcej 2021-09-24, godz. 19:30 Co przeżywają Nina i Paul? Premiera dla starszych dzieci w Teatrze Kameralnym Na premierę sztuki „Nina i Paul' zaprasza w sobotę (25 września) bydgoski Teatr Kameralny. » więcej 2021-09-24, godz. 15:39 Obrazy wychowanka bydgoskiego Ośrodka im. Braille'a na wystawie w Krakowie Niezwykle kolorowe obrazy Pawła Sobierajskiego - absolwenta bydgoskiego Ośrodka im. Luisa Braille'a - doczekały się wystawy w Krakowie. Jej wernisaż odbędzie ... » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 Z pasją badał dorobek Samuela Bogumiła Lindego. Medal dla dr. Mariana Ptaszyka Jest autorem wielu publikacji na temat Słownika Języka Polskiego, a swoje życie zawodowe poświęcił na badanie dorobku jego twórcy, Samuela Bogumiła Lindego. D ... » więcej 2021-09-23, godz. 20:00 Toruń pamięta o twórcy Słownika Języka Polskiego Wystawa oraz sesja popularno-naukowa. Toruń świętuje 250. rocznicę urodzin twórcy Słownika Języka Polskiego. Ekspozycja zatytułowana „Samuel Bogumił Linde - w ... » więcej 2021-09-23, godz. 18:15 Muzyka Bacha, Brahmsa, Karłowicza i Straussa, czyli koncert laureatów konkursów Młodzi, niezwykle utalentowani artyści, laureaci konkursów muzycznych, studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu i Bydgoszczy: Justyna Kopeć - sopran, Rozalia Ki ... » więcej 2021-09-23, godz. 10:08 Chopin inaczej. Natalia Kukulska na Bydgoskim Festiwalu Muzycznym [wideo] Materiał ze swojej płyty „Czułe strony” zaprezentuje w piątek (24 września) w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej Natalia Kukulska. Wybrane dzieła Chopina po ra ... » więcej 2021-09-22, godz. 16:40 Słowiańskie obrzędy w Nowogrodzie, w noc przesilenia jesiennego 22 września to pierwszy dzień jesieni, a także wrześniowa równonoc. Od czterech lat słowiańskie obrzędy związane z tym wydarzeniem odprawiane są w Nowogrodzie ... » więcej 2021-09-22, godz. 11:55 Regularnie odwiedzał Bydgoszcz. Ceniony skrzypek Jan Stanienda nie żyje Zmarł Jan Stanienda - skrzypek i kameralista oraz pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta miał 68 lat. » więcej 2021-09-22, godz. 11:38 Najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Startuje Festiwal „Przeźrocza” „Kino z klimatem'' to hasło tegorocznego Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”. Siódma edycja imprezy rozpoczyna się w środę (22 września) w bydgoskim kinie Orzeł. » więcej
1234567